despre analize

28-11-2007
cristinutza andreea
Nu este medic/terapeut
cristinutza andreea
de la o analiza de urina ce se poate depista ma refer la boli... infecti pt nu stiu eu reau sa fac o urocultura si un sumar de urina multumesc mult si imi cer scuze dak intrebarile mele par cam stupide
6 comentarii
0
28-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
De obicei se face pentru inceput sumarul de urina care poate orienta spre suspiciunea de infectie urinara si poate indica uneori si o eventuala afectare renala.
Daca la sumarul de urina avem un numar crescut de leucocite cu sau fara alte modificari, ne gandim la o infectie urinara, dar pentru a depista agentul patogen se face urocultura cu antibiograma pentru a afla cu ce antibiotic se poate trata.
Daca va referiti la bolile cu transmitere sexuala, acestea nu sunt depistate la analiza urinei (foarte rar poate sa apara Trichomonas vaginalis).
Puteti face sumarul de urina si apoi, in functie de rezultat, se face urocultura (asta in cazul in care nu aveti simptome de infectie urinara: urinat des si in cantitate mica insotit de dureri, usturimi locale, senzatie continua de urinare - caz in care e indicat sa faceti si urocultura).
Numai bine!
0
26-09-2011, ora 07:09
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
Buna.
Nu prea am inteles ceea din paranteze..Pai nu pt a afla ce infectie avem se face urocultura?
0
27-09-2011, ora 06:14
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Daca nu exista manifestari de cistita se face pentru inceput doar sumarul de urina. Daca aceste manifestari sunt prezente se poate face urocultura de prima data, fara a mai astepta rezultatul sumarului de urina.
0
27-09-2011, ora 07:24
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
clar, deci eu am sa fac urocultura in dependenta de analiza urinei. Ms.
0
27-09-2011, ora 17:06
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
oxolati la saruri, am inteles deja ce e scris. la ce medic trebuie sa ma adresez?
0
03-10-2011, ora 14:39
bahrim
Nu este medic/terapeut
bahrim
buna ziua! ieri 02.10.2011 m-am simtit foarte rau in sensul ca nu puteam respira normal, aveam senzatia de lesin si de amorteala in zona fetei. M-am prezentat la urgenta am fost consultat. rezultatul controlului a fost bun mi-a fost administrata o perfuzie cu calciu, m-am mai revenit si am plecat acasa. Astazi respir greoi insa relativ mai bine fata de o zi in urma. Ce analize ar trebui sa fac si ce tratament ar trebui sa urmez?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum poți preveni infecțiile urinare?
  • Ce indicii ne oferă culoarea urinei
  •