Dependenta benzodiazepine ? sau sindrom anxios?

03-07-2021
gabriel11111
Nu este medic/terapeut
gabriel11111
Bunaziua am 22 de O sa incep direct, in decembrie am avut covid si mi a fost destul de rau si foarte anxios in legatura cu starea de sanatate deoarece auzeam tot felul de lucruri legate de covid, ca se moare ca etc.
in perioada in care am stat acasa am avut o cutie de diazepam si una de xana, am luat o perioada de vreo 2 luni cam 1 mg pe zi iar apoi am trecut pe xanax. Am redus vreo saptamana apoi
si am oprit ia apoi am inceput sa am tot felul de stari dubioase
cum ar fi: senzatia ca ma privesc din exterior, ca nu sunt eu, ca visez, ca nu sunt in realitate, atacuri de panica nenumarate vedere cu astimatism si in cetosata ameteli palpitatii.
Apoi am revenit asupra consumului inca 1 luna si am redus din nou usor.
Deci de vreo 90 de zile am mai luat vreo 6 pastile in total, simptomele sevre au trecut dar am ramas cubo stare nasoala si niste ameteli un fel de cap tulbure, cap gol, putin atigmatism, si inca o stare in care imi vad nasul si am o stare putin anxioasa.Mentionez ca ametelile sunt destul de puternice, nu prea pot sa merg mult pe jos.
Acum intrebarile sunt:
Sunt urmele sevrajului ?
Cat ar mai tine?
Oare am ramas cu sindrom anxios?
Ce ar trebui sa iau ca sa scap?
As vrea sa merg la pshiatru dar imi este teama sa nu se scrie in vreun raport ca am luat aceste medicamente si sa ramana vreunn diagnostic deoarece am o functie importanta.
V a mutumesc
2 comentarii
2
03-07-2021, ora 15:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna ziua.
E anxietate. Mergeti la un psihiatru in privat pentru tratament.
Nu mai luati Xanax si Anxiar decat la indicatia medicului.
1
05-07-2021, ora 13:43
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Consulta un medic psihiatru Gabriel si nu lua medicamente de capul tau.
Discuta cu el de la bun inceput despre temerile tale legate de fisa medicala.
Dupa aceea poate discuti si cu un psihoterapeut despre obstacolele cu care te confrunti.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul