Rinofaringita si otita medie copil 2 ani

03-04-2012
JELER CARMEN OLIVIA
Nu este medic/terapeut
JELER CARMEN OLIVIA
buna seara fetita mea merge din ianuarie la cresa si o saptamana e bine si una nu otita medie congestiva cu rinofaringita.tratament cu antibiotice, nurofen si maxitrol, nasomer, vibrocil, bistonim betabioptal.depinde de medicul la care am fost upu sa med de fam.credeti ca o sa tot repetam otite in primul an de colectivitate? i-am dat bronhovaxom in ian feb si martie. acum suntem in tratament cu zinat.nurofen si betabioptal. dupa ce terminam as dori sa indicati un tratament defapt sa ma invatati cum sa nu mai faca otita.multumim mult
18 comentarii
0
03-04-2012, ora 21:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca sa nu faca otite trebuie sa aiba un nas curat si cu respiratie perfecta
un aparat de aerosoli, un aspirator nazal si consult pentru otite numai la ORL
0
03-04-2012, ora 23:01
JELER CARMEN OLIVIA
Nu este medic/terapeut
JELER CARMEN OLIVIA
Multumesc ca ati raspuns asa de repede.aspirator nasal avem am incercat de cate ori era infundat nasucul sa ii punem ser fiziologic si sa o aspiram dar de fiecare data ajungeam la otita, sa incercam cu colargol?am citit pe forum ca il indicati la multi care au probleme cu otite,
0
04-04-2012, ora 18:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este indicat cate 10 zile lunar pana capatati o respiratie perfecta nazala
0
11-04-2012, ora 21:42
JELER CARMEN OLIVIA
Nu este medic/terapeut
JELER CARMEN OLIVIA
Buna seara domnule doctor.am fost azi la consult la ORL dupa un tratament de 10 zile cu Zinnat fetita inca are lichid la urechea dreapta, tuseste si are nasul infundat, Dl doctor de la ORL ne-a recomandat operatia de "polipi", Credeti ca la 2 ani si 2 luni e bine sa o operam ? dupa 5 otite ultimile 3 in luna martie -aprilie defiecare data antibiotic, asta ar fi solutia sa scapam de raceli?
0
11-04-2012, ora 22:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. otitele repetate sunt o indicatie directa pentru interventie chirurgicala
0
12-04-2013, ora 14:01
numai_una
Nu este medic/terapeut
numai_una
Buna ziua!Am u n baietel de un an si 9 luni, de o saptamana a intrat la cresa si a facut otita congestiva:mentionez faptul ca el nu a avut probleme cu imunitatea deloc, pana acum a racit doar de 5 ori si niciodata nu a primit antibiotic;doctorita mea a spus ca e virala si -a dat Augumentin Bis cu desfundarea nasucului, folosirea de Vibrocil si Colargol si bineinteles aerosoli cu Dexa si Acc, insa nu i-a dat nimic pt stergerea urechii sau picaturi din acestea pt ureche;pe el il durea f tare urechea si a facut si febra f mare, dar dupa ce i-am dat prima doza de antibotic, si-a revenit si mananca si e voios.Era necesar antibioticul?Trebuie folosite si picaturile pt ureche?Multumesc!
0
12-04-2013, ora 22:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un antibiotic odata inceput...trebuie continuat minim 3 zile
urechile trebuie incalzite cu perna electrica sau sacult sare
0
27-09-2013, ora 07:47
adriana matei
Nu este medic/terapeut
adriana matei
buna dimineata, d-nl doctor am primit un tratament pt o viroza, precizez ca baietelul de 9 luni are ff multi mucisori,
ne-a dat humex, eurespal si am semne de intrebare pt picaturile nazale, ne-a dat vibrocil (se administreaza dupa aspiratia nasicului la 5 minute?) si maxitrol (care am vazut pe prospect ca e solutie pt problemele oftalmologice, se poate folosi si nazal, inainte de aspirare sau dupa?) multumesc anticipat pt raspuns
0
28-09-2013, ora 07:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da..este corecta recomandarea
uneori dupa vibrocil...se poate iarasi aspura secretiile
orice picaturi oftalmo...se pot pune in nas...
nu si invers..
0
31-01-2014, ora 19:37
gcosmin23
Nu este medic/terapeut
gcosmin23
Buna seara, aerosli se pot face si cu picaturi de betabioptal diluat cu ser fiziologic pentru fluidficara secretiilor nazale?
Multumesc!
0
31-01-2014, ora 19:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. categoric NU
nu duce la fluidificare.. pentru aceasta exista fluimucil
betabioptal contne un produs hormonal care ese un antiinflamator dar in doze mari duce la scaderea imunitatii locale
contine antibiotic care la anumite persoane poate provoca sensibilizare si o reactie alergica pe viitor la acest antibiotic
0
01-02-2014, ora 10:20
gcosmin23
Nu este medic/terapeut
gcosmin23
Va multumesc!
0
01-02-2014, ora 13:01
gcosmin23
Nu este medic/terapeut
gcosmin23
Ce ma sfatuiti sa ii dau in caz de tuse destul de zgomotoasa cu expectoratii fara complicatii la plamani pentru fluidizare muacoasei, are viroza dupa spusele pediatrei ia si un sirop de tuse.
Multumesc
0
01-02-2014, ora 13:51
gcosmin23
Nu este medic/terapeut
gcosmin23
Buna ziua, revin cu urmatorul diagnostic amgidalita, laringita si otita medie acuta mi-a fost precris ptr fetita de 3 ani si 7 luni antibiotoc Klacid 4 ml la 12 h si control la 5 zile, vibrocil picaturi de pus in nas, si ibalgin la 8 ore pt febra deoarece are febra 38.2.
VA rog sa imi spuneti parerea d-vostra.
Multumesc!
0
01-02-2014, ora 19:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca diagnosticul NU e pus de un medic ORL.. nu pot sa ma pronunt
la o viroza.. e normal sa fi econgestie a mucoasei nazale, faringiene si a amigdalelor
dar conteaza daca amigdalita este doar congestiva sau pultacee
o otita se poate vizualiax cu Otoscopul si trebuei sa fie timpanul inflamat, rosu, copilul NU aude si arata ca i.l doare urechea
IN aparatul de aerosoli se pune.. 10 pic de Bromhexin picaturi + 5 pic de ser.efedrinat + 1 pic de ulei volatil eucalipt + ceai cald de musetel pana la indicatorul aparatului de aerosoli
in rest... putem vorbi dupa ce imi spuneti cine a pus acele diagnostice
0
10-02-2014, ora 15:33
gcosmin23
Nu este medic/terapeut
gcosmin23
Buna Ziua domnule doctor revin cu amanunte, diagnostic de otita tratata 7 zile cu cefalexim dupa parera orl-listului vindecata in jurul datei de 15 ianuarie.
am fost astazi sa efectuez timpanograma fetitei mele in varsta de 3 ani si 7 luni, a facut tratament ptr rinoadenoidita or, amigdalita, ex otita medie ac u.d tratament vibrocil ibalgin si 10 zile klacid 4 ml 12/h, tratament terminat ieri in data de 09.02.
Rezultatul de astazi 10.02 la tipanograma fiind : RS absent la urechea dreapta si absent la urechea stanga.
La urechea dreapta timpan : SA nico o valoare, TPP nici o valoare, ECV = 0, 49, TW = -4, TIPE = B
LA urechea stanga timpan : SA = -o, 45, TPP= -229, ECV = 0, 62, TW = 90, TIPE= C, ambele timpane fiind rosii! cu aceste rezultate trebuie sa merg din nou la ORL
Starea fetitei este buna, nu are dureri, e activa nu are febra se hraneste bine, mai are muci pe care il mai sufla il mai aspiram ii curasam nasul si mai tuseste insa foarte putin si rar.
Va rog sa incercati sa ma lamuriti ce inseamna aceste valori.
VA MULTUMESC!
0
10-02-2014, ora 20:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebuei sa va intereseze acele valori
trebuei sa va intereseze.. sa faceti tot posibilul ca nasul sa fie cura si uscat.. si atunci acele valori revin la normal
Continuati aerosoliii, faceti aromoterapie, faceti aspiratiile secretiilor nazale si faceti tratamentul cu Colargol
urechile trebuei incalzite zilnic de 2 ori pe zi
0
11-02-2014, ora 08:55
gcosmin23
Nu este medic/terapeut
gcosmin23
Multumesc,
Cum se foloseste Colargol?
O zi buna va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: