diplopie (vedere dubla)

24-02-2013
doriatwilight
Nu este medic/terapeut
doriatwilight
de aproximativ o saptamana cand ma trezesc am diplopie. dureaza in jur de 30 de minute pentru ca vederea dubla sa dispara dar nu complet. persista cand privesc spre partea stanga iar in tot restul zilei am o usoara senzatie de ameteala uneori si greata. nu am observat nici o modificare la nivel ocular ( pete, strabism), nu am suferit traumatisme si nu prezint simptome ale unei receli ( exclud deci nevrita). mentionez ca in urma cu un an am prezentat timp de 3 saptamani vertij, amorteli la nivelul hemifetei drepte si la nivelul degetelor mainii drepte. aceste simptome nu s-au suprapus, le-am resimtit pe fiecare in parte la intervale de 1-2 luni. am urmat un tratament cu vitaminte deoarece am presupus ca este vorba de o carenta alimentara, in acea perioada fiind in timpul unei cure de slabire. nu stiu daca simptomele actuale au legatura cu evenimentul trecut si nici care este exact cauza
1 comentarii
0
24-02-2013, ora 21:37
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Consulta-ti un medic oftalmolog si un neurolog, sa faceti o ecografie Doppler a arterelor carotide si arterelor vertebrale, eventual RMN cerebral. Daca nu avem o leziune neurologica sau oculara obiectiva, exista remedii homeopatice care pot remite simptomatologia, m-as gandi la Aurum muriaticum, Causticum. Faceti si o consultatie homeopatica pentru a primi un remediu potrivit.Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: