Chist ovarian pe ovarul stang

49 comentarii 1 2
0
27-06-2008, ora 00:00
mari81
Nu este medic/terapeut
mari81
clara_ra in mod normal daca au trecut 6 luni de la operatie teoretic ai putea naste natural, insa fiecare medic decide cum considera el ca e mai bine pentru mama si copil.Eu cunosc caz care dupa 2 cezariene a nascut natural fara nici o complicatie. Doamne ajuta sa ajungi deja la nastere si credema nu te mai intereseaza cum nasti numai copilul sa fie sanatos. Eu mai am 3 luni pana nasc si pana acum mi-am dorit sa nasc natural dar acum singurul lucru ma intereseaza ca bebelicul meu sa fie sanatos si daca asta presupune o cezariana ma conformez. Cat despre taietura si aspect nici nu ma intereseaza atata timp cat noi santem sanatosi.Iti doresc succes.
0
30-06-2008, ora 00:00
clara_ra
Nu este medic/terapeut
clara_ra
mari81, iti multumesc tare mult pentru incurajari! ce ma intereseaza pe mine este sa pot sa am vreo 3 copii si de asta ma ingrijora faptul ca nu pot naste decat prin cezariana. ca pana la urma cate operatii poate duce un corp omenesc. multumesc pentru tot si sanatate multa!
0
22-09-2009, ora 12:46
Giulia89
Nu este medic/terapeut
Giulia89
Buna. Suna noua pe aici si am nevoie de ceva sfat. Am 20 de ani si de mai demult ma dureau ovarele, cand in stanga cand in dreapta... Am avut si cateva scurgeri maronii, iar de cateva zile ma doare burta in zona pelvina constant insa o durere surda..la palpare. Cu o zi in urma am avut putina temperatura, ma simt destul de slabita, ma durea tare in stanga jos, si durerea radia cateodata si in spate la rinichi si coloana. Acum intrebarea mea e: trebuie de urgenta sa ma prezint la un ginecolog? E posibil sa am ceva chist/ chisturi? Va multumesc anticipat!
0
22-09-2009, ora 12:56
clara_ra
Nu este medic/terapeut
clara_ra
Nu vreau sa te sperii...dar cam aceleasi simptome le aveam si eu inainte de operatie.cel mai bine e sa te vada un doctor...si cat mai repede posibil. MULTA SANATATE!
0
22-09-2009, ora 13:08
Giulia89
Nu este medic/terapeut
Giulia89
Da, am sa merg cat de iute la medic ca ma cam tem. Din cate am citit, simptomele acestea indica un chist marisor ori ceva de genul..La tine tot asa a fost? Eu ma tem destul de tare de operatie...
0
22-09-2009, ora 13:43
clara_ra
Nu este medic/terapeut
clara_ra
te opereaza de obicei numai daca ai un chist mare care nu poate fi tratat in timp util prin alte mijloace. al meu era de vreo 10 cm...
0
23-09-2009, ora 14:31
mari81
Nu este medic/terapeut
mari81
Giulia89 de ce ti-e frica?Aceste lucruri nu trec de le sine din pacate si cu cat mai repede le rezolvi cu atat mai bine.Am 2 operatii la activ, o laparoscopie la ovare din cauza chisturilor si o cezariana.Sincera sa fiu nici nu-mi mai aduc aminte de ele.Suna ironic dar este un dar de la Dumezeu ca noi femeile sa uitam durerile facerii ca altfel nimeni nu ar mai naste un al 2 lea sau mai multi copii.Nu-ti fie frica orice sfat ti-ar da medicul oricum inainte de o operatie mai cere o alta parere.Fiecare organism reactioneaza altfel.Vei auzi pareri diferite despre operatie.Eu una nu pot sa ma plang, nu am avut dureri, complicatii si nici acum. Cel mai bine mergi la un medic bun pentru un consult inainte de toate si nu te panica dinainte.Iti urez mult succes si tine-ne la curent.Sanatate.
0
23-09-2009, ora 14:37
mari81
Nu este medic/terapeut
mari81
Clara_ra vin cu noi informatii pentru tine.Anul trecut cand am nascut(cezariana) cu mine in salon a fost o doamna care avea 2 cezariene si urma sa nasca din nou tot cu cezariana.Eu am stat mai mult timp in spital si am avut onoarea de a o vedea nascand si al 3 lea copil.Totul a fost ok fara probleme.Intradevar medicul i-a sugerat ca ar fi bine sa se opresca la 3 copii.Deci se poate si 3.Doamne ajuta sa vii cu vesti bune.Pa.
0
23-09-2009, ora 21:37
clara_ra
Nu este medic/terapeut
clara_ra
mari81, iti multumesc foarte mult. as putea spune ca asta e o veste foarte buna. Stiu ca depinde de la organism la altul si ca aceste operatii ne slabesc foarte mult, dar sper ca organismul meu e puternic si o sa o duca mult:D. Chiar conteaza foarte mult pentru mine ca stiu ca se poate. Ink o data iti multumesc si multa sanatate tie si copilului.PA:*
0
23-09-2009, ora 23:24
Giulia89
Nu este medic/terapeut
Giulia89
Va multumesc de incurajare. Sper ca in maxim 2 zile sa merg la control..
0
30-07-2010, ora 14:04
larisuta
Nu este medic/terapeut
larisuta
hei, , am 12 ani la 9 ani am fost diagnosticata cu chist ovarian belign, si mi sa extirpat ovarul stang si am facut chimioterapie 2 ani, , acuma sunt bn multumesc lui d-zeu, , dar am si eu o intrebare, mai pot face copii?
0
30-08-2010, ora 15:20
cristina_d_m
Nu este medic/terapeut
cristina_d_m
buna ziua, in urma cu 3 luni am fost operata de chist ovarian drept, acesta a fost extirpat, totul a inceput sa revina la normal am ciclu cat de cat regulat.. intrebarea mea ar fi, medicu mi prescris marvelon 21 - 3 luni la insistenta mea sa nu raman insarcinata pana nu trec cele 6 luni de la operatie as vrea sa stiu oare este bine sa iau anticonceptionalele daca noi vrem sa avem un copil cat mai repede ?
0
02-09-2010, ora 17:10
simi797
Nu este medic/terapeut
simi797
Imi pare rau alexalbu85 de ceea ce t-i s-a intamplat dar nu cred ca esti prima si nici nu vei fi ultima!!! Deci, nu dispera ca sunt alte femei care au patit-o si mai rau! Iti recomand pe Dl dr. Daniel Tutunaru, de la spitalul Elias, el o sa te ajute! Cauta-l pe net si vezi ca are si cabinet particular! Il recomand cu caldura, este un medic exceptional!!! Multa sanatate si sa auzim numai de bine!
0
07-09-2010, ora 12:52
marinana
Nu este medic/terapeut
marinana
buna...sunt marina...am 16 ani, , , si am chist ovarian de 5 cm.doctorul mi-a zis ca e ceva mai complicat si s-ar putea sa imi extirpe ovarul stang.in viitor voi mai putea face copii?nimeni nu mi-a raspuns la intrebare...
0
07-09-2010, ora 14:29
simi797
Nu este medic/terapeut
simi797
Buna, Marina! Eu iti recomand sa consulti si alti medici si sa nu te grabesti sa faci operatie! Daca chiar o sa se ajunga pana acolo, stai fara grija ca poti ramane insarcinata si cu un singur ovar! Important e sa fii sanatoasa si sa nu ai nimic in afara de chist! Multa sanatate si sa ma tii la curent!!!
0
09-09-2010, ora 13:23
marinana
Nu este medic/terapeut
marinana
mersi simi pentru raspuns.saptamana viitoare ma duc din nou la consult la alt medic...si sper sa fie bine.
0
11-09-2010, ora 22:36
wiliana2828
Nu este medic/terapeut
wiliana2828
cu aceiasi problema ma confrunt si eu cu chistul am avut un chist de 105 cm cubi asa mi-au zis ca era m-am operat acum 6 luni de zile cauza a fost de la anticonceptionaleacum ma confrunt cu ovarul celalt si am fost la ecografie s mi-a zis ca e de 85 m-e mie frica sa nu sparga n mine ma doare burta foarte tare am dureri groaznice de stomac si ma duc des la wc mi-e frica sa ma mai duc la medic ca nu vreau sa mai trec printr-o operatie...va rog sa imi ziceti voi ati trecut printr-o faza sa se sparga ovarul?...daca da ce simtome ati avut si inca o chestie imi amorteste piciorul drept unde e ovarul si mana si am pofta foarte mare de mancare problema e ca mi-a venit si menstruatia ssi ma tinut 2 zile si mi-a curs cheaguri groase de sange imi este frica nu stiu ce sa fac va rog dati-mi un raspuns.
0
12-09-2010, ora 13:54
simi797
Nu este medic/terapeut
simi797
Wiliana, eu zic sa nu mai amani nici o secunda vizita la un doctor!!! Nu o sa ti se sparga ovarul, ci chistul si sa stii ca este foarte periculos! Daca nu mai suporti o operatie clasica, mergi unde ai putea sa faci una laparoscopica! Si eu am o operatie clasica, dar apoi am mai facut una laparoscopica si pot sa spun ca nu e asa de greu ca la cea clasica!!! Multa sanatate!
0
08-03-2015, ora 22:31
h lavinia
Nu este medic/terapeut
h lavinia
Buna.Am fost operata in urma cu doua saptamani, am avut un chist pe ovarul drept..si as vrea sa stiu dupa cat timp pot avea contact sexual..eu am tot citit pe internet si am vazut ca multe fete dupa aceasta operatie nu mai pot ramne insarcinate...va rog sa ma ajutati si sa imi dati cateva sfaturi..va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
49 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Chisturile ovariene - important de știut
  • Realizarea atlasul ovarului uman cu rezoluție la nivel celular - un pas spre crearea ovarului artificial
  •