copil 3.10 luni cu otita seroasa

63 comentarii 1 23 Înainte ›
0
10-06-2010, ora 22:18
Iacob Petru
Nu este medic/terapeut
Iacob Petru
Am uitat sa adaug ca am 40 de ani.
0
10-06-2010, ora 22:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un dop de ceara uscat care se misca si atinge timpanul.
0
28-06-2010, ora 20:13
diana7314
Nu este medic/terapeut
diana7314
Buna seara d-le doctor.Am si eu probleme orl. De vreo 3 luni am facut otita la urechea drapta. Dupa un consult medical, a-m tratat-o. La o luna m-am ales cu o bronsita, din cauza aerului conditionat, cred. Am fost la medic, am luat antibiotic. N-am scapat bine ca am facut otita seroasa bilaterala. Medicul mi-a dat :sinupret, paracetamol, aerius, aulin, tantum, nasic. Dupa 10 zile de tratament, auzul este tot slab, parca simt un lichid in partea dreapta care se misca in functie de pozitia capului. Ce ma sfatuiti? am deviatie de sept iar in urma cu 2 ani mi-au fost scoase amigdalele. VA MULTUMESC
0
28-06-2010, ora 20:14
diana7314
Nu este medic/terapeut
diana7314
AM UITAT SA MENTIONEZ CA AM 37 ANI
0
29-06-2010, ora 10:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Otita seroasa e din cauza respiratiei proaste nazale.
1. faceti o audiograma si timapnograma
2. Inhalatii pe nas cu ceai de musetel + 2-3 pic de ulei de eucalipt
3 spalaturi nazale cu acelas ceai
4 Urechea incalzita cu uscatorul de par 2-3 min
5. puneti degetul in ureche si apasati des si repede spre timpan.. o sa.l mobilizati si o sa auziti mai bine
1 minut dupa ce incalziti urechea ( de 2-3 ori pe zi)
0
29-06-2010, ora 17:01
diana7314
Nu este medic/terapeut
diana7314
Imi spuneti va rog ce rol are incalzitul urechii in cazul otitei seroase? Si mai vreau sa va intreb daca operatia pt deviatie de sept, sau perioada de dupa operatie, este mai dificila decit cea de amigdale. Va multumesc mult.
0
29-06-2010, ora 19:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incalzirea urechii.. mareste circula tie sangvina in zona.. ajuta la restabilirea drenajului limfatic si eliminatrea acelui lichid..
Recuperarea dupa deviatie de sept.. e mult mai usoara.. nu te doare. poti sa respiri si poti sa inghiti.
0
29-06-2010, ora 20:37
diana7314
Nu este medic/terapeut
diana7314
Multumesc frumos, azi am fost iar la medic si mi-a dat picaturi de nas bixtonim si inhalatii cu alcool mentolat, auzul e slabut, merg la control saptamina viitoare si o sa fac si audiograma, dar a insistat pe operatia de deviatie de sept. Sincer nu cred ca o fac pt ca mi-e frica sa merg la un spital de stat iar la clinici particulare costa totusi f mult, daca mai pun si frica mea.
0
06-07-2010, ora 11:35
diana7314
Nu este medic/terapeut
diana7314
Buna, d-le doctor. Azi am fost iar la medic si mi-a prescris augmentin si sa continui cu bixtonim si inhalatii cu alcool mentolat, iar peste o saptamina sa fac insuflatii. E bine? Eu nu simt nici o imbunatatire.
0
06-07-2010, ora 12:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
va.ti operat de deviatie de sept?
ati repetat audiograma si timpanograma?
0
06-07-2010, ora 14:39
diana7314
Nu este medic/terapeut
diana7314
nu m-am operat, doctorul a spus ca sa fac audiograma numai saptamina viitoare, inainte si dupa insuflatii, dar urechea e tot infundata
0
07-07-2010, ora 09:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
imi trimiti audiograma si timpanograma pe mail
0
12-07-2010, ora 23:57
eemmaa29
Nu este medic/terapeut
eemmaa29
acum cateva zile a inceput sa ma doara un pic gatul (amigdalita de pe partea stanga era marita si plina cu puroi) si sa fac temperatura mare cam 39, am mers la medic la boli infectioase si mi-a prescris tratament cu penicilina injectabil de 2mil.dupa o zi de tratament, tot faceam febra, ma durea capul, medicul hotaraste sa raman internata si un pune diagnostic de sindrom de meningita. imi face prima punctie dar nu reuseste sa scoata lichid pt analiza.ma trece pe ampicina injectabil si manitol perfuzii.temperatura mai scade dar ma simtea tot rau. mentionez ca nu am avut stari de voma, ma durea doar capul.a doau zi hotaraste sa imi faca alta punctie, dar am refuzat categoric, (prima punctie a durut ingrozitor, fiind intepata de 3 ori )motiv pt care am fost externata la " cerere".am fost si am facut ceva analiza la sange la un cab particular , urina si toate au fost bune.la plaman raza a fost buna, iar exudatul faringian negativ la step. beta hemolitic
am inceput un tratament cu klacid, temperatura a disparut, dar acum a inceput o intepatura in urechea stanga
si o traspiratie exagerata in zona capului -ca si cum as fi spalata pe cap.nu reusesc sa ii dau de capat
despre ce poate fi vorba?
multumesc.
0
13-07-2010, ora 16:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba despre o infectie puternica.. care NU are cum sa se vindece repede.
febra si starea de rau este din cauza toxinelor rezultate in urma distrugerii microbilor..
in acest caz se fac perfuzii pentru dezintoxicare sau se consuma 3 litri de ceaiuri( matasa porumb, maces..s.a.) pentru a elimina toxinele din organizm..
si Tratamentul local.. gargara, tab de supt..
0
16-04-2014, ora 17:57
saandyf
Nu este medic/terapeut
saandyf
buna ziua. bebelusul meu de 4 luni a fost diagnostigat cu otita seroasa. Ca si tratament i a fost indicat zinnat, nurofen iar pt nas vibrocil alternativ cu colargol si tobrex. Aerosoli cu dexametazona si ser de 3 ori pe zi si betadina in urechea ce curge 2-3 pic de 3 ori pe zi. Vroiam sa va intreb referitor la tobrex, stiu ca are si antibiotic si corticoizi...e ok pt bebe asa mic? De asemenea, n am mai auzit de betadina in ureche... Ati putea sa mi spuneti parerea dvs.? Se poate face timpanograma la bebe asa mic? Va multumesc din suflet. Sarbatori Pascale cu liniste!
0
16-04-2014, ora 21:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. NU cred ca un copil la 4 luni face otita seroasa
cine a pus acest diagnostic si pe baza la ce investigatii???
2 daca ar fi corect diagnosticul de otita seroasa ( lichid in spatele timpanului)
in acest caz NU se administreaza antibiotic..fiind o secretie seroasa acolo. ne infectioasa
3 sfatul meu este sa mergeti la un medic ORL.. unde puteti face o otoscopie si timpanograma si dupa vorbim despre tratament
0
16-04-2014, ora 22:46
saandyf
Nu este medic/terapeut
saandyf
imi cer mii de scuze, este greseala mea, diagnosticul corect pe care l a scris medicul orl-ist este otita medie supurata nu seroasa, banuiesc ca sunt 2 termeni diferiti. In acest caz, este ok tratamentul sau imi recomandati sa merg la un alt medic? multumesc
0
17-04-2014, ora 08:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in acest caz.. trebuei sa mergeti la un medic ORL.. care are in cabinet aspirator.. si dupa aspiratia secretiilor diun ureche.. medicul administreaza tratamente locale
0
17-04-2014, ora 09:30
saandyf
Nu este medic/terapeut
saandyf
deci nu se da antibiotic? pe mine m a chemat la consult peste 7 zile... Ieri i a aspirat secretiile din ureche pt a i vedea timpanul dar nu i a aplicat nici un tratament local... Trebuie aspirate aceste secretii zilnic sa inteleg? Va multumesc mult
0
17-04-2014, ora 11:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu cat mai des.. cu atat mai bine
aplicare medicamentelor peste secretii.. NU duce la vindecare.. deoarece NU ajunge medicatia la mucoasa
mergeti maine la ORL.. ca sa fiti siguri de rezultatul tratamentului
la Otita supurata..se administreaza antibiotic
eu vorbeam de otita seroasa
0
17-04-2014, ora 12:05
saandyf
Nu este medic/terapeut
saandyf
da...multumesc. Betadina e ok ca dezinfectant in urechea supurata? mi s a spus 2-3 pic de 3 ori pe zi. exista posibilitatea sa i aspir eu acasa secretiile auriculare? Vreun aparat gen 'batista bebelusului' care sa se poata folosi la ureche?
Deja secretiile nazale si cele din ureche s au oprit, cred ca e de bine...continui sa i fac nasul ca la carte chiar daca nu mai are secretii, nu?
0
17-04-2014, ora 21:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un simplu dop de cerumen
o otita seroasa
o problema la artculatia temporo mandibulara
0
17-04-2014, ora 21:09
saandyf
Nu este medic/terapeut
saandyf
am fost la un alt medic orl. Mi a confirmatdiagnosticul:otita supurata. A ramas zinnatul dar a schimbat doza de la 2.8 ml cat i a dat primul dr. la 4 ml. Mentionez ca bebe are 6, 300 kg. Mi a zis sa nu i mai pun ser fiziologic sau apa marina, sa i curat nasul cu aspiratorul asa pe uscat si sa nu i mai pun niciun fel de lichid in ureche.
0
18-04-2014, ora 10:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. asa sa faceti si trebuie mers la acelas medic ORL la control pana la vindecarea completa
0
18-04-2014, ora 12:05
saandyf
Nu este medic/terapeut
saandyf
da, voi merge inainte doar cu cel de al doilea medic... De vaccinul Prevenar ce parere aveti? Sa l fac bebelusului dupa terminarea tratamentului? multumesc mult
0
20-04-2014, ora 21:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
protejaza de infectiile cu streptococ... cu eficienta de 50%
0
20-04-2014, ora 23:32
saandyf
Nu este medic/terapeut
saandyf
multumesc...macar atat 50 % sa il pot feri... Faptul ca a facut otita supurata la 4 luni il va afecat pe viitor, in sensul ca va fi mereu sensibil, va face mereu otite, ii va afecta auzul, va ramane cu sechele? Am voie sa merg cu el la mare, la aerosoli? Hristos a inviat!
0
21-04-2014, ora 19:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde cat de repede se vindeca supuratia si daca se inchide timpanul sau nu
o sa meregti la ORL.. pana la vindecarea completa
faceti Timpanograma si otoemisiuni acustice dupa vindecare ca sa aflati starea timpanului si a auzului
0
21-04-2014, ora 21:54
saandyf
Nu este medic/terapeut
saandyf
multumesc, merg miercuri la control cu bebe dupa 7 zile de zinnat.
Ati putea sa mi spuneti daca, in cazul baietelului mai mare care are 3 ani jumatate si 3 otite facute incepand cu octombrie 2013 pana in prezent este recomandat prevenarul? Mai poate preveni la varsta acesta eventual alte otite si sa scapam de eventuale interventii chirurgicale?
0
22-04-2014, ora 20:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. poate fi facut...
Adaugă un comentariu / răspuns
63 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: