Ce inseamba un diagnostic de diabet practic?

24-05-2023
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Ce inseamna un diagnostic de diabet? E crunt? Anul trecut aveam prediabet. Sunt pretențios la mâncare nu îmi plac legumele și fructele(decât făcute suc) și nu prea am ținut regim.Maine aflu la analiza hemoglobinei glicozilate dacă am diabet oficial. Vreau sa știu ce inseamna acest diagnostic și cum îmi va schimba viata Doamne ferește sper sa nu iasă.Cum îmi va schimba în caz ca am viata și cum sa reacționez având și probleme psihice urmând tratament psihotrop deja de 14 ani.E o condamnare? Sau pot duce o viata normala? Nu mai pot manca niciodată dulciuri?
2 comentarii
1
25-05-2023, ora 14:47
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Am primit rezultatul:Glicata este 6, 25
Deci ce inseamna?La valorile de referință de la clinica unde am făcut analize scria ca peste 6, 4 este diabet, ce e sub e prediabet.Acum am auzit ca după 6 ar fi diabet.Mai întâi merg sa vad ce zice doctorul de familie.Dar e clar trebuie de acum sa îmi schimb stilul de viata in nof obligatoriu.Va fi greu, dar mereu am avut speranța în mine
2
27-05-2023, ora 18:46
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Daca aveti prediabet nu inseamna ca veti dezvolta sigur diabet. Rezultatul obținut este un avertisment al unei posibile imbolnaviri in viitor. Persoanele cu prediabet au un risc de 5 pana la 15 ori mai mare de a dezvolta diabet zaharat de tip 2 decat cineva cu un nivel normal al glicemiei.

Riscurile cresc daca nu recurgeti la o alimentatie sanatoasa si nu faceti mai multa miscare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul