Depresie

31-03-2016
Mary72
Nu este medic/terapeut
Mary72
Bună ziua! Tatăl meu urmează tratament in urma unui AVC ( suferit în 2011), epilepsie vasculară, hipertensiune şi diabet. Datorită tuturor acestor probleme, de cateva săptămâni suferă şi de o depresie destul de severă motiv pentru care i s-a prescris Escitalopram-teva, 10 mg (o săptămâna 1/2 tb dimineața, apoi 1tb pe zi) + Anxiar, 1mg la nevoie. Va rog să-mi spuneți dacă aceste madicamente i-ar putea agrava cumva starea sau daca din cauza epilepsiei vasculare ( menționez ca a facut o singura data convulsii, când a fost și diagnosticat la distanță de 1 an de la AVC- ul ischemic) ar putea face convulsii.
Vă mulțumesc!
9 comentarii
0
31-03-2016, ora 18:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Antidepresivul si tratamentul pe care l-a primit i-ar putea imbunatati starea. De ce sa i-o agraveze ?
0
01-04-2016, ora 08:35
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Escitalopram e unul din antidepresivele cu cele mai multe studii si beneficii in depresia asociata accidentelor vasculare cerebrale.
Totusi, e bine de stiut ce este mentionat in sumarul caracteristicilor produsului :"Escitalopram trebuie întrerupt dacă pacientul manifestă convulsii pentru prima dată sau o creştere a frecvenţei convulsiilor (la pacienţii cu diagnostic anterior de epilepsie). La pacienţii cu epilepsie instabilă ISRS trebuie evitaţi, iar cei cu epilepsie controlată necesită supraveghere atentă" Cum tatal tau nu se incadreaza acum in aceste situatii, cred ca medicul a facut bine recomandand acest tratament. Multa sanatate si aveti incredere in medicul dvs!

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
01-04-2016, ora 21:39
Mary72
Nu este medic/terapeut
Mary72
Va mulțumesc!
0
07-05-2016, ora 14:50
Mary72
Nu este medic/terapeut
Mary72
Bună ziua! Tatăl meu urmează tratament in urma unui AVC ( suferit în 2011), epilepsie vasculară, hipertensiune şi diabet. Datorită tuturor acestor probleme, de cateva săptămâni suferă şi de o depresie destul de severă motiv pentru care i s-a prescris Escitalopram-teva, 10 mg (o săptămâna 1/2 tb dimineața, apoi 1tb pe zi). Menționez ca are 1 luna decând inceput tratamentul. Cam de 2 săptămâni a inceput sa aibă frecvent stări de confuzie, halucinații şi hipotensiune. Vă rog să-mi spuneți dacă acest medicament i-ar putea cauza aceste simptome.
Vă mulțumesc!
0
07-05-2016, ora 16:10
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Posibil da ! Poate sa reduca la jumatate doza zilnica !
0
08-05-2016, ora 19:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Posibil. Sa mearga sa i-l schimbe.
0
09-05-2016, ora 13:13
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Putin probabil sa fie de la escitalopram.
Multa sanatate si incredere in medic ! Doar el poate evalua daca e sau nu cazul sa schimbe ceva in tratament.
Te rog nu mai scrie Mary in privat pentru aceste intrebari - oricum ai blocat profilul pentru 'reply' iar raspunsul e posibil doar public.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
09-05-2016, ora 19:41
Mary72
Nu este medic/terapeut
Mary72
Vă mulțumesc!
0
10-05-2016, ora 20:13
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Trebuie să consultați și un neurolog sau neuro-psihiatru, pot fi tulburări asemănătoare stărilor din maladia Alzheimer sau o maladie asemănătoare de cauză cerebro-vasculară, poate se impun și examinări imagistice (cum ar fi C.T.), nu știu, numai specialistul poate să pună un diagnostic de certitudine.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum acționează antidepresivele?
  • Antidepresivele pot fi luate în sarcină?
  • Antidepresivele ar putea agrava tinitusul (țiuitul în urechi)
  • Efectele pe termen lung ale antidepresivelor
  • Efectele consumului cronic de antidepresive
  • Un cunoscut medicament antidepresiv poate provoca rearanjarea structurală a creierului
  • Noi informații cu privire la efectele antidepresivelor
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.