Chist de retenție sfenoidal/surditate brusc instalata

09-06-2018
Kitty A
Nu este medic/terapeut
Kitty A
Bună ziua, am fost diagnosticata cu surditate brusc instalata urechea dreapta, cu hemipareza. A fost internata in clinica, am urmat tratament specific și s-au investigații de sânge, plus Rmn. Toate analizele de sânge sunt foarte bune. La rmn s-a descoperit un chist de retenție sfenoidal fără acumulări de lichid. Este tot pe partea dreapta. Vreau sa știu dacă acest chist are vreo legătură cu surditatea și cu faptul ca nici acum nu îmi simt urechea...?
4 comentarii
0
09-06-2018, ora 13:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu. Nu cred ca doar chistul este de vina
Vârsta. Kg. Tensiune arteriala. A pacientului??
Cele mai dese probleme de surditate sunt legate de digestia proasta. Calitate proasta a sangelui care duce la grave probleme de circulație cerebrala
0
09-06-2018, ora 14:40
Kitty A
Nu este medic/terapeut
Kitty A
38 ani, 77 kg. Tensiune 120/80. Repet analizele de sânge sunt perfecte. Cu acest chist ar trebui făcut ceva... Intervenție sau.? Medicii se comporta de parca nici nu ar exista. Nu știu cat este de mare. Multumesc mult.
0
09-06-2018, ora 19:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru un barbat 77 kg e ok
daca e pacientul de gen femenin deja e grav.
si analizele aici nu conteaza
conteaza rezultatul.. ca ceva a infundat vasele si a dus la pierderea auzului.
daca nu se schimba nimic in atitudine, alimentatie, hidratare. se poae repeta problema s pe cealalta parte

Chistul este descoperit intamplator
ca sa se stie dac e de operat sau nu
se repeta investigatia la 6 luni..si daca creste... se poate opera endoscopic in clinica ORL
0
11-06-2018, ora 13:21
Kitty A
Nu este medic/terapeut
Kitty A
Mulțumesc mult. Pai doctorii chiar nu par îngrijorați. Mi s-a spus sa ma obișnuiesc cu ideea... Acum mai aștept un rezultat pentru borrelia. Singura analiza suspecta..
Este foarte adevărat ca sunt certata cu apa.. Am cam înlocuit-o cu cola și cafea. Dacă schimb aceste aspecte îmi pot recăpăta auzul?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Copiii surzi cu întârzieri de învățare beneficiază de pe urma implanturilor cohleare mai mult decât de pe urma aparatelor auditive
  • Descoperirea unei gene ar putea duce la crearea unui medicament pentru surditate
  • Cu ajutorul terapiei genice, medicii au redat auzul copiilor cu surditate moștenită
  •