Constipatie cronica - analize

15-06-2018
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Buna dimineata!
De foarte multi ani(8-9), sufar de constipatie(scaun la 5 zile, tare).
Am 20 ani. Acum cativa ani, am fost la medicul de familie care mi-a recomandat doar sa mananc mai multe fructe. La 18 ani am fost la un medic gastroenterolog, am cerut sa imi faca colonoscopie, dar a refuzat pe motiv ca sunt prea tanara si de regula nu sunt probleme mari la varsta aceasta.
Domnul doctor a facut un tuseu rectal, 2-3 secunde si a zis ca totul este bine.
Am si hemoroizi(cred), care se maresc aproape dupa fiecare scaun.
Doresc sa stiu ce investigatii medicale as putea face la varsta mea pentru a vedea daca totul este bine.
Am facut si analizele pentru markerii CEA, CA 19-9, sunt in limitele normale.
Multumesc!
3 comentarii
0
15-06-2018, ora 10:48
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Nu vad ce analize sa faceti si pentru ce. Nu exista niste cauze structurale pentru constipatie pe care sa le identifici prin analize si sa le poti trata ca sa scapi de constipatie.
E mai degraba o problema functionala...

Eu zic:
- apa multa, minim 2 litri pe zi (stati cu sticla de apa dupa dvs si creati obiceiuri sanatoase gen: un pahar mare la trezire si unu la culcare si la fiecare masa).
- fibre multe: fructe si legume, nicio masa fara ele (perele si prunele par sa faca minuni).
0
15-06-2018, ora 12:18
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
E nevoie si de excluderi din alimentatie : branza, ciocolata, fasolea boabe, cartofii piure, carnea in exces ! In schimb trebuie introduse ciorbele si supele de legume !
In plus miscare ce implica indoiri, aplecari...si se rezolva problema !
0
03-09-2018, ora 22:19
adi7555
Nu este medic/terapeut
adi7555
cauta pe net informatii despre "pozitia corecta wc"...eu am scapat de hemoroizi si constipatie schimband pozitia cu statul pup (ca pe toaleta turceasca). Fac asta de 6-7 luni si problemele mentionate au disparut cu desavarsire. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •