Cel mai eficient tratament pt anxietate

24-10-2018
Utilizator1085
Nu este medic/terapeut
Utilizator1085
Sufăr de anxietate in urma unei psihoze. Psihoza mi-a trecut dar nu scap de anxietate când ies din casă. Iau Sertralina 100mg și parca o iau degeaba. Care e cel mai eficient tratament pt anxietate?
11 comentarii
1
24-10-2018, ora 19:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cel care se potriveste cel mai bine organismului dv. Nu e o regula generala ca ce functioneaza pentru unii, sa functioneze pentru toti.
Daca nu va functioneaza Sertralina, adresati-va medicului dv. sa v-o schimbe.
2
24-10-2018, ora 21:49
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Bună seara.

Mergeți la medicul curant sa va schimbe tratamentul.
1
24-10-2018, ora 22:50
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Spuneti dr.ca ati vrea sa incercati si altceva pt ca nu va ajuta sertralina.
Ce v-ar mai putea ajuta e unul dintre Cipralex sau Prozac sau venlafaxina sau alt antidepresiv ca sunt multe.Trebuie sa incercati si altceva decat setralina daca spuneti ca nu va ajuta deloc
1
24-10-2018, ora 23:20
Utilizator1085
Nu este medic/terapeut
Utilizator1085
Mai stau o săptămână maxim și merg la doctor. Va mulțumesc pentru răspunsuri.
0
25-10-2018, ora 15:13
Utilizator1085
Nu este medic/terapeut
Utilizator1085
Am vorbit azi cu doamna doctor și mi-a recomandat Venlafaxina 2x75mg pe zi. A luat cineva de aici acest medicament? Reacții adverse? In cât timp își face treaba?
1
27-10-2018, ora 21:39
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Reacțiile sunt în funcție de pacient, de caracteristicile individuale ale acestuia. De obicei cam după 2 săptămâni își fac efectul, dar depinde de pacient, la unii poate apare și mai târziu.
1
27-10-2018, ora 22:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Am luat eu venlafaxina. Si-a facut treaba din prima zi. Nu a avut efecte adverse decat peste 6 luni (transpiratii) si l-am schimbat cu Seroxat. Nu a fost nici o mare filosofie.
1
27-10-2018, ora 22:57
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Bună seara.

Medicamentul își face efectul în 2-4 săptămâni, în funcție de pacient.
0
28-10-2018, ora 09:46
Utilizator1085
Nu este medic/terapeut
Utilizator1085
Va mulțumesc pentru răspunsuri.
0
16-11-2018, ora 11:05
Lovold
Nu este medic/terapeut
Lovold
Eu sunt la a doua zi de tratament cu cymbalta..prima zi a fost ok.aseara niate atacuri...vreo 30 de minute..am.luat un anxiar si m-am linistit...azi..am luat jumate de anxiar..am dormit o ora..dar parca plutesc.e normala reactia? Ar trebui sa mai iau cymbalta?
0
20-11-2018, ora 17:21
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Da, e important sa continui tratamentul recomandat Lovold si in paralel sa incepi si sesiunile de psihoterapie, pentru a diminua riscul de a recidiva.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Dependența față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia și anxietatea
  • Anxietatea poate influența negativ luarea deciziilor
  • Aplicația pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea și depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii și femeile sunt mai predispuși la anxietate
  •