ce inseamna cand ai pete pe ochi galbene?

12-12-2010
mariana3003
Nu este medic/terapeut
mariana3003
Buna!As dori sa aflu si eu ce inseamna cand ai pete pe ochi galbene.Am avut la inceput putin dar acum am mai multe.Pot lua ceva picaturi ca sa-mi dispare?Probleme de sanatate din cate stiu nu am, doar dureri de spate.As dori sa ma poate lamuri cineva.multumesc.
11 comentarii
0
12-12-2010, ora 14:19
lory32
Nu este medic/terapeut
lory32
Buna ziua, domnule doctor! In urma cu o saptamana, mai exact duminica trecuta, am ajuns cu fetita mea in varsta de 4 ani, la spital la urgenta, cu durere in urechea dreapta asociata cu dureri de burta ( de care se plange de ceva vreme). Dupa consultatia medicului de urgenta si a medicului orl de garda, diagnosticul a fost otota medie acuta dreapta. Mentionez ca in urma cu aprox o luna am avut aceeasi problema, care atunci s-a rezolvat - sau asa am crezut noi. Ca tratament, am facut 3 zile ampicilina+gentamicina injectabil intramuscular, apoi am continuat cu zinnat suspensie 7.5 ml la 12 ore. Miercuri noaptea si joi noaptea fetita a avut un episod febril, 37.5-38, i-am administrat nurofen 7.5 ml, dupa 10 minute de la administrare a transpirat din cap pana in picioare, febra a scazut si a dormit linistita pana dimineata. Vineri dimineata am ajuns la medicul pediatru care ne-a schimbat zinnatul cu cedax 5 ml o data la 24 ore ( a vrut sa ne dea augmentin, dar fetita mea se deranjeaza foarte rau la burta are crampe foarte rele) si eurespal sirop 5 ml de 3 ori/zi.Ieri a fost mai bine, azi de dimineata a inceput sa tuseasca foarte mult, incepe sa i se rupa in piept, se ineaca, are mucisori galben verzui, gura fierbinte, obrajii rosii, se plange de dureri de burtica si ce ma ingrijoreaza cel mai mult, inca are febra moderata, cum va spuneam intre 37.5-38, dupa atatea zile sub antibiotic, lucru care nu s-a mai intamplat pana acum. Am ajuns din nou la urgenta in aceasta dimineata, ne-a dat gentamicina injectabil 1 ml la 12 ore trei zile, in continuare cedax si ne-a schimbat eurespalul cu bromhexin 10 picaturi/3 ori/zi si picaturi colargol, si dupa acest tratament la control. Maine vreau sa ii fac si un exudat nazo-faringian si un set de analize. Dvs. ce ma sfatuiti sa ii dau in continuare? Va multumesc!
0
13-12-2010, ora 07:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mariana
petele galbene de pe ochi pot vorbi de o Hepatita
nu tre safaci nici un tratament pana nu faci investigatii la Oftalmologie si mai cu seama la Interne.
0
13-12-2010, ora 10:55
mariana3003
Nu este medic/terapeut
mariana3003
multumesc pentru raspuns.vreau sa va zic ca cu putin ceva timp in urma am avut si niste dereglari de vedere.ba vedeam in ceata in special la pc si la tv si ma usturau ochii si imi lacrimau.dar acum nu mai am ceste simptome.si inca ceva, hepatita daca am e ceva grav ca sa stiu la ce ma astept daca ma duc la control.va multumesc.
0
16-12-2010, ora 10:18
badea_ileana2007@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
badea_ileana2007@yahoo.com
Buna ziua, d-nule doctor.De 5 luni ia iesit sotului meu, pe nara, in interior, ceva ca o alunita de culoarea pielii.A fost la medic orl si medicul a spus ca este o tumorica si ca o cauterizeaza. EL are si o rinita alergica si medicul a spus ca trebuie sa se opereze si de polipi.DVS d-nule doctor ce ne sfatuiti sa facem?
0
16-12-2010, ora 10:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce a spus d.Dr !
0
17-12-2010, ora 17:03
Sandro Daniel
Nu este medic/terapeut
Sandro Daniel
Buna ziua, domnule doctor!
In urma cu 5 ani, am descoperit in urma unui examen ORL CA AM TIMPANUL FISURAT LA URECHEA STG.AM MERS LA CONSULT, DEOARECE A INCEPUT SA-MI CURGA URECHEA, SI NU MAI AUZEAM BINE.
IN URMA AUDIOGRAMEI MEDICUL MI-A ZIS CA MAI AUD 70 LA SUTA CU URECHEA.MI-A FACUT TRATAMENT LOCAL CU ANTIBIOTIC SI CEVA VITAMINE, NU MAI STIU EXACT, SI A ZIS CA NU E NEVOIE NEAPARAT INTERVENTIA CHIRURGICALA.
DAPA, NU MI-A M-AI CURS URECHEA VREUN AN, APOI A INCEPUT SA CURGA DIN NOU, ALT MEDIC M-A TRATAT CU ANTIBIOTIC SI TOT ASA.
ACUMA DE VREO 2 SAPTAMANI IMI CURGE DIN NOU, AM FOST LA ALT MEDIC SI IMI FACE TRATAMENT LOCAL CONSTAND IN ASPIRATIE SI PICATURI IN URECHE CU CIPLOX SI DIPROFOS.
MI-A ZIS CA TREBUIE NEAPARAT SA MA OPEREZ, CA AM OSTEITA.
AS VREA SA VA INTREB IN CE CONSTA OPERATIA SI DACA ESTE COMPLICATA.
SI CE INSEAMNA MAI CLAR ACEST DIAGNOSTIC?DEOARECE AM INTELES CA AR FI CEVA MALIGN?
CE MA SFATUITI SA FAC?
MULTUMESC ANTICIPAT!
0
18-12-2010, ora 20:53
maria tm
Nu este medic/terapeut
maria tm
stimate doctor!de cativa ani am o durere insuportabila in urechea dreapta, am fost la 3 medici orl care mi-ai zis k defapt durerea e din cauza maxilarului care nu mai calca cum trebuie, asta deoarece am in partea de jos, dreapta 2 masele extrase din copilarie..durerea e pe luna ce trece tot mai insuportabila si de durata, daca anul trecut ma durea circa 2 ore, anul asta ma doare pana in 10 ore..intepaturi kre nu pot fi descrise, senzatie de ureche infundata, ma doare pana si gingia, intr-un cuvant imi bubuie capul si am impresia k asa avea un varf de cutit in timpan., vb foarte greu si nu pot face miscari bruste ale capului k imi plesneste..nu am otita, asa zic doctorii...am primit picaturi pt urechi, un gel si aulin...si mi-au mai zis k e o durere kre nu poate fi tratata...dvs. ce credeti??o durere asa mare sa nu poata fi tratata??apreciez rasp, dvs...cu stima..
0
18-12-2010, ora 21:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sandro.
nu e malign.. dar osteita nu trece prin tratament asa ca te internezi la ORL.. si opereyi urechea

maria
da. poate fi si trebuie tratata corect. mergi la Maxilo+facial
0
19-12-2010, ora 10:56
badea_ileana2007@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
badea_ileana2007@yahoo.com
D-nul doctor, va rog sa imi raspundeti si mie la intrebarea de mai sus, pentru sotul meu. Va multumesc.
0
19-12-2010, ora 22:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca am raspuns.
sa mergeti sa.l internati la ORL.. si sa faceti Tot ce a spus medicul ORL.
0
20-12-2010, ora 20:35
badea_ileana2007@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
badea_ileana2007@yahoo.com
Va multumim, ptr sfat. Sarbatori fericite !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modificările de la nivelul globului ocular ar putea prezice declinul cognitiv?
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •