coma de gradul 2-3

56 comentarii 1 2
0
03-10-2011, ora 18:06
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle Costel Parau, fratele dv. are 80% şanse de supravieţuire şi 60% şanse de recuperare, conform unui algoritm medical, pe care eu îl aplic întotdeauna în astfel de cazuri.
Dacă medicii, oameni fiind, sunt neputincioşi, Dumnezeu nu este neputincios, ci atotputernic. Lăsaţi medicii să vă îngrijească fratele, aşa cum pot, iar dv. ajutaţi-vă fratele rugându-vă pentru dânsul la Dumnezeu. Mergeţi şi la Sfânta Biserică şi aprindeţi câteva lumânări, la vii, pentru dânsul şi rugaţi un preot să pomenească prenumele compus al său - Robert Cristian - în timpul sau la sfârşitul Sfântului Maslu, pentru iertare de păcate şi însănătoşire.
Însănătoşire grabnică îi doresc drului/dnului Robert Cristian.
_

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu iubire creştină, respect şi preţuire, dorindu-vă toate cele bune şi o zi splendidă, într-o săptămână relaxantă, într-o lună echilibrată, într-un an cumpătat şi într-o viaţă desăvârşită în adevăr, iubire, credinţă şi lumină,
Mr. Nick ♥
0
19-01-2012, ora 21:10
ionascuaurelia
Nu este medic/terapeut
ionascuaurelia
buna seara!am o verisoara care acum 4 luni a avut un accident de masina, a fost in coma de gradul 4, iar doctori nu i-au dat nici o seansa...a avut checuri de sange si trunchil cerebral distrus iar partea dreapta paralizata.in prezent nu vorbeste si a inceput sa ridice piciorul paralizat si degetele de la mana, face masage la partea paralizata, doctori zic k este si acum in stare vegetativa, nici nu vede, dar cand srigi la ea se uita la tine, iar cand vorbesti cu ea de lucruri maai triste mai sensibile ai dau lacrimile...stie cineva cazuri ca acesta?cat doreaza toata starea asta..si cand va vorbi?va multumesc.aurelia
0
20-01-2012, ora 17:14
diana 112
Nu este medic/terapeut
diana 112
Buna ziua... cel mai bun prieten al meu a avu un accident cu masina..a suferit o interventie chirurgicala pe creier deoarece avea cheaguri de sange..acum este in coma indusa.. a inceput sa isi miste degetele iar medicii spun ca se recupereaza..as vrea sa stiu cate sanse are sa revina la normal.. sa nu pateasca ceva.. sa aiba pierdere de memorie sau alte lucruri mai grave:(
0
23-01-2012, ora 00:52
medeea87
Nu este medic/terapeut
medeea87
fratele meu a stat in coma profunda de gradul 4, 3 saptamani!medicii nu i au dat sanse de suprevietuire decat 5%!!au fost cele mai grele clipe din viata mea!acum el a iesit din coma, cateva zile deschidea ochii se misca, clipea, era oarecum o stare vegetativa!acum e mai bn, , vorbeste, in curand va incepe recuperarea!deci rugati-va la Dumnezeu si totul va fi bine pt k Dumnezeu e mare si face minuni cum a facut si cu fratele meu!!!
0
24-01-2012, ora 21:59
diana 112
Nu este medic/terapeut
diana 112
acum.. este in coma de o saptamana si a inceput sa se agite... si acum s-a acumulat din nou sange la creier.. nu stiu ce sa fac..:( din ce cauza se agita? e posibil sa viseze ceva? am citit pe net ca altii au vazut raiul in timpul comei... nu stiu ce sa cred.. vreau sa se faca bine:((
0
12-02-2012, ora 02:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
@ionascuaurelia şi @diana 112, drelor/dnelor, cunoştinţele dv. (verişoara şi prietenul) au şanse destul de mari să supravieţuiască şi să se refacă, indiferent de prognosticurile nefavorabile ale medicilor. Tot ce pot să vă spun este să-i lăsaţi pe medici să-şi facă treburile, iar dv. să vă rugaţi la Dumnezeu pentru însănătoşirea cunoştinţelor dv. Să aveţi credinţă puternică! Dumnezeu este mare şi face minuni, aşa cum bine a spus dra/dna @medeea87.
Multă, multă, multă sănătate!
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
20-02-2012, ora 21:43
diana 112
Nu este medic/terapeut
diana 112
din ce cauza apar ventriculii cerebrali dilatati? si daca se pot reface.. sa fie la forma normala.. Exista un tratament pentru acestia.? si care ar fi simptomele care ar putea aparea?acestia nu au aparut nicidecum la o persoana in varsta
0
04-03-2012, ora 05:09
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă diana 112, una dintre cele mai des întâlnite cauze datorită căreia ventriculii cerebrali se pot dilata anormal de mult este mărirea cantităţii de lichid cefalo-rahidian (LCR) şi acumularea lui sub presiune, pe fondul unui traumatism cranio-cerebral.
Dilatarea NU este ireversibilă, cu alte cuvinte volumul ventriculilor cerebrali îşi poate reveni la normal. Medicii vor face tot posibilul ca totul să fie bine.
RUGAŢI-VĂ în continuare pentru prietenul dv.! Mă rog şi eu ♥♥♥.
Numai bine,
Mr. Nick
0
08-03-2012, ora 15:58
Andreeaa Adellina
Nu este medic/terapeut
Andreeaa Adellina
Buna! Bunica mea in varsta de 74 de ani a fost gasita pe jos. A luat-o ambulanta si a fost dusa la un spital mai ok. Parintii mi-au zis ca este in coma de gradul 3 profunda. Isi poate reveni? Medicii au zis ca nu prea ii dau sanse.
0
09-03-2012, ora 14:14
Andreeaa Adellina
Nu este medic/terapeut
Andreeaa Adellina
nu conteaza. a decedat.
0
11-03-2012, ora 19:26
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Andreeaa Adellina, îmi pare foarte rău că bunica dv. a decedat. Şi-ar fi putut reveni, dar...
Vă rog să primiţi condoleanţele mele sincere. Dumnezeu să o ierte şi să o odihnească în împărăţia Lui. Amin!
Să fiţi binecuvântată!
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
18-03-2012, ora 01:09
marin1942@hotmail.com
Nu este medic/terapeut
marin1942@hotmail.com
Buna ziua mr Nick, numele meu este Elena, sant din Bucuresti si as vrea sa va intreb ce sanse are nepotelul meu in varsta de 21 ani, care pe data de 4 fefruarie 2012, a avut un grav accident de motocicleta, urmarea fiind, lovitura grava la cap (bilateral, frontal, subarachnoid hemorrhage ) cu pierderea memoriei, el fiind in coma de 42 de zile, cu operatie la bazin, fractura la mana stanga, lovitura puternica la ochiul stang. In momentul de fata el trece prin o serie de suferinte cum ar fi, pneumonie, infectii urinare si de colon.I se administreaza Morfina din 6 in 6 ore si antibiotice. Tine ochii deschisi, dar nu vede, cred ca aude, ridica capul de pe perna cand are dureri. I s-a facut traheostomie pe data de 18 februarie.
Intrebarea mea este ce sanse are si cat timp se poate sta in coma ?
0
22-03-2012, ora 02:43
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dnă Elena, nepotul dv. are şanse mari să supravieţuiască şi să se refacă. Să NU vă pierdeţi speranţa!
Cât timp poate sta în comă? Răspunsul la această întrebare este relativ. Poate să mai stea în comă câteva zeci de zile, câteva săptămâni, câteva luni şi/sau chiar câţiva ani, în funcţie de cât de grav este traumatismul cranio-cerebral suferit în urma lovirii la cap.
Dv., personal, vă puteţi ajuta nepotul rugându-vă la Dumnezeu pentru el. Personalul medical autorizat se va ocupa de tratarea nepotului dv., iar Dumnezeu se va ocupa de vindecarea lui.
_
Ca şi fapt divers, problema suferinţei de orice natură, în lume, a îndurerat şi zbuciumat dintotdeauna conştiinţa omului, în profunzime, indiferent de condiţie socială, naţionalitate, religie, sex şi de alte particularităţi fizico-mentalo-psiho-spiritualo-civice. În ciuda progresului medicinei, bolnavii se înmulţesc şi, mai mult decât atât, apar boli noi, unele incurabile. 
Din păcate sau din fericire, pentru unii dintre noi, oamenii, viaţa de pe pământ pare a fi sau este doar o vale a plângerii, o suferinţă continuă. Dar de ce? Există o explicaţie! 
Cu răbdare şi în linişte, vă rog să accesaţi link-ul de mai jos şi să citiţi în întregime măcar primul posting al topicului "Psihoterapie pentru trup şi suflet, din perspectivă medico-spirituală: suferinţa", pentru a înţelege mai multe cu privire la cauzele generale ale suferinţei şi la căile prin care se poate ameliora sau trata suferinţa, oricare ar fi ea: 
http://forum.romedic.ro/prod/Psihoterapie_pentru_trup_si_suflet, __din_perspectiva
_medico-spirituala:_suferinta_!_059479.html 

Însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
26-03-2012, ora 03:33
marin1942@hotmail.com
Nu este medic/terapeut
marin1942@hotmail.com
Buna ziua mr Nick !
Multumesc pentru raspuns si incurajeri ! Mi-ati umplut sufletul cu incredere si curaj. Nu am avut timp sa raspund mai repede, deoarece stau aproape tot timpul la spital langa nepotul meu.
Am o mare rugaminte, am vazut ca a-ti cerut nume unor pacienti ca sa-i ajutati rugandu-va pentru ei. Am sa va dau si eu numele de botez al nepotelului meu, Emanuel Cristian, cu speranta ca ma ve-ti ajuta. Si noi, toata familia, ne rugam si am luat si exemplul care l-am vazut ca l-ati dat unor persoane care va cere ajutorul, de a ne ruga impreuna in acelasi timp.
Ma gandesc ca fiica mea Ana Florina, mama lui Emanuel, are vreun blestem care a cazut pe fiul ei si totodata pe intreaga noastra familie care suferim si stam zi si noapte de paza langa Emanuel (Emi ).
El face progrese, inchizand ochii cand noi ii cerem si chiar se uita dupa noi, doar pe partea stanga. I se face fizico-terapie la maini si picioare, dar partea stanga este fara control. Cand se trezeste, dupa ce i se administreaza Morfina, el are bataile inimii foarte ridicate ceeace pe noi ne sperie si ridica capul de pe perna destul de des.
Medicii nu ne dau mari sperante pentru el, dar noi avem incredere in Dumnezeu ca ne va ajuta sa-l readucem pe Emi inapoi.
Inca odata, multumiri pentru rabdarea si bunatatea care o aveti, dand sfaturi bune si curaj celor necajiti ! Doamne ajuta !
0
26-03-2012, ora 17:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dnă Elena -, mă bucur din toată inima că v-am umplut sufletul cu încredere şi curaj. Mulţumesc pentru faptul că mi-aţi oferit numele de botez al nepotului dv. Mă voi ruga cu tot dragul pentru el, îl voi trece şi în Sfinte Liturghii, acatiste şi Sfinte Masluri. Dumnezeu îl va ajuta după măsura iubirii Lui de oameni, în funcţie de pronia Sa (la fel voi face şi cu dv., ca de altfel şi cu fiica dv. (Ana Florina))
Emanuel Cristian, ce nume compus frumos are nepotul dv.! Nu ştiu dacă ştiaţi, dar, ca şi fapt divers, are o semnificaţie extraordinar de interesantă. Emanuel, de la 'Immanuel ', nume ebraic, înseamnă 'Dumnezeu este cu noi', iar Cristian, de la 'Christian', nume latin, înseamnă 'urmaşul lui Hristos'. Aşadar, numele de botez al nepotului dv. are o semnificaţie profund spirituală.
În altă ordine de idei, starea de sănătate a lui Emanuel se îmbunătăţeşte, ceea ce înseamnă că, încet-încet, îşi revine.
Pe lângă faptul că vă rugaţi pentru nepotul dv., lăsând şi personalul medical autorizat să-i ofere îngrijiri corespunzătoare, vă sfătuiesc să mai faceţi ceva: vorbiţi cu un preot duhovnic şi rugaţi-l (sau plătiţi-l) să citească timp de 40 de zile Sfânta Evanghelie pentru el, pe numele lui, pentru iertare de păcate şi însănătoşire grabnică.

O zi bună,
Mr. Nick
0
18-04-2012, ora 03:24
marin1942@hotmail.com
Nu este medic/terapeut
marin1942@hotmail.com
Cristos a Inviat !
Mr, Nick
Nepotelul meu Emanuel Cristian care a fost foarte rau lovit la cap in urma cu doua luni, in urma unui accident de motocicleta si care a stat in coma, datorita rugamintilor catre Dumnezeu si Maicutii Domnului, sprijinul familiei si al tuturor prietenilor care s-au rugat odata cu noi, s-a trezit si acum vorbeste. Face fixico-terapie si are multe progrese.
Tin sa va multumesc pentru incurajeri si pentru ca v-ati rugat si dumneavoastra pentru el. Sfaturile care le-am avut din partea dumneavoastra de a ne ruga toata familia impreuna, ne-au fost de mare ajutor. Sa va dea Dumnezeu sanatate !
Totodata vreau sa scriu pentru toti cei care trec prin necazuri de felul acesta, sa fie increzatori in ajutorul lui Dumnezeu, sa nu-si piarda speranta ca totdeauna se pot intampla minuni !
Doamne ajuta !
0
27-04-2012, ora 23:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Adevărat a înviat!

@marin1942-, am simţit şi am ştiut că atât de multe rugăciuni nu vor rămâne neascultate, că vor avea ca rezultat înfăptuirea unui miracol; mă bucur nespus de mult pentru nepotul dv. Dumnezeu să îl ajute, să se refacă în totalitate, amin. Mă rog în continuare pentru el.
Numai bine,
Mr. Nick
0
08-05-2013, ora 20:40
george12w1
Nu este medic/terapeut
george12w1
Buna tatal meu de 44 ani a lesinat si a fost dus la spital, dupa care l-a mutat la un alt judet, , iasi, , la inceput a fost in coma de gradul 3 acum e in coma de gradul 2 dar nici medici nu stiu asta sigur VA ROG FRUMOS SPUNETIMI CE SANSE ARE pentru ca el munceste mult, adica este paznic fumeaza si merge mult cu masina, si are o zi de cand sta in coma VA ROG RASPUNDETI SI LA ACEAST COMENT DACA DOAMNE FERESTE MOARE EU CRED CA MOR SI EU :((:((:((
0
06-05-2015, ora 02:10
ramonaCindea
Nu este medic/terapeut
ramonaCindea
buna seara Mr.Nik, vreau din suflet sa ma ajuti am o problema foarte mare cu tatal meu in varsta de 55 de ani. In data de 22 aprilie 2015 a avut un teribil accident de masina din care a suferit mai multe traumatisme unul este la cap adica un AVC eschemic plus un edem cerbral, iar la abdomen si la torace la fel multe traume. Aum tatal meu se afla in coma de gradul 2 si medici spun ca se recupereaza dar cu pasi marunti. Noi familia am cautat tot timpul sprijinul lui Dumnezeu am fost la Prislop la biserici unde am putut.Tin sa mentionez ca tata meu are 3 copiii si 3 nepoti si sunt convinsa ca el se lupta sa traiasca, de aceea te rugam si pe tine daca te poti ruga si tu pt tatal nostru care este un om extraordinar.Iti multumesc
0
09-05-2015, ora 20:03
Alina care
Nu este medic/terapeut
Alina care
Mr Nick,
Sora mea a avut un accident rutier acum 1 luna, s-a lovit grav la cap, dupa o saptamana a trebuit sa I se faca volet decompresiv, a facut febra mult, I s-a facut traheoscoma acum aprox 1 sapt jumate, la cateva zile dupa traheoscoma a deschis ochii dar Nu altceva, misca Putin capul, si raspunde doar Putin la stimuli durerosi( EU cand a facut febra I-am pus un pic de gheata pe pulpa in exterior si a miscat Laba piciorului cu degetele) casca, si can atat, Medicii preconizeaza o stare vegetativa, dar nici Ei Nu Stiu, professoara spune ca e pe scara Glasgow 5.
Acum vor sa Ii faca un Shunt care sa dreneze apa din ventriculi ca s-au dilatat, in rest Nu spun nimic...doar ca din punct de vedere neurologic stationar, doctorul neurochirurg spune ca este in coma profunda, professoara spune ca e spre iesire din coma si se indreapta spre stare vegetativa...
Cum este sau au mai fost cazuri asemanatoare? Este chiar atat de grav?
Va multumesc!
0
01-07-2015, ora 20:32
Mihaelaa25
Nu este medic/terapeut
Mihaelaa25
Buna seara! va rog din suflet daca ma poate ajuta cinevaaa!!!
Mama mea ieri a suferit un infarct cerebral.. problema este ca a fost gasita dupa 6 ore de stat lesinata.. ea este in spania..doctorii spun ca nu are nicio sansa..ne da doar 2 % ca si ar reveni si ar ramane cu sechele.. va rog din suflet.. credeti ca mai am vreo speranta?
0
24-07-2015, ora 00:54
vladmihai1
Nu este medic/terapeut
vladmihai1
Buna seara.Prietena mea a fost lovita de masina si nu sa trezit deloc dupa accident (2 zile si o noapte) iar astazi a intrat in coma de gradul 2.Va rog din suflet, spuneti mi ca o sa fie bine.
0
11-12-2015, ora 18:30
flradi
Nu este medic/terapeut
flradi
Buna seara am un prieten cu traumatism cranian sever partea dreapta, de la un accident de masina, de 2 luni sta la pat, nu stim daca ne vede, daca ne aude si nu poate vorbi, a inceput si gimnastica recuperatorie, dar noi ne grabim sa vedem rezultate. Mananca foarte greu si putin cu lingurita sau seringa, partea stanga nu o misca iar ochiul drept nu-l deschide deoarece este afectat muschiul ploapei, ma intereseaza cand vor incepe sa apara primele semne de vorbire, vedere si recunoastere.
Mentionez ca fiind un fotbalist de placere cu un corp bine dezvoltat a contat foarte mult pana in momentul actual din punct de vedere fizic, si mai ales ca nu fuma si nu consuma alcool.
0
19-05-2016, ora 23:14
florentina18
Nu este medic/terapeut
florentina18
Buna ziua spunetimi va rog mama mea in varsta de 56 de ani a cazut si sa lovit cu capul de o treapta de beton in urma carea a facut un stop cardiac urmat de o coma profunda de gradul 3 inima i functioneaza foarte bine dar creierul nu reactioneaza deloc este in aceiasi stare de 2 zile cu nici o schimbare credeti ca are sanse sa isi mai revina va rog din suflet sa imi trimiteti raspuns santem foarte disperati Va multumesc din suflet.Florentina.
0
11-09-2016, ora 19:11
bunicuverde
Nu este medic/terapeut
bunicuverde
Un copil din localitatea mea este in coma de gradul 4 dupa un accident de masina.Din ce am inteles a fost operat de splina si de dimineata s-a trezit era constient dar acum este intubat cazand in aceasta coma.Are sanse la viata?Va multumesc!
0
12-04-2017, ora 18:39
fleur
Nu este medic/terapeut
fleur
Buna ziua,
Sotul meu este in coma profunda de doua luni, fiind internat la ATI, totul a debutat intr-o dimineata cand s-a trezit si a cazut in drum spre baie, avea mana dreapta indoita si piciorul moale, nu avea fizionomia schImbata si vorbea normal dar putin mai rar, parand putin confuz, imi tot spunea ca-l doare rau capul. Am cheamt salvarea care a venit repede si ne-am deplasat spre urgenta unde a inceput jalea. Eu stateam afara, deci nu stiu ce i-au facut inauntru la UPU, intr-un final l-au dus la tomograf(era constient si vorbea) unde nu mi-au spus ce-au vazut, iar mai tarziu l-au dus la RMN unde si-au dat seama ca are carotida infundata. Asa am ajuns intr-un final la Angiografie, unde medicul mi-a spus clar ca au trecut mai mult de 3 ore, ceea ce nu reprezinta un prognostic bun. I-au desfudat carotida si l-au dus inapoi in UPU, unde nu stiu ce s-a intamplat pt ca dupa cateva ore mi-au spus ca evolutia lui nu este buna, ca s-a mai intamplat ceva.(eu eram pe la usi). In final dupa ce m-am rugat sa-mi spuna si mie cineva ceva, a iesit o doctorita care mi-a comunicat ca a facut un alt accident ischemic si nu mai au ce sa-i faca, creierul fiind inflamat si putand oricand sa explodeze(sau ceva de genul acesta). In final dupa ce I-am intrebat daca nu exista totusi vreo solutie care sa-l tina in viata, mi-au propus o interventie chirurgicala "volet" care poate sa-l ajute sa supravietuiasca.
La 23.00 I-au facut voletul(un doctor tanar foarte bun), a supravietuit si l-au dus la ATI. Prima tomografie, dupa 24 h arata groaznic, creierul fiind iesit in afara craniului (prin deschizatura creata) si existand o presiune mare pe trunchiul cerebral, (antrenare trunchi cerebral). Mai pe intelesul meu mi-au spus ca I se scurge creierul prin trunchi. Am trecut prin niste clipe groaznice, unde avea temperaturi mari, tensiuni oscilante, respiratie din piept... Acum la peste doua luni de la AVC, este oarecum stabil ca si tensiune, puls, i s-a facut traheostoma dar este in coma profunda, ne reactionand la durere, sau alti stimuli decat la nivelul fetei, adica misca capul, ochii, gura si rar mana(din umar). Din cand in cand mai face febra, perioada in care este apatic. Dupa ultimul CT, doctorii mi-au spus ca is-a retras putin edemul, creierul fiind in interiorul craniului acum dar ca are un emisfer intreg afectat si nu exista nicio sansa de recuperare, defapt il tot astepta sa moara, vad dupa cum se uita la el.(asta este mesajul care mi-l transmit zilnic decand este la ATI). Nu-i condemn, asta este ceea ce spun probabil investigatiile effectuate.
Intrebarea mea este, daca credeti ca are vreo sansa sa se trezeasca din coma si sa se recupereze macar partial?
Adaugă un comentariu / răspuns
56 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul si ingrijirea unei persoane in coma
  • Coma de lungă durată - evoluție și șansele de recuperare
  •