Copil de 2 ani si 7 luni cu hernie inghinala si lipsa poftei de mancare!!!!! | Forumul Medical ROmedic

Copil de 2 ani si 7 luni cu hernie inghinala si lipsa poftei de mancare!!!!!

18-03-2013
sandy24
Nu este medic/terapeut
sandy24
Buna ziua!Am un baietel de 2 ani si 7 luni, care merge deja la gradinita.S-a nascut cu hernie inghinala, dar medicii ne-au spus ca se poate retrage in timp, nu apare tot timpul ci doar uneori apare in partea stanga o umflatura mica.De asemenea nu are deloc pofta de mancare, la varsta lui are 13, 5kg si 89 de cm...locuim in Germania si medicii de aici i-au facut analizele la sange au zis ca totul e in regula si ca nu trebuie sa ii administrez nimic pt pofta de mancare caci va manca cand va dori, insa sunt ingrijorata!!!!ce ar trebui sa fac???nu e prea mic pt varsta lui????multumesc anticipat pt sfaturi
3 comentarii
0
20-03-2013, ora 15:06
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
stati linistita greutatea copilului este buna! fiecare om are propria lui pofta de mancare si oricum se exagereaza cu cantitatile a ceea ce consumam zilnic, si mai ales parintii sunt cei mai speriati si panicati mereu de asa zisa lipsa a poftei de mancare a copiilor lor. profitati de faptul ca locuiti intr-o tara civilizata si nu mai plecati urechea la prostiile romanesti legate de "lipsa de pofta de mancare".
(ca idee greutatea necesara a unei varste se calculeaza cam asa 2 X varsta plus 9 deci la copilul dvs greutatea ideala (a mediei varstei este 2 X 2 = 4 + 9 = 13 deci e perfect!)
0
02-04-2013, ora 10:18
sandy24
Nu este medic/terapeut
sandy24
Multumesc mult pt raspuns.ca orice mama imi fac griji, mi se pare ca e am slabut, oricum am facut deja o programare sa mergem la niste analize de sange.
0
08-04-2013, ora 16:13
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
analize sigur sunt bune oricand de rutina, dar eu tot zic ca nu aveti de ce sa va ingrijorati!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lipsa poftei de mâncare la copil
  •