CT cerebral - ma ajutați cu o interpretare a rezultatului va rog mult?

16-08-2020
YM
Nu este medic/terapeut
YM
Buna ziua,
Mama mea in vârsta de 82 ani are următorul rezultat CT. Menționez ca este la pat hrănită cu seringa caci înghite greu si ii punem perfuzii zilnic.
Situația ei s-a deteriorat in câteva luni foarte rapid si nu știm ce sa mai facem, n ma ajutați cu o interpretare a rezultatului va rog mult?!
“Fără acumulări hemoragice cu alura recenta decelabile CTnativ. Câteva plaje întinse
, hipodense nativ, cu aspect ușor heterogen nativ, localizate corticoizi-subcortical superficial si profund la nivel frontiera parietal bilateral, cu aspect sugestiv pentru edem digitiform, cu efect de masa asupra structurilor liniei medie, cu amprentarea ambilor VL.
Structurile liniei mediane ușor deplasate spre stânga cu ca 6 mm.
Spații cisternale nazale libere.
Leziune pseudonodulara, heterogena nativ, predominant hipodensa, cu mici arii hiperdense nativ localizate periferic, contururi neregulate, localizate frontal înalt de partea dreapta, aspect CT nativ sugestiv pentru un substrat tumoral, posibil secundar”
1 comentarii
0
17-08-2020, ora 08:14
YM
Nu este medic/terapeut
YM
Buna ziua,
va rog mult poate cineva sa imi trimita un raspuns. Poate este mult ce am cerut adica "interpretare" dar opinie va rogcum o mai putem ajuta?
Mama mea in vârsta de 82 ani are următorul rezultat CT. Menționez ca este la pat hrănită cu seringa caci înghite greu si ii punem perfuzii zilnic. ? Situația ei s-a deteriorat in câteva luni foarte rapid si nu știm ce sa mai facem?
Rezultatul de la CT este “Fără acumulări hemoragice cu alura recenta decelabile CTnativ. Câteva plaje întinse, hipodense nativ, cu aspect ușor heterogen nativ, localizate corticoizi-subcortical superficial si profund la nivel frontiera parietal bilateral, cu aspect sugestiv pentru edem digitiform, cu efect de masa asupra structurilor liniei medie, cu amprentarea ambilor VL.
Structurile liniei mediane ușor deplasate spre stânga cu ca 6 mm.
Spații cisternale nazale libere.
Leziune pseudonodulara, heterogena nativ, predominant hipodensa, cu mici arii hiperdense nativ localizate periferic, contururi neregulate, localizate frontal înalt de partea dreapta, aspect CT nativ sugestiv pentru un substrat tumoral, posibil secundar”
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.