De ce nu mai cresc degetele patru de la labele picioarelor?

12-08-2009
dolfy94
Nu este medic/terapeut
dolfy94
Acum un an si jumatate, am observat ca degetele numarul patru de la picioarele fetitei mele, (de 9 ani), numai se dezvoltau normal. Am fost cu ea la medic ortoped si mia zis sa-i m-ai studiez evolutia si apoi sa revin la el ca nu poate sa-mi dea nici-un raspuns. Apoi am consultat alt medic otoped si m-ia spus ca este malformatie congenitala. Dar stiu ca malformatia se obsearva de la nastere si la ea problema a aparut acum un an si jumatate. Acum degetele patru le-au depasit cele mici. Am facut o noua radiografie si mi s-a spus ca nu-mai are cartilajul de crestere si ca s-au osificat si nu vor m-ai creste deloc. Ce se poate face in situatia aceasta? va rog din tot sufletul sa ma ajuta-ti!
3 comentarii
0
12-08-2009, ora 22:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Este, mai mult decat evident, vorba despre o brachymetatarsie, respectiv o tulburare de crestere a celui de-al patrulea metatarsian.
In principiu, pana la terminarea cresterii, nu este intelept sa se intervina chirurgical.
Dupa aceasta varsta, daca exista o problema functionala si nu numai una estetica, exista interventii chirurgicale de alungire destul de fiabile.
Va stau oricand la dispozitie in cazul in care doriti o consultatie (este exact domeniul meu de activitate).
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
13-08-2009, ora 12:37
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Va recomand sa consultati un medic homeopat cu experienta, poate chiar unul recomandat de domnul dr. Uscatu, care cunoaste astfel de medici, caci astfel de probleme apar in urma unor dereglari care pot fi provocate de factori externi, in special de vaccine care contin mercur si de intoxicatiile cu mercur, mercur care este prezent cam peste tot - in apa, peste, carne, etc. din cauza poluarii.

Cu ajutorul remediului homeopat adecvat copilului se pot repara anomaliile aparute daca nu este prea tarziu sau poate fi stopata imediat dezvoltarera lor si nu exista pe acest pamant o alta metoda de a face asa ceva in afara de homeopatie.

Dar trebuie un homeopat adevarat care face homeopatia clasica si care sa gaseasca si remediul potrivit, ceea ce in cazul copilului este destul de usor.

Astfel de dereglari in cresterea sau formarea degetelor de la picioare au fost remarcate des si apar foarte des mai ales la persoanele care au avut imediat boli si daune dupa vaccine. Acesta este si cazul unei rude care nu a mancat luni de zile dupa un singur vaccin in copilarie si care are 2 degete destul de deformate la picoare.

Thiomersalul (combinatie de mercur) din vaccine inhiba indeosebi metabolismul siliciului la nivel de celula care este esential pentru dezvoltarea normala a articulatiilor, a oaselor si a puterii de a elimina toxine si corpuri straine din celule. Toti copiii vaccinati primesc daune in acest metabolism iar atunci
cand sunt au anumite slabiciuni mai mari daunele se observa imediat. Astfele de copii sunt in general slabi, sensibili, palizi, mai bolnaviciosi, provin din parinti care au avut sau mostenit TBC si se nasc deja
cu un metabolism al siliciului dereglat ( tbc-ul se face tot din cauza siliciului dereglat)
In homeopatie siliciul este antidotul mercurului iar mercurul antidotul siliciului.

Cu remediul adecvat se pot face minuni in homeopatie chiar si cand pt. doctori asa ceva pare imposibil.
Merita sa incercati mai ales ca nu exista efecte adverse ca in cazul medicamentelor chimice si tratamentul este foarte ieftin.
0
17-08-2009, ora 09:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Intr-adevar, am trimis multi pacienti la colegii homeopati/naturisti, dar nu si pentru brachymetatarsie...
Este o afectiune clara, cu un tratament perfect codificat si adaptat atat suferintei pacientului, cat mai ales asteptarilor rezonabile ale acestuia.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce tăieturile în hârtie dor atât de tare?
  •