Coji la nivelul capului si pete pe fata

49 comentarii 1 2
0
25-04-2010, ora 17:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru wahaby:
Crestere unghiilor cu striatii si exfoliate denota carente in vitamine si minerale. Ar trebui sa faceti niste investigatii privind calciu seric, magneziul, fierul, etc.
0
07-05-2010, ora 10:18
margelatu10
Nu este medic/terapeut
margelatu10
Buna ziua, am 15 ani si am o prob asemanatoare cu cei de mai sus: de fiecare data cand fac baie dus si ma spal pe fata, ma umplu de coji; initial am folosit diverse creme care mau ajutat pe termen scurt(mentionez ca pe cap am avut o sapt si acu e foarte bine) oare am si eu dermatita seboreica? se poate trata de la varsta asta pentru a nu mai avea mai tarziu? ce miati recomanda sa iau? sa ma duc la un dermatolog(am inteles ca unii iti prescriu reteta cu substante artificiale ce pot sami strice fata)...

Multumesc anticipat!
0
07-05-2010, ora 22:18
wahaby
Nu este medic/terapeut
wahaby
Multumesc d-le doctor!
0
16-05-2010, ora 11:47
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru margelatu 10:
Daca cojile apar numai dupa baie, inseamna ca nu este vorba despre o dermatita seboreica.
Mergi la un consult dermatologic!
0
21-05-2011, ora 21:20
Lucian37Campulung
Nu este medic/terapeut
Lucian37Campulung
buna all, am increcat tot felu de creme si sampoane si rezultatele au fost bune doar pt putin tim, sa o loam in ordine am de peste 20 de ani coji in cap si pe fata in stanga si dreapta nasului, de vreo 4-5 ani am si pe piept intre pipti, acum de un an am si la nivelul sprancenelor intre ochi si a inceput sa se estinda toate zonele marcate, cele de langa nas a inceput sa se intinda pe zona obrajilor inspre pometi si in zona cu mustata si barba altele pe frunte in zona cu perciuni si dupa urechi. Tot ce am reusit pana acum a fost in cap sa stopez aparitia permanenta a cojilor tot mai fac doar putin si asta atunci cand nu ma spal pe cap la timp si cele de pe fata cand e mai proieminente cand nu, in functie de starea mea, in functie de spalarea fetei si cu ce anume, de esemplu cand sant acasa ma spal cu sapun de casa ce a ce ma ajuta foarte mult pt ca dupa ce ma spal la cateva ore dispare tot de pe fata cu conditia sa nu ma scarpin sau sa nu ma sterg cu prosopu apasat ci mai mult prin tamponare, cum am ajuns la aceasta victorie partiala? o doctorita tanara si deosebit de desteapta si frumoasa din Sibiu mi-a prescris pt prima data in viata mea un tratament cu efecte bune imediate si ma refer pt cap( sampon cu sulf )preparat in sibiu la o farmacie din complexul Cedonia (cartier hipodrom) acasa la campulung nu am gasit pe cineva sa prepare acest sampon, are culoare verzuie frumoasa si e solida cam ca o pasta de pateu alimentar deci nu e lichid, dupa ce ma spal cu sapun de casa iau putin cu doua degete din cutiuta cu sampon si ma frec pe par face zoale instantaneu raman cu zoale-le pe cap timp de 3 minute si apoi ma clatesc bine bine, si pt fata tot de la aceias doctorita mi-a prescris Hidrocortizon unguent care face minuni dar cum am zis nu definitive. Am ajuns sa cred ca pana la urma e o boala pe sistem nervos care nu va disparea dar o putem tine sub control si mai cred ca este un efect secundar al unor experimente medicale prin injectarea unor vacinuri sau tratamente medicale, imi amintesc ca la scoala ne dadea periodic medicamente amare si biscuiti ca sa nu simtim amaraciunea, pot continua discutia doar daca cineva se arata interesat de o asfel de opinie, si mai tintei cont de un lucru transpiratia, statu la soare, scaldatu in ape statatoare sau murdare, exstenuarea, crizele de depresie, si starea de nervozitate care duce la cresterea aciditati in stomac, duce la dezvoltarea si iritarea acestei ciuperci heboreice sau cum io zice, jumatate di vindecare consta an decizile DV.
0
21-06-2011, ora 13:40
Alex198912
Nu este medic/terapeut
Alex198912
Buna ziua. Va rog sa va dati cu parerea. Am dermatita seboreica pe pielea capului si momentan o tratez cu "Sampon antiseboreic cu sulf si echinacea. Se gaseste la farmacii intr-un flacon sub forma de pasta. Are efect dar poate o sa incerc pe viitor si produsele recomandate de dvs pentru a nu folosi un singur tratament. La mine povestea nu se inchieie aici. Am si in interiorul urechilor niste cojite similare cu cele din cap si din cate am inteles se fac din cauza betisoarelor de urechi doarece de fiecare data cand le folosim o mica parte din vata ramane acolo si sporeste aparitia cojitelor. Plus ca se dezvolta pe "oua", scuzati-mi expresia, niste cojite si incep sa apara mancarimi urmate de iritatii daca nu le tratez regulat. Sunt similare dermatitei seboreice, sa fie oare aceeasi problema, in zona aceea cat si la nivelul urechilor? Sau doar la nivelul capului apare? Multumesc anticipat
0
21-06-2011, ora 13:45
Alex198912
Nu este medic/terapeut
Alex198912
Lucian, acelasi sampon am si eu numai ca este deja facut in farmacie, tot sub forma de pasta si verzui. Momantan da roade dar trebuie sa ma spal regulat. Totusi o sa renunt la el dupa o perioada pentru a nu obisnui ciuperca cu acelasi tratament.
0
22-06-2011, ora 01:15
Lucian37Campulung
Nu este medic/terapeut
Lucian37Campulung
saluttare:) Alex stiu ca in farmaci e samponul asta ca eu tot din farmace am cumparat, dar eu spuneam ca la Campulung nici o farmacie nu stie sa prepare acest sampon solid, oricum sant necajit ca acum a inceput sa imi iasa si dupa urechia dreapta aceasta seboreie, cred ca intr-o zi o sa ma manance cu totul:), am opservat si pe strada si la prieteni ca au aceasta seboreie multi nici nu merge la medic, eu cred ca daca se va face un sondaj sau o evidentiere a acestei boli vom descoperi un numar deosebit de mare si ingrijorator de oameni cu aceste sintome. Care o fi cauza? oare se tansmite prin frizrei sau prin ceva medical sau alimentar? nu cred ca se stie si nici nu cred ca cineva gestioneaza aceste probleme, cred ca asa voi muri, si cosciugu se va infecta si va face cari:) o zi buna tuturor:)
0
29-06-2011, ora 13:42
Ledde
Nu este medic/terapeut
Ledde
Am si eu problema asta de ceva timp, iar dermatologul mi-a recomandat Mediket plus pentru inceputul tratamentului, iar apoi Mediket simplu. Functioneaza de minune, vi-l recomand.
0
30-06-2011, ora 00:19
Lucian37Campulung
Nu este medic/terapeut
Lucian37Campulung
Cred ca depinde de la caz la caz depinde poat de stgiu in care se afla aceasta boala, am mai vb la o faracie daca are vreo recomandare si mia sugerat un unguient care nu e pe baza de supstante si cica ar fi pe baza de ingrediente naturale, eu voi consulta un medic si apoi poate voi incerca daca o sa fac lucrul asta va voi spune si rezultatu final ori cum costul e mic doar vro 25 de lei! P.S. viata buna tuturor:)
0
30-06-2011, ora 00:22
Lucian37Campulung
Nu este medic/terapeut
Lucian37Campulung
scuze pt scris tuturor celor care au citit si au opservat ca am mancat cateva litere dar asta e, ora tarzie scrisul repezit si neandemanarea siau spus cuvantul:))
0
02-07-2011, ora 16:41
Geos333
Nu este medic/terapeut
Geos333
Am deschis topicul asta in ideea de a ma ajuta cumva pe mine si alte persoane care se afla in aceeasi situatie sau mai bine zis cu aceeasi boala, am fost acum vreo 2 luni la inca un medic dermatolog dupa multi altii si mi-a explicat omul ca NU E VORBA DE DERMATITA SEBOREICA daca era asta pana acum imi pica tot parul de 7 ani de cand am simptomele astea, atunci mi-a dat un tratament pentru psoriazis care daca il urmezi cu strictete da rezultate apoi il poti folosi din ce in ce mai rar sau numai cand este cazul adic atunci cand apar cojitele in cap, deci pentru cap XAMIOL gel, si pentru fata advantan crema, gelul se foloseste pentru inceput in fiecare zi cel mai bine dupa spalare si seara dispar instant cojitele apoi din ce in ce mai rar o data la 2 zile la 3 si chiar la o saptamana, la fel si cu advantan eu oricum eram intr-stare destul de severa am incercat tot ce se putea incerca am fost la peste 10 dermatologi in toata tara, inca urmez tratamentul asta va mai tin la curent cu rezultatele
0
27-10-2011, ora 17:45
izabela_oana
Nu este medic/terapeut
izabela_oana
buna! cred ca am aceashi problema :( am incercat un shampon..nou. shi de atunci. mi au aparut cojitze in cap, p frunte shi sub oki...am luat cojitzele shi a inceput sa ma manance..acum am pete roz.arat groaznic :( imi e rushine sa ies din acasa.
0
27-10-2011, ora 17:50
izabela_oana
Nu este medic/terapeut
izabela_oana
ce sa fac? e vorba despre Dermatita seboreica?? e prima oara cand patzesc asha.. va rog sa ma ajutatzi :(((
0
12-12-2011, ora 22:54
laurentiu001
Nu este medic/terapeut
laurentiu001
Sal. si eu am aceeasi problema, de mult timp si cu pielea capului si cu petele rosii de pe fata. Cu fata am reusit sa scap de ele cu Nidoflor e ff ieftin 7 lei la farmacie si dak te dai 2 zile la rand, dupaia numai ai nmk. Dar reapare de aceea e bn sa dai macar odata sau de 2-roi Pe saptamana. Da nu reusesc sa scap de cojile acelea, cred k ma tund chelie si aplic si pe pielea capupui acea crema poate scap.
0
04-02-2013, ora 22:17
Dragosh3
Nu este medic/terapeut
Dragosh3
Eu am folosit tratamentul cu advantan si lomexin pt fata si dupa a 2 zi de folosire am scapat de cojite... am facut tratamentul 10 zile si am scapat definitiv de ele si va recomand tratamentul.


Multumesc D-le doctor, tot respectul :)
0
04-03-2013, ora 21:59
andra_scooter
Nu este medic/terapeut
andra_scooter
De dermatita seboreica nu se scapa niciodata, doar se poate ameliora prin tratament. In general se face pe sistem nervos. Este bine sa folositi 2 sampoane pentru a nu obisnuit pielea capului. Eu folosesc Ducray Selegel si Vichy pt antimatreata. In general sampoane dermatologice. Si pt fata advantan cand este necesar.
0
26-04-2013, ora 18:32
Mihaim19
Nu este medic/terapeut
Mihaim19
Aceeasi problema o am si eu...Am folosit mai multe tipuri de creme, dar 2 dintre ele au dat un rezultat accepatbil.Nu s-a vindecat de tot dar dupa aplicarea cremei pielea se vindeca in jur de 7 zile...Am sa va dau si numele celor 2 creme cu care m-am dat.Prima se numeste sal elkan dar nu cred ca se mai gaseste prin farmacii.A doua crema pe care o folosesc si in prezent se numeste Triderm.Ea ofera un rezultat ce dureaza in jur de 7 zile, uneori mai mult.Dar depinde de fiecare persoana in parte.Eu nu recomand sa folositi nici-una dintre aceste creme inainte sa consultati un medic dermatolog pentru a fi siguri ca nu sunteti alergic la unul din compusii din crema.Oricum daca se alpica regulat (Dimineata si Seara) efectul va fi de cel mult 10 zile, cel putin asa e la mine...Daca dupa acest interval de timp nu ma dau iar cu crema, incepe sa imi apara coji, se inroseste si ma mananca.Dar daca stie cineva un remediu care sa rezolve permanent problema, va rog sa spuneti.
0
07-05-2013, ora 16:02
MidnightRain
Nu este medic/terapeut
MidnightRain
Buna ziua, pentru psoriarzis va pot recomanda DIPROSALIC SOLUTIE CUTANTA sau UNGUENT la mine a avut efect dar avand in vedere ca este o boala pe sistem nervos nu face minuni.
Adaugă un comentariu / răspuns
49 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mătreața - tratamente naturale şi sfaturi eficiente
  • Ce este mătreața și cum scapi de ea
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  •