colonoscopie

03-04-2012
sorin moaca
Nu este medic/terapeut
sorin moaca
Fiul meu a fost diagnosticat cu megadolicocolon in anul 2008 la varsta de patru ani. In anul 2009 luna decembrie a acuzat dureri de burta si in urma unui control s-a decis interventie chirurgicala cu diagnostic apendicita. In urma operatiei de apendicita megadolicocolonul a fost perforat, urmarea fiind o operatie de urgenta in alta clinica dupa trei zile de la prima operatie cand deja operatia de apendicita emana miros urat. Operatia cea de doua a fost realizata cu succes, urmand dupa ea purtarea unei colostome timp de 9(noua) luni dupa care s-a fectuat o noua operatie pentru reintregirea colonului. Am facut ulterior in anii urmatori controale medicale si analize ce s-au dovedit bune. As dori s-a stiu daca este necesara o colonoscopie (sau sunt de ajuns analizele) avand in vedere datele anterioare si daca as putea s-o realizez in Timisoara.
Multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.