Depresie endogena sau exogena? Antidepresive sau nu?

03-05-2009
Calista
Nu este medic/terapeut
Calista
Am si eu o problema si ma intreb daca cineva care are cunostinte temeinice in domeniu sau s-a lovit de acelasi lucru ma poate ajuta. Acum 2 ani in urma unui eveniment pe care l-am perceput ca foarte traumatizant am inceput sa am atacuri de panica insotite de insomnii si de scaderi in greutate. Totodata, la un stres puternic somatizez in sensul ca am crize de bila care inrautatesc situatia si percep lucrurile traite ca mult mai traumatizante. Un domn psihiatru m-a diagnosticat la momentul respectiv cu anxietate generalizata si mi-a prescris anafranil - 45mg pe zi. Totodata bazat pe ce i-am povestit si pe istoria mea personala mi-a spus ca va trebui sa iau acest medicament foarte mult timp, chiar toata viata si ca ceea ce am eu e endogen, un fel de boala cronica. Totodata depresia mea ar fi un fel de handicap care m-ar impiedica sa fac ce vreau in viata. Si totusi am o munca solicitanta la care ma descurc foarte bine, am realizari academice si profesionale si intelectual cred ca fac fata la aproape orice. Cu partea emotionala e buba, dupa cum mi-a spus si dnul dr am niste mecanisme de aparare foarte slabe. Medicamentul l-am luat cateva luni, dar doar 25 mg seara si apoi l-am intrerupt. Anul trecut, pe fondul unui stres intens si a unei situatii pe care imi era greu sa o accept am facut iar atacuri de panica si am reinceput sa iau anafranil. De cateva luni am fost la o alt doctor care mi-a spus ca progresele mele si iesirea din situatiile de criza se datoreaza propriilor mele eforturi, ca antidepresivele se iau cateva luni, nicidecum toata viata, ca pot face orice imi propun si ca sa intrerup medicatia. Mi-a mai explicat ca la 25 mg exista pericolul subdozarii. Am intrerupt medicatia dar dupa doua luni am avut iar probleme, eram deprimata, devenisem ahedonica, slabisem mult, nu imi mai facea nimic placere si m-am intors la cele 25 mg de anafranil.
Intrebarea mea este cam cat timp ar trebui sa iau un antidepresiv, ce fel de antidepresiv si in ce doza? exista pericolul subdozarii? exista vreun pericol daca le iau si apoi le intrerup iar? ce sa fac cand am atacuri de panica puternice? Va multumesc mult!
5 comentarii
0
06-05-2009, ora 19:12
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga calista, medicul te poate ajuta cel mai bine.
Poate te-ar ajuta si psihoterapia, si mie mi-ar trebui dar nu imi permit.
Eu iti doresc multa sanatate!
0
13-02-2014, ora 09:37
ezo
Nu este medic/terapeut
ezo
buna ziua ma numesc mirela radu si vreau o parere despre depresie.de mai muta vreme de 1 an de zile uit f repede
,.nu mi aduc aminte de multe lucruri care le fac cu cateva minute inainte vreau sa va intreb ce vitamine as putea lua
.cu respect mirela
0
14-02-2014, ora 10:39
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
buna Mirela, !
ai cerut o parere despre depresie, insa nu cred ca uitarea face parte din depresie, anxietate etc,
cit despre depresie daca vrei sa afli ciudatele simptome care bintuie 50 % din populatie poti gasi intrind chiar aici pe forum, astfel vei citi tot ceea ce tine de aceasta boala sa o numim asa
insa pe tine te intereseaza ceva pentru [uitare ]si vitamine se gasesc in farmacii pastilute pentru asta, iar vitamine la fel
eu asi putea sa iti recomand cu multa incredere NEUROMULTIVITA
SI INCA CEVA
in afara de faptul ca uiti, ai altfel de simptome ???
sanatate iti doresc
0
14-02-2014, ora 20:55
ezo
Nu este medic/terapeut
ezo
multumesc mult pt raspunsul primit pot spune ca in afara de faptulk ca uit un alt simptom e ca ma panichez din orice. cu respect.mirela
0
16-02-2014, ora 19:37
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
buna din nou !
daca te panikezi din orice, asta inseamna ca esti putin sau poate mai mult stresata, insa cred ca mai degraba esti nervoasa ci nu panikoasa !
si te rog sa faci putin o comparatie,
a izbucnii dintr-o data in nervi, nu inseamna ca esti panikata, ci doar cu nervii slabiti, insa daca vwei continua in acest ritm sar putea sa te trezesti cu o tulburare de atacuri de panika sau anxioasa !
pentru a evita sa ajungi in aceasta situatie, incearca sa iei pasiflora de la dacia plant vei vedea ca va avea un efect nemaipomenit asupra ta si spun asta pentriu ca ;
esti o fata sanatoasa si din cite stiu de la tine nu ai nici atacuri de panica nu ai inca anxietate si asta este foarte bn pentru ca se va rezolva, cu siguranta tulburarile pe fond nervos cu un remediu naturist asa cum este pasiflora

iti doresc sanatate multa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul