de aproape 5 luni nu prea simt mirosul, decat foarte putin

01-01-2013
Dondi
Nu este medic/terapeut
Dondi
de aproape 5 luni nu prea simt mirosul, decat foarte putin.Am fost la orl acum o luna si mi s-a spus dupa un consult ca as avea hiposmie de transmisie si m-a trimis sa fac exudat nazal si faringian, aslo...dar nu le-am facut inca..Problema mea este, probleme de miros, ameteli(parca as fii beat), nu pot respira nici pe gura nici pe nas bine, nu simt nici aerul rece... plus ca ma si panichez uneori.Ce imi recomandati pana o sa merg sa-mi fac analizele? Multumesc din suflet
3 comentarii
0
01-01-2013, ora 17:01
Dondi
Nu este medic/terapeut
Dondi
Pentru Domnul Valeriu, imi cer scuze(probleme cu tastatura)
0
01-01-2013, ora 21:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu prea vad cum o sa te ajute aceste analiye.
dupa parerea mea aici trebuie facute cateva investigatii serioase
1 o endoscopie nayala.. sa se clarifice daca e problema de transmisie.. se intervien chirurgical in nas
2 se face eamen fund de ochi.. acolo se vad schimbarilede circulatie cerebrala..si dupa un consult la neurologie
0
01-01-2013, ora 22:16
Dondi
Nu este medic/terapeut
Dondi
Multumesc frumos pentru raspuns.Mi-a spus la orl ca daca nu-mi gaseste nimic prin analizele de mai sus, o sa ma trimita sa fac niste analize mai amanuntite.Probabil analizele pe care le-ati mentionat.Am fost si la un neurolog si mi-am facut un rmn la cap dar inainte de asta mi-a spus ca am o deviatie de sept, dupa o consultatie.Acum aproximativ 7 ani am luat bataie si am avut nasul umflat o perioada, dar respiram normal, nu aveam probleme.Se poate dupa atatia ani sa apara problema dupa bataia aia?Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi cercetări dezvăluie impactul pierderii mirosului
  • Pierderea mirosului, raportată în 86% din cazurile ușoare de COVID-19
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  • Anosmia (pierderea mirosului) - cel mai bun predictor pentru COVID-19
  • Cercetătorii au descoperit mecanismul care explică de ce pacienții cu COVID-19 își pierd simțul mirosului
  • 90% dintre persoanele care suferă de anosmie sau ageuzie din cauza COVID-19 își revin complet după doi ani
  •