ce calmante foarte bune sunt dupa operatia de hernie de disc?

08-05-2009
cacara
Nu este medic/terapeut
cacara
am nevoie de un mare ajutor din partea celor care stiu ce calmante foarte bune sunt dupa operatia de hernie de disc.mama e operata de acest lucru si are dureri ingrozitoare.va rog mult ajutati-ma
9 comentarii
0
09-05-2009, ora 11:29
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Trebuie luata legatura imediat cu medicul care a operat-o, daca are dureri groaznice nu este bine.Eu am luat ketonal 2 pe zi si piafen nu mai stiu cate luam.Am luat si tramadol dar nu mai lasau durerile deloc.Luati legatura cu medicul pentru ca s-ar putea sa fie nevoie si de antibiotic.As vrea sa mai tinem legatura, poti sa-mi scrii mesaj privat.Sanatate si multa rabdare.
0
10-05-2009, ora 01:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Luati legatura cu chirurgul ce v-a operat, insa sub nici o forma sa nu luati antibiotic, sa nu mai luati vreodata in viata antibiotic fara prescriptia medicului!!!. Este ultimul lucru din lume de care aveti nevoie..
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
10-05-2009, ora 13:32
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
D-le doctor Marius Uscatu, nu vreau sa va suparati pe mine, dar eu dupa operatia de HDLam avut nevoie de antibiotic, nu l-am luat fara acordul medicului, ceace i-am spus si doamnei.Dupa operatia de HDL nu ar trebui sa fie dureri groaznice, eu am trecut prin asa ceva si nu mai doresc la numeni, am luat un microb din sala de operatie si am luat antibiotic vreo 4 luni daca nu mai mult.Am facut osteodiscita, a fost groaznic, nu-si facea efectul nici un calmant si nici antiinflamator.Nu am dat denumire la nici un antibiotic, dar am facut referire la antibiotic pentru ca am vazut persoane care dupa dureri mari nu au anuntat medicul neurochirurg si cand au ajuns la control li s-a propus sa le puna in ghips.
Am tot respectul pentru dv si pentru meseria frumoasa pe care o practicati, nu ma pricep si nu stiu cum as putea sa va trimit si eu imaginea de la RMN (o am pe film )pentru a vedea cum arata un RMN facut la un an de la operatie de dubla hernie discala- operatie reusita dar cu contactarea microbului arata mai rau decat inainte de operatie.Va rog sa ma scuzati si vreau sa va urez sanatate si numai succese in meseria aleasa de dumneavoastra.Cu respect Maria.
0
10-05-2009, ora 17:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Cand mi-am exprimat opinia nu aveam toate aceste informatii.
Aveti perfecta dreptate sa fiti disperata, insa eu incercam doar sa va atentionez ca antibioterapia prost inteleasa este de evitat. In general, consumul de antibiotice in Romania este de 10-20 ori mai mare decat in tarile civilizate, cu efecte catastrofale dpdv microbiologic.
Consultati un neurochirurg, este singurul ce va poate ajuta (eu nu am competenta in acest domeniu).
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
11-05-2009, ora 11:21
cacara
Nu este medic/terapeut
cacara
mary multumesc din suflet.durerea nu e numai la coloana ci se extinde pina in sold si pe piciorul stang, se opreste la genunchi.poate mai stii pe cineva care a reusit sa gaseasca un leac la asa ceva.
0
11-05-2009, ora 11:21
cacara
Nu este medic/terapeut
cacara
mary multumesc din suflet.durerea nu e numai la coloana ci se extinde pina in sold si pe piciorul stang, se opreste la genunchi.poate mai stii pe cineva care a reusit sa gaseasca un leac la asa ceva.
0
11-05-2009, ora 11:25
cacara
Nu este medic/terapeut
cacara
multumesc frumos domnule doctor MARIUS USCATU.asa cum v-am zis durerile sunt din ce in ce mai mari si nu cedeaza deloc.nu raspude la niciun fel de pastila.nu stiu ce sa ma mai fac.durerile o slabesc iar azi dimineata nici nu se mai putea ridica din pat.are 66 de ani.sunt disperata.ce sfat a-ti mai putea sa-mi dati???va rog din suflet.
0
11-05-2009, ora 12:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Este necesar un consult neurochirurgical.
Nu cautati alte leacuri, s-ar putea sa fie mai rau...
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
11-05-2009, ora 15:40
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Draga Doamna cacara, sunt constienta si cunosc durerile acestea, nici nu stii unde te doare si unde nu, dar eu nu stiu nici un leac in afara de pastilele pe care le-am luat eu.Asteptam sa treaca sau sa se faca ora cutare ca sa pot sa mai iau o pastila, dar era in zadar, nu-mi trecea durerea cu nimic.Acum am 1 an si 3 luni de la operatie si tot mai am dureri, dar ma bucur ca pot merge pe picioare.V-am spus inca de la inceput ca trebuie luata legatura urgent cu medicul care a operat-o. Eu sunt din Constanta si m-am operat la Bagdasar si am avut norocul sa imi dea nr de tel medicul rezident care a asistat la operatie si mi-a spus ca daca am vreo problema sa-l sun.La mine durerea a venit din senin, parca m-a taiat la mijloc si nu imi mai simteam picioarele, atunci l-am sunat si i-am spus ce simptome am iar el mi-a spus ce sa iau si sa stau la pat sa-mi pun si corsetul pe care il aveam facut din spital si sa am multa rabdare.Bineinteles ca medicul rezident l-a anuntat si pe Dl Doctor care m-a operat si am comunicat cu amandoi prin telefon pana am putut sa ma ridic cat de cat din pat sa merg la control.Afost groaznic, i-am speriat si terorizat si pe cei din familie si pe D-nii Doctori, dar cum am mai spus am avut o ehipa de medici care m-au incurajat si m-au sustinut- acesta a fost norocul meu daca pot sa spun asa.Multa sanatate si luati legatura neaparat cu medicul, trebuie anuntat si numai el stie ce sa-i dea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.