chist arahnoidian - stie cineva mai multe?

27-08-2007
mirela 97
Nu este medic/terapeut
mirela 97
Fiul meu in varsta de 10 ani s-a lovit la frunte dupa ce a intrat intr-un gard de beton cu bicicleta.
L-am dus la urgenta fiindca sangera foarte tare, a fost cusut in 2 locuri, iar dupa 3 zile am obtinut si o programare la tomograf.Concluzia examenului de tomograf ma ingrijoreaza foarte mult desi nu are legatura cu lovitura recenta.
Medicul de la tomograf a pus ca diagnostic: "Proces inlocuitor de spatiu chistic temporal stang, cu aspect CT de chist arahnoidian."Mi s-a spus ca asa s-a nascut, ca de fapt ii lipseste lobul temporal stang si ca in locul acestuia este acest chist.
Medicul neurochirurg consultat la Brasov mi-a spus sa stau linistita fiindca restul creierului a preluat functiile pe care trebuia sa le indeplineasca lobul absent, dar eu nu pot sa fiu linistita.
Nu inteleg de unde stiu medicii ca acel chist a avut inca de nastere tot aceste dimensiuni (8/6/6 cm), de unde stiu medicii ca acest chist nu va mai creste?
Sunt intrebari poate banale pentru cei din lumea medicala, dar eu sunt "data peste cap" de cateva zile...
Stie cineva mai multe? va multumesc..
9 comentarii
0
24-09-2007, ora 00:00
bevero
Nu este medic/terapeut
bevero
Poti gasi foarte multe informatii cautand "arachnoid cyst" cu google.
Dar daca nu are simptome, nu ai de ce sa te ingrijorezi pt ca aceste chisturi sunt benigne.
0
12-09-2008, ora 00:00
loreung
Nu este medic/terapeut
loreung
am si eu un chist de asta si cica tot congenital.chestia ca eu am 26 ani si e destul de marisor.sper sa nu mai creasca...il urmaresc...trebuie facut tomograf si irm la un an sa vedem evolutia daca sa marit cica trebe intervenit :( sanatate
0
01-05-2009, ora 09:56
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Doamna Mirela, daca chistul nu provoaca dureri nu este absolut nici un motiv de ingrijorare
0
04-05-2009, ora 09:41
mirela 97
Nu este medic/terapeut
mirela 97
Va multumesc pentru raspunsurile dvs.
A trecut ceva timp de la aflarea acestei vesti si nu am mai facut de atunci alte investigatii.As vrea sa repet tomograful sa ma conving ca dimensiunile chistului sunt neschimbate, dar mi-e teama si de o confirmare a acestei temeri a mele.
In general fiul meu se simte bine, desfasoara o activitate zilnica normala (scoala, casa, joaca.), acuza foarte rar dureri de cap, care cedeaza cu nurofen si despre care nu sunt sigura ca au vreo legatura cu chistul.
O "problema" comportamentala a fiului meu ar fi ca ii este foarte frica de durerea fizica.Se teme de orice lucru despre care crede ca i-ar putea provoca durere (saritul peste capra la ora de sport, cataratul pe ceva, de unde ar putea sa cada, postul de portar la fotbal, etc). Mi s-a spus ca poate duce o viata normala fara restrictii, spre exemplu ca ar putea face si sport.Si-a dorit sa faca fotbal, este portar, se descurca bine, dar accidentele pe care le-au suferit portarii din lume si pe care le-a vazut la TV l-au facut sa renunte.Eu am 3 copii si vad diferentele comportamentale intre ei.Acest copil este inteligent, se descurca bine la scoala, dar ii este teama de prea multe lucruri.
Nu stiu daca are vreo legatura cu problema sa si eu prefer sa nu-i creiez stari de panica sau emotii fara rost.
Medicul neurochirurg spunea ca in cel mai rau caz o emotie puternica vreo data, i-ar putea declansa (provoca) crize de epilepsie, dar ca nu ar avea alte probleme mai grave.Cine stie?.
0
05-05-2009, ora 10:29
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Atâta timp cât chistul nu este compresiv si stă "cuminte" nu este nici un motiv de îngrijorare. Este foarte posibil ca să rămână asimptomatic toată viaţa.
0
23-01-2010, ora 19:09
cristynas
Nu este medic/terapeut
cristynas
am un baietel de 2ani si la un an a fost operat de aceeasi problema.Am stiut de la inceput ca are un chist dar mediciii ne-au zis ca cel mai probabil o sa ramana acolo de aceeasi marime si ca n-o sa puna probleme.Nu a fost asa, chistul s-a dilatat f mult, peste noapte, si a fost operat in urgenta;deja a trecut un an si se simte f bine, e un copil absolut perfect. Sfatul meu e ca trebuie stabilit un control din cand in cand, e adevarat ca i se poate declansa oricand o criza de epilepsie, cel mai bine e sa fii informata sa stii ce sa faci. va doresc multa sanatate.
0
25-01-2010, ora 08:46
mirela 97
Nu este medic/terapeut
mirela 97
Mai mult ca sigur voi merge in primavara la neurochirurgul care l-a mai vazut pe fiul meu si o sa-l rog sa-i facem un nou tomograf.
Trebuie sa stiu daca s-a modificat ceva, sau daca totul este ca inainte.
multumesc pentru raspunsul dvs. nu credeam ca "se trece usor" peste acesta operatie.
0
26-01-2010, ora 02:27
cristynas
Nu este medic/terapeut
cristynas
sa ne anunti si pe noi cum va mai merge; si noi urmam sa ne ducem la un control pt ca deja a trecut un an si trebuie sa vedem cum sta situatia; multi cred ca a avea un chist nu-i foarte grav, insa nu-i asa, sansele baietelului meu inainte de operatie erau f mici, faptul ca el e bine acum si ca este absolut normal, e un lucru nemaipomenit; neurochirurgul lui il numeste -mica minune-; ii multumim lui D-zeu ca ne-a ajutat sa avem parte aici, in Bruxelles, de o echipa de medici minunati, medici care au salvat viata baietelului meu; sa dea D-zeu ca toti parinti care trec prin ce-am trecut noi sa sfarseasca prin a fii fericiti asa cum sunt eu.
0
28-03-2012, ora 19:31
URSuuu
Nu este medic/terapeut
URSuuu
In urma unei examinari RMN si mama a fost diagnosticata cu :
-absenta modificarilor de semnal la nivelul parenchimului cerebral supra si infratentorial ;
-chist arahnoidian temporopolar drept (diam. aprox. 3.8/0.9 cm) fara efext comprehensiv evident pe parenchimul adiacent;
-chist arahnoidian temporopolar stang cu usoara extensie in valea sylvia stanga (diam. aprox. 3.5/1.1/2 cm);
-sistem ventricular pe linia mediana, de dimensiuni moderat crescute;
-moderata atrofie corticala supra si infra tentoriala.
Ce sfaturi imi dati ? Ce ar trebui sa faa mama mea... Acest chist poate creste pe baza de stres emotii, altceva ?
Va rog ajutati-ma cu sfaturi...
Sanatate...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.