Dereglari ciclu, menstruatie redusa cantitativ si apoi deloc

26-08-2010
sanageo
Nu este medic/terapeut
sanageo
Buna ziua,
Vreau sa va spun ca a inceput sa mi se deregleze ciclul( de mentionat ca am fir), adica in februarie am avut ciclul normal, doar ca dupa 3 zile de cand am terminat am avut mici sangerari.In martie am avut ciclul normal, iar in aprilie am avut de doua ori-prima data pe data de 7(a durat 5 zile) si a doua oara pe data de 19(a durat 4 zile), iar de atunci nu am mai avut ciclu, doar mici sangerari, am fost la medicul genecolog si mi-a spus ca ovarul stang contine un folicul nerupt de 31 mm. doctorul mi-a prescris sa iau orgametril cate 2 tablete pe zi incepand din data de 27 mai si pana in 10 iunie, dupa care in 12 iunie am avut ciclu,
Pe data de 06 iulie m-am prezentat la control si chistul disparuse.
In data de 10 iulie ar fi trebuie sa-mi vina ciclul dar din nou nu mi-a venit.Pe 20 iulie m-am prezentat la medicul genecolog si din nou mi s-a spus ca am un micut chistulet, mentionand printre altele ca firul nu mai este la locul lui, mi l-a scos si mi l-a pus la loc, apoi mi-a prescris Duphaston 2 x 2 tablete timp de 5 zile, l-am luat si-n 27 iulie mi-a venit ciclul(7 zile).
Incepnd din 14 august am inceput sa ma patez zilnic putin pana pe 25 august(mentionez ca pe data de 24 august trebuia sa am ciclu) dar nimic.
Nici nu stiu ce sa mai fac, sa mai merg la medic, sa mai astept, sunt de-a dreptul debusolata.
Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un sfat, ce sa mai fac?
Va multumesc frumos.
5 comentarii
0
27-08-2010, ora 17:26
camuflaj
Nu este medic/terapeut
camuflaj
Buna ziua,
Prietenei mele i-a venit menstruatia cu 2 saptamani mai devreme, mentionez k inainte cu 5 zile luase pilula de a 2 zi. Va rog mult sa ne ajutati cu un sfat. ms anticipat
0
31-08-2010, ora 09:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pilula asta are si efecte secundare si oricum poti sa iei maxim 1 sau 2 pe an. Cititi cu atentie prospectul. Mai bine folositi prezervativul.

# Madi
Buna ! am luat si eu pastila de a2a zi in urma unui accident ! am luat prima pastila dupa 12 ore de la contact si urm tot dupa 12 ore dupa prima pastila! nu am avt scurgeri de sange si nimic de genu.. am avt doar niste ameteli si o stare de lene! as vrea sa stiu daca astea conteaza ? sau depinde de organism si poate din cauza aceasta nu am avt aceste reactii.. :|
0 0
# simi
buna am facut sex protejat cu prietenul meu dar la un momentdat sa rupt prezervativul dupa 5 sec ne am dat seama, nu a ejaculat in mine. sunt sanse mare de a ramane insarcinata?
8 8
# Sandy
Am facut sex protejat si din gresala s-a rupt prezervativul am luat pilula dupa un sfert de ora, trebuia sa imi vina menstruatia zilele aceastea si nu mi-a venit inca as vrea sa stiu ce sanse am sa raman insarcinata?
0 1
# diana
buna, am luat pastila de a 2-a zi dupa 7 ore, iar dupa 3 zile am avut sangerari care au durat 3 zile, in mod normal menstruatia mea dureaza 5 zile si ar fii trebuit sa-mi vina la sfarsitul lunii, au trecut 2 sapt de atunci, ar trebui sa-mi vina acum la sf lunii din nou??
24 3
# diana
am facut sex neprotejat cu iubitul meu si a ejaculat in mine asta sa intamplat noaptea. am luat a2a zi la 16.00 pastila si pe la 20.00 am vomat. e posibil sa nu isi faca efectul prima pastila? a2a pastila trebuie sa o iau la 4 dimineata
3 5
# Andrada
sunt ft bune postinor 2
0 0
# adi
pastila de obicei da rezultate, chiar daca va intarzie sau daca va vine de 2 ori in aceeasi luna
15 0
# edmeeea
am folosit si eu postinor zilele trecute si am ca efect advers sangerari intermenstruale. Intrebarea mea este, daca sunt normale aceste sagerari sau sunt nevoita sa consult un medic de specialitate
5 11
# corina
buna, am 20 de ani, si am luat de 3 ori pana acuma postinor, prima data in noiembrie, a doua oara in februaria si a 3-a oara pe 13 iulie dupa 45min dupa contactul sexual ne protejat, sotul a ejaculat in mine. a doau azi m-am simtit rau si a 3 zi la fel, am avut si acele scurgeri de sange apoi dupa 3 zile totul parca revenise la normal. insa iata ca dupa 12 zile dupa ce am luat acea pastila a inceput sa ma doara capul sa ma simt slabita, sa nu am pofta de mancare, sa am greturi... suneti-mi va rog ce ar putea fi? sa fiu oare insarcinata? raspundeti-mi va rog cat mai curand pe email. va multumesc mult
7 12
# alina
buna, am luat pilula de a doua zi in urma cu 2 luni si a fost ok, dar problema e ca mi-a dereglat foarte mult menstruatia care imi vine de 2 ori pe luna.este ceva normal?sau sunt efecte adverse ca nu inteleg?este a 4 oara in care menstruatia imi vine la interval de 15-16 zile de ultima.sunt foarte ingrijorata si va rog frumos sa ma ajutati!multumesc
0
11-02-2012, ora 12:58
doll65
Nu este medic/terapeut
doll65
buna ziua
am o mare problema.am 14 ani.nu mi-a venit ciclul de 7-8 luni.pot spune ca am avut un contact sexual dar nu complet si era si prezervativul prezent.
ce ma pot face?parintii mei sunt ingrijorati!si nu le pot spune intreaga poveste
0
11-02-2012, ora 21:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ doll65

Faci rost de 10 lei si te duci la orice farmacie vrei tu si cumperi un test de sarcina. Ca sa stai linistita.
0
21-02-2012, ora 15:54
irina_v2009
Nu este medic/terapeut
irina_v2009
doll65 va tb sa mergi la un medic. poti sa faci si un test de sarcina inainte. totusi daca era sa fii insarcinata in 7 luni cred ca ti-ai fi dat seama pana acum..

dupa ce te lamuresti cu sarcina, poti sa faci o cura cu niste pastile din plante care iti vor regla tulburarile de ciclu menstrual. Femicur se numesc pastilele, se ia 1 singura pe zi si ideal este sa faci o cura mai indelungata. le gasesti in orice farmacie si costa intre 20 si 30 lei. gasesti aici prospectul ---------*

(*modificat de admin
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Când menstruația e considerată anormală și ar trebui să te adresezi medicului
  • Ciclul de două ori pe lună
  •