Dupa operatia de tumoare klatskin | Forumul Medical ROmedic

Dupa operatia de tumoare klatskin

19-07-2011
aree05
Nu este medic/terapeut
aree05
Buna ziua, tatal meu are varsta de 60 ani si a fost diagnosticat in Italia cu tumoare Klatskin si dupa mai multe investigatii a fost supus la operatie.Doctorii chirurgi mi-au spus ca operatia a reusit doar ca tumoarea o sa-i reapara dupa vreo 6 luni deoarece este o tumoare maligna la ficat, i s-a scos din cate mi-a spus doctorul partea staga a ficatului, de cand a fost diagnosticat cu aceasta tumoare a slabit in jur de 20 kg.Dupa biopsie doctorul oncolog i-a recomandat sa faca chimioterapie(citostatice)dar tatal meu nu vrea sa faca acest tratament.Doctorul i-a garantat vreo 5 ani de viata daca nu face citostatice iar daca ar face ar mai trai cu 2 ani in plus.Tatal meu nu are alte probleme de sanatate asa ca el spera la mai mult sa traiasca.Are cineva vreun caz similar macar sa stiu daca cam atat se traieste sau mai putin si daca in ultima faza de boala o sa aiba dureri macar sa stiu la ce sa ma astept.
17 comentarii
0
19-07-2011, ora 12:14
aree05
Nu este medic/terapeut
aree05
Vreau sa mai mentionez ca tumoarea a fost rezecata in totalitate.
0
19-07-2011, ora 12:39
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
daca i s-a recomandat citostatice mai bn sa le faca
eu il am pe bunicul meu in faza terminala
nimeni nu stie cu exactitate cat va trai
0
19-07-2011, ora 14:01
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
Buna andreea, intai de toate trebuie sa l convingi sa faca asa cum a spus doctorul, ce va fi peste 6 luni e relativ iar pe viitor aia 5 ani de ce n ar fi 20, tumoarea e extirpata in totalitate, organismul tatalui tau e destul de tanar sa reaactioneze pozitiv la citostatice, ficatul stim bn ca se regenereaza..si mai presus de toate ai incredere in doctorii care l au operat, copilul meu a fost operat in italia, in 13 ore i au reconstruit intestinul gros care nu functiona pe o anumita portiune ceea ce undeva departe imi spuneau ca nu e nimic de facut, n ar fi apucat inca 3 ani fara chirurgii de aici...e totul ok si sunt convinsa ca tatal tau daca ii asculta va avea o viata lunga si linistita
0
19-07-2011, ora 17:33
aree05
Nu este medic/terapeut
aree05
Va multumesc mult pt raspuns dar nu cred ca o sa-l pot convinge pt ca ii este mai frica de citostatice decat a avut de operatie cu toate ca ni s-a spus ca sansele de supravietuire in timpul operatiei este scazut, dar totusi a trecut cu bine.Operatia a durat 8 ore eu totusi sper ca daca va manca sanatos va supravietui mai mult, a lasat si tigarile si cafeaua, iar el este foarte optimist.
0
19-07-2011, ora 17:38
aree05
Nu este medic/terapeut
aree05
lory italia: imi pare rau pt. bunicul tau, dar spune-mi te rog daca a fost operat si a reaparut tumoarea sau nu s-a putut face nimic?Are dureri mari, poate sa mearga?scuze ca iti pun astfel de intrebari dar asi vrea sa stiu la ce trebuie sa ma astept cand va ajunge in faza terminala.Mersi mult pt raspunsul tau si ii doresc bunicului tau multa sanatate.
0
20-07-2011, ora 00:43
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
a descoperit tarziu tumoarea nu se mai poate opera
are dureri groaznice ii da si morfina!
el zice ca in corpul lui are o soba asa de rau arde.Da merge dar nu ca inainte.Se duce singur la baie vine se pune in pat si sta toata ziua la televizor
Bunicul meu e foarte grav chiar daca face citosttice eu stiu ca tot va muri
Asa e viata
0
20-07-2011, ora 10:12
meryiob
Nu este medic/terapeut
meryiob
Draga andreea, am in familie un caz asemanator cu al tatalui tau, au trecut aproape 13 ani de la la descoperirea acestei boli si iata ca traieste si azi si chiar inca 10 ani de acum incolo. Dar a respectat in tocmai tot ce i-a recomandat medicul oncolog.
In primul rand ca trebuie convins si sustinut moral. Optimismul sa nu lipsesca nici din partea dansului si nici a celor apropiati lui.

Stiai ca 50 la suta din vindecarea cancerului este psihica iar restul, modul de a traii si tratamentul oncologic ?

Chimioterapia (citostaticele) joaca un rol foarte important in medicina oncologica, are scopul de a distruge toate celulele cancerigene indifferent daca este un cancer invaziv sau nu.

Radioterapia (razele) au rolul de a diminua (topi) tumora sau radacinile acesteia chiar daca a fost rezecata chirgical.

Deci ...incercati sa respectati ceea ce va sfatuit oncologul. Intradevar o sa-i fie putin cam rau tatalui tau sau poate nu, depinde de organism cum va suporta tratamentul. Foarte importanta va fi IMUNITATEA in acest tratament.

Am incercat sa iti explic pe intelesul tau si cat mai scurt.
Sanatate multa si viata lunga va doresc !!!!!
0
20-07-2011, ora 12:36
aree05
Nu este medic/terapeut
aree05
Va multumesc din suflet pt sfaturi si pt ca ma incurajati si o sa incercam sa fim optimisti, in privinta chimioterapiei nici nu se pune problema din punctul lui de vedere, a devenit cam nervos in ultimul timp iar daca il bat la cap in legatura cu chimioterapia incepe a tipa la mine este foarte incapatanat.Nu stiu cum o sa o scoatem la capat cu el dar trebuie sa fim optimisti.Mersi mult pt raspuns si multa sanatate si viata cat mai lunga va doresc la toti.
0
20-07-2011, ora 18:35
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
Buna Andree, incercati sa l intelegeti;e greu sa i fii aproape unui bolnav cum e tatal tau pt ca asa devin toti cei care au boli cronice grave devin nervosi si toaca nervii celorlalti.iti tinem pumnii, vei reusi sa l convingi sa mearga inainte, d zeu e mereu alalturi de noi cind ne e mai greu si ne ajuta
0
25-07-2011, ora 11:50
aree05
Nu este medic/terapeut
aree05
Buna, mai nou acum lui tata i s-a facut cam rau nu are nici o luna de la operatie si simtea o fierbinteala deasupra operatiei si a mers la spital, i-a dat niste augumentin pt 5 zile si i-a pus din nou o punga la tubul de la drenaj(tubul trebuia sa il scoata pe 27 si il tinea doar asa provizoriu fara punga)acu punga este plina pana la jumate cu un lichid galbui si imi fac o mie de griji, ma gandesc ca poate nu a reusit operatia chiar in totalitate sau poate sa-i fi crescut asa repede tumoarea inapoi parca nu-mi vine sa cred.?
0
31-07-2011, ora 20:27
meryiob
Nu este medic/terapeut
meryiob
Stai linistita, nu intra in panica !!!!!!
Drenul este pentru a elimina lichidul strans (se curata operatia in interior ), e normal sa-l elimine prin dren.

Tumora ? in nici-un caz, cum sa recidiveze intr-un timp asa de scurt. ?

Din cate observ nu ai luat sfaturile noastre in serios. Parca era vorba ca te tii tare, ca esti optimista.
Ai grija ca transmiti tatalui tau toate starile tale de agitatie, si nu-i bine deloc.
Deci capul sus, o sa vezi ca totul o sa fi bine.
0
01-08-2011, ora 16:53
aree05
Nu este medic/terapeut
aree05
Aveti dreptate trebuie sa fim optimisti si tocmai am primit vesti bune ca tatal meu e bine acum nu mai are nici tubul de la drenaj si mai nou cred ca am reusit si l-am convins ca este bine sa inceapa chimioterapia, acum totul merge spre bine.Multa sanatate va doresc si multumesc pt sfaturi.
0
01-08-2011, ora 20:26
meryiob
Nu este medic/terapeut
meryiob
BRAVO !!!!!!!!

Asa va vreau, puternici si increzatori. Astept vesti pe viitor.

SANATATE multa si viata luuuuuuuunga !!!!
0
20-09-2011, ora 11:55
aree05
Nu este medic/terapeut
aree05
buna ziua tuturor, tatal meu a inceput chimioterapia acum 4 saptamani dar efectele adverse nu s-au lasat prea mult asteptate si ii este f.f. rau, are dureri in zona operatiei, deja a inceput sa-i cada parul, are greturi, diaree si ameteli, acum ii pare rau ca a inceput tratamentul dar noi incercam sa-l incurajam ca totul va fi bine.Speram ca aceste efecte adverse sa nu fie de durata si sa scape mai repede de aceste chinuri.Sanatate multa.
0
22-09-2011, ora 20:45
meryiob
Nu este medic/terapeut
meryiob
Buna seara draga Andreea.

Si eu am trecut prin aceste momente cumplite ca si tatal tau. DAR nu a fost in zadar.
DA stiu ca isi doreste sa renunte la sedintele de chimio si ca are stari din ce in ce mai rau. Incurajati-l si repetati-i mereu ca se va simtii mult mai bine.
Cate cure de chimio a facut pana acum si cate mai are de facut ?


SANATATEmulta !!!!
0
06-10-2011, ora 11:38
aree05
Nu este medic/terapeut
aree05
Buna Mery, tatal meu a facut pana acum 4 cure de chimio cate 1 pe saptamana cu 2 saptamani de pauza timp de 6 luni, noi speram ca dupa aceste cure sa fie mai bine si sa traiasca mai mult decat spun doctorii.A fost operat la Roma de chirurgi fff buni dar care sper ca au gresit cand mi-a spus ca ar mai avea de trait doar vreo 7 ani cu chimio.Pana la urma fiecare om cu norocul sau.
0
15-11-2011, ora 16:06
adrilavi
Nu este medic/terapeut
adrilavi
Buna ziua! Tatal meu are varsta de 59 ani si de 1 luna a fost diagnosticat cu tumora Klatskin. Medicul din Cluj i-a montat un stent si ne-a spus ca doar atat poate face, tumora neputand fi operata. Am vazut ca si tu andrea05 te confrunti cu aceeasi problema cu tatal tau, dar probabil ca tumora nu a fost asa mare si s-a putut opera. tata are stadiul 1 dupa clasificarea Bismuth sau cum ii zice. Nu ai putea sa imi scrii mailul tau sa mai discutam? As vrea sa mai aud si alte pareri pt. ca foarte putini oameni au aceasta boala si nu prea gasesc cu cine sa discut.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • OperaÈ›ia nu se închide - ghidul pacientului operat
  • Un nou scor prezice cu acurateÈ›e riscul de insuficiență hepatică postoperatorie
  • Umflătură după operaÈ›ie (umflăturile postoperatorii)
  • Un simplu test ocular poate identifica pacienÈ›ii la risc de disfuncÈ›ii cognitive postoperator
  •