dupa sarcina oprita in evolutie la 37 de saptamani | Forumul Medical ROmedic

dupa sarcina oprita in evolutie la 37 de saptamani

28-02-2007
BabyD
Nu este medic/terapeut
BabyD
Buna ziua,
In urma cu 3 luni si jumatate am pierdut o sarcina la 37 de saptamani, brusc(s-a oprit in evolutie), la ecograf, sub supravegherea medicului... Diagnosticul a fost hipertensiune indusa de sarcina, brusca (preeclampsie). Precizez ca pana atunci nu am avut tensiune niciodata mai mare de 110-120/60-70. Doar inainte cu o saptamana am avut 130/80 insa medicul a zis ca nu e nici o problema, sa merg acasa si sa ma intorc peste o saptamana cand a fost deja prea tarziu, pentru monitorizare.In momentul decesului baietelului am avut 160/100 dar nu am simtit absolut nimic, nici ameteli, nici dureri de cap, nici greata, ma simteam fizic foarte bine.Aveam edeme la maini si palpitatii la inima despre care ii povestisem medicului inainte cu o saptamana insa a zis ca e normal la o gravida, chiar si cele 2-3kg pe care le luam pe saptamana si faptul ca bebe nu se misca cu orele.Zicea ca asa e in luna a 8-a, nu mai are spatiu. Am avut incredere, nu stiam nimic despre preeclampsie pentru ca am zis ca nu mi se poate intampla ceva tocmai mie...
Autopsia a aratat ca fatul era f bine dezvoltat pentru varsta lui, 2500g si 52cm, fara malformatii. Placenta avea un hematom retroplacentar de aprox.200ml.
Mi s-a spus ca dupa 2 cicluri pot ramane din nou insarcinata. Acum, au trecut 3 cicluri si am incercat, astept rezultatul desi eu simt ca am ramas. Sunt foarte fericita dar totusi speriata pentru ca mi s-a spus acum la alta maternitate ca trebuia sa incerc doar dupa 6-8 luni pentru a nu pierde sarcina din nou.
Mi-am facut in aceste 3 luni toate analizele posibile, am fost si la cardiologie si la nefrologie si e totul ok. Am primit "unda verde" la o noua sarcina.
De doua luni si jumatate iau acid folic de 5mg si Vitamina C de 180mg.
Credeti ca am sanse sa duc sarcina macar pana la 7 luni daca data trecuta am dus-o pana la 8 luni si o saptamana? La 7 luni se poate face cezariana dar, afecteaza foarte tare copilul sa se nasca la 7 luni, fortat?
Medicul la care am fost acum mi-a spus ca de obicei, femeile ce au suferit la o prima sarcina de preeclampsie, nu reusesc sa duca o sarcina pana la capat, el cunoscand cazuri in care femeile au pierdut mai multe sarcini una dupa alta si nu au avut rezultate fericite. Sa inteleg ca nu voi putea avea copii?
Astept raspunsul dumneavoastra cu sufletul la gura.
Cu respect, Maria, 26 de ani
17 comentarii
0
28-02-2007, ora 00:00
BabyD
Nu este medic/terapeut
BabyD
mai doresc sa va intreb ce anume pot face pentru ca aceasta sarcina sa o duc pana la macar 7 luni? Se va impune cezariana la 7 luni din moment ce am pierdut la 8luni si o saptamana? nu ar fi mai riscant sa nu fac cezariana la 7 luni?
Trebuie sa fiu tinuta sub control de cardiolog si internata la cardiologie? Sau la ginecologie? Voi necesita repaus la pat cat mai mult timp? Va rog explicati-mi tot ce am de fcaut pentru a avea acest copil pe care il dorim, la fel ca si pe celalalt, din tot sufletul. nu cred ca am rezista sa trecem din nou printr-o noua pierdere. Trebuie sa iau si Aspenter? Duphaston.pt sustinere?
Stiu, veti zice sa merg la medic si dansul imi va zice ce sa iau si ce nu dar macar cateva informatii va rog sa-mi dati. Oricum, nu voi lua medicamente dupa capul meu.
Voi putea intra in concediu de risc cat mai repede pentru a nu pati ceva? Lucrez intre carti vechi, praf, stau 8 ore la calculator.nu stiu cat e de recomandat acest program in cazul meu, sau?
Va multumesc.
0
01-03-2007, ora 00:00
osmanica
Nu este medic/terapeut
osmanica
scrie-mi pe adresa asta de mail si mai vorbim dupa...
0
19-04-2007, ora 00:00
anonima
Nu este medic/terapeut
anonima
si eu am patit ceva asemanator am nascut bebelusul la 8 luni si jumatate mort din cauza medicilor care nu se implica si nu dau sfaturi te inteleg si cred ca ai aceeasi suferinta pe care am avut-o eu si nu pot sa uit toata viata ca acum aveam un baietel de 5 anisori.te compatimesc ce ai patit.acum chiar imi doresc un bebe si eu si ca si tine cada ni l-a luat pe primul cred ca o sa ne dea dumnezeu si noua stai linistita nu mai fii asa de pesimista baftaaaaaaaaa
0
19-04-2007, ora 00:00
anonima
Nu este medic/terapeut
anonima
si eu am patit ceva asemanator am nascut bebelusul la 8 luni si jumatate mort din cauza medicilor care nu se implica si nu dau sfaturi te inteleg si cred ca ai aceeasi suferinta pe care am avut-o eu si nu pot sa uit toata viata ca acum aveam un baietel de 5 anisori.te compatimesc ce ai patit.acum chiar imi doresc un bebe si eu si ca si tine cada ni l-a luat pe primul cred ca o sa ne dea dumnezeu si noua stai linistita nu mai fii asa de pesimista baftaaaaaaaaa
0
01-05-2007, ora 00:00
irina75
Nu este medic/terapeut
irina75
Ma alatur voua cu aceasta problema.Este cumplit sa patesti asa ceva.Nimeni nu stie ce e in sufletul tau si cat de mult poti suferi.Eu am pierdut copilul anul trecut datorita medicilor care pur si simplu imi spuneau ca e ok sa ai HTA mare pe perioada sarcina insa nu ca mine 19 cu 12!!!! I-au spus sotului meu ca am 50 % sanse eu si 90% sanse copilul sa murim.E posibil asa ceva????Acum am descoperit de unde mi se trage HTA, de la rinchi.Fac tratament si cu ajutorul lui Dumnezeu sper sa pot ave aun bebe mai incolo.va pup si va doresc un bebe sanatos si voi sa fiti la fel.Sa fim asadar optimiste si sa mergem mai departe desi asta nu poti uita toata viata dar.viata merge inainte si noi odata cu ea.
0
02-12-2007, ora 00:00
gvali
Nu este medic/terapeut
gvali
buna.Din pacate si eu sunt una din acele nefericite care a pierdut o sarcina la 29 de saptamani, gemelara, opriti in evolutie.De la 25 de saptamani am facut hipertensiune, am urmat tratament medicamentos, am avut edeme, am luat foarte mult in greutate.Nimeni nu ne pregateste pentru pierderea copiilor, ne obisnuim cu gandul ca ii vom pierde pe cei dragi noua :parintii, bunicii, poate fratii, dar niciodata nu suntem pregatiti pentru pierderea copilasilor nostri.E o durere care nu se compara cu nimic stiut, te aduce in pragul nebuniei.Nu mai stii de unde pana unde esti tu, nici nu mai stii daca esti.Ti se spune ca ai sa simti un gol, dar nimeni nu te avertizeaza ca -ti pierzi sufletul, si cand il regasesti, e doar o parte din el.Restul ramane pierdut pentru totdeauna.Ramai pustiit si gol.Iar eu spun asta pentru ca de 7 ani incerc sa fac un bebe, iar pana acum m-am ales numai cu durere.Am facut, ca si voi, nenumarate investigatii, la cardiolog, nefrolog, internist.Tot ce este posibil pentru a afla cauza.Analizele sunt perfecte :nu am nimic.Si atunci ????Mi s-a spus ca e posibil sa mi se intample si a doua oara, inexplicabil.Sau ca e posibil sa fie bine.Acum sunt gravita in 8 saptamani dar sunt sceptica in ceea ce priveste sarcina, in urma cu doua saptamani am fost de-am facut ecografie si nu se auzeau bataile inimioarei.Ca e prea devereme, si ca ar fi prins ceva din pulsatiile tubului care se va transforma in inimioara.Asa sa fie ?Mai am o saptamana de asteptat pana ma voi duce din nou la ecografie, si SPER DIN TOATA INIMA SA FIE BINE !Dar cine-mi poate garanta ca nu se va sfarsi ca data trecuta ?Ce-mi ramane e doar sa sper ca va fi bine.E tot ce pot sa fac.Va doresc numai bine si sa reusiti cat mai curand sa va srangeti pruncul in brate.Dumnezeu e mare si probabil ca stie el ce face cu noi.V-am pupat.
0
06-12-2007, ora 00:00
gvali
Nu este medic/terapeut
gvali
buna din nou.Trebuie sa avem speranta, fara ea suntem pierduti, si mai ales trebuie sa fim optimiste.Azi am fost din nou la ecograf si
0
06-12-2007, ora 00:00
gvali
Nu este medic/terapeut
gvali
ESTE BINE !FOARTE BINE PENTRU CELE OPT SAPTAMANI PE CARE LE AVEM !EU SI BEBE !Mi-au dat lacrimile cand am facut pe monitor inimioara bebelusului meu batand !Si am mai crescut, acum suntem mai mare !Va doresc numai bine, si sa nu disperati.Dumnezeu e cu noi si ne protejeaza.Multa sanatate !
0
10-01-2008, ora 00:00
IRE
Nu este medic/terapeut
IRE
DRAGA gvali ma bucur pt. tine dar am o intrebare Analize la sange ai facut? Cum ar fi ; toxoplasmoza , citomegalovirus (CMV) listeria , clamidia si altele.Ai grija de tine pt ca, cresterea in greutate brusca, de multe ori da HTA in sarcina Astept un raspuns de la tine
0
10-01-2008, ora 00:00
gvali
Nu este medic/terapeut
gvali
Buna Ire! Mi-am facut mai multe analize, urmeaza sa merg la doctor sa aflu rezultatele.Tensiune in sarcina anterioara am facut din cauza unor probleme la rinichi, care functioneaza in limite normale, dar genetic au cateva chisturi (are si tata _) si probabil a fost prea mult pentru pentru doi copilasi.Urmeaza sa merg la nefrolog sa ma urmareasca si dumneaei pe perioada sarcinii.Iar pierderea sarcinii gemelare s-a produs si din cauza unor anomalii la placente.Copilasii aveau saci amniotici separati, placente separate dar cele doua placente corespondau intre ele printr-un cordonas, deci unul din feti se hranea de la celelalt.Unul a ramas mai mic si s-a oprit din evolutie din lipsa de alimentatie si cel de-al doilea a suferit din cauza legaturii dintre placente.Dupa pierderea sarcinii, timp de sase luni mi-am facut toate investigatiile posibile, inclusiv analize pentru a afla daca sunt suspecta de lupus.Dar n-am nimic.Acum sunt graviduta in 13 saptamani si 2 zile, chiar ieri am fost din nou la ecograf si l-am vazut pe bebe.E foarte vioi, nu sta in loc nici o secunda, e si nazdravan, isi baga manuta in gurita, face tumbe, isi misca piciorusele.Am si o poza prinsa din fata in care se vad ochisorii, nasucul, gurita.E cel mai frumos bebe din lume !Si este foarte bine dezvoltat pentru perioada de sarrcina in care se afla.De multe ori ma gandesc aceasta e cu adevarat o minune.La exterior nu se vede mai nimic iar inauntru e o lume intreaga.Nu-mi vine sa cred, cand ma privesc, ca pot ascunde in mine un asa ingeras.Multa sanatate iti doresc si tie ! pa
0
12-01-2008, ora 00:00
BabyD
Nu este medic/terapeut
BabyD
Draga anonima, irina75, gvali, in primul rand doresc sa multumesc tuturor celor care au fost alaturi de mine si care au stiut sa-mi spuna cuvinte calde, din inima. Imi pare sincer rau pentru toate care au patit ca si mine. Este cumplit sa treci prin asa ceva. sunt si eu alaturi de voi si daca pot sa va ajut cu un sfat macar, sunt aici.
Nu am mai putut scrie de atunci din diferite motive, probabil lesne de inteles. Dar vreau acum sa vin la voi cu o speranta, sa vedeti ca se poate si ca D-zeu e mare si ne ajuta pe fiecare.
am ramas insarcinata anul trecut in martie, dupa 4 cicluri de la pierderea puiului meu si chiar daca am trecut printr-o perioada stresanta, in data de 7 decembrie 2007 a venit pe lume fratiorul puiului pierdut. :) a avut 4300g si 55 cm la nastere. Este o minunatie de copilas de care si eu si tati suntem mandri de nu se poate exprima in cuvinte...:)
Inainte auzisem o groaza de pareri, cum ca si la a doua sarcina voi suferi de HTA sau cum ca la o a doua sarcina nu se mai repeta.
Repet eu acum, am fost stresata de gandurile acestea pe tot parcursul sarcinii si din cauza asta am mai avut din cand in cand putina tensiune, dar nu mai mare de 140/90 si era ceva tranzitoriu pe baza de stress, nu ceva constant sau ceva ce sa nu se poata tine sub control.(de aceea, incercati sa nu va lasati prada stressului cum am facut eu de multe ori, chiar daca, stiu, e greu, f greu.)Mi-am stresat si medicul, si pe aceasta cale vreau sa-i multumesc celui mai minunat medic din Cluj, conf. Diculescu Doru, de la spitalul Stanca, care m-a inteles si m-a sprijinit intru-totul. Un adevarat OM, si asta e o calitate tot mai rar intalnita...din pacate.
Mergeam la control tot la 2 saptamani chiar daca sarcina decurgea f bine.Dar, vroiam eu sa fiu cat de cat linistita.
Eu asta recomand, sa gasiti un medic care sa va inteleaga si sa mergeti la control ca si cum ar fi o sarcina cu risc, chiar daca sarcina evolueaza normal. Pt linistea voastra.
Imi facusem si eu inainte de-a ramane insarcinata toate analizele, toxo, la nefrolog, la cardiolog, etc,...perfecte.
Felicitari acelora dintre voi care sunteti insarcinate si mult succes si celor care nu sunteti inca din diferite motive.
Nu uitati, se poate!!! si intr-adevar, HTA nu se repeta obligatoriu intr-o a doua sarcina. Asa ca, aveti speranta si rugati-va la D-zeu. A, si incredere in medic... Merita!
Va pup :)
Sarcini si nasteri usoare va doresc si bebelusi sanatosi si mancaciosi :)
0
19-08-2008, ora 00:00
gvali
Nu este medic/terapeut
gvali
buna! Va scriu din nou dupa atata timp sa va spun ca sunt mamica de o luna si 10 zile. Copilasul meu a avut la nastere 2, 400 kg, la 39 de saptamani, dupa ce am stat in spital 3 saptamani din cauza hipertensiunii. Da, am avut din nou tensiune indusa de sarcina, s-a ridicat la 17 cu tot cu tratament, Dopegyt 3 pe zi. Am tinut regim toata sarcina, nu am mancat sare deloc. Alimentatia mea a fost formata din legume fierte, fructe, suc de fructe, orez, paste, lapte, oua fierte, carne de pui la gratar. Cu toate astea am facut tensiune din saptaman 30 si am fost urmarita in deaproape de medic si apoi internata din saptamana 36 pentru monitorizare. Baietelul meu s-a nascut prin operatie cezariana la 39 saptamani, dar el din saptamana 36 nu s-a mai dezvoltat, atunci tensiunea mi s-a ridicat la 17. Deci eu am facut parte din acele gravidute care fac tensiune si la a doua sarcina. Ma intreb daca nu tineam regim, ce se intampla???
Acum copilasul meu are 4, 200 kg, e vioi si neastamparat. Nu are probleme de sanatate si e foarte cumintel noaptea, cand doar doarme si mananca.
V-am scris asta pentru a va da o speranta si a va confirma ca puteti fi mamici, dar avand mare grija de voi pe perioada sarcinii.
Multa sanatate va doresc si numai bine. Sa aveti cipilasi sanatosi si frumosi. Va pup
0
21-07-2009, ora 15:15
gabi1981
Nu este medic/terapeut
gabi1981
la 37 de saptamani mi-am pierdut si eu fetita. am plecat la spital fericiti ca ne vom intoarce 3, dar nu a fost sa fie asa. din cauza unei insuficiente placentare, ea nu a avut suficienta forta sa respire singura, iar noi nu am putut face nimic. durerea pe care o simtim e imensa. nu stiu daca mai pot trece printr-o noua sarcina, cu asemenea precedente.
0
29-07-2009, ora 16:34
BabyD
Nu este medic/terapeut
BabyD
Draga gabi1981, imi pare atat de rau...imi curg lacrimile gandindu-ma prin ce treci si amintindu-mi prin ce am trecut si eu... ce n-as da sa nu se mai intample astfel de lucruri !
Postez o pilda care m-a ajutat foarte mult si care sper sa te ajute si pe tine si pe alte fete:
"O data o femeie si-a pierdut pruncul nenascut la doar cateva luni de sarcina, avea o mare credinta in D-zeu si dupa acest eveniment neplacut mereu plangea si il intreba in rugaciuni pe D-zeu de ce a permis sa i se intample asa ceva?.dar intr-o noapte femeia a visat ca era in cer printre un grup de copilasi si aveau fiecare in manuta cate o lumanare aprinsa...iar unul statea intr-un colt si plangea.acel copil a atras-o fff mult...ca un magnet.era ceva special in el...s-a apropiat de copil si l-a intrebat de ce plange?iar copilasul ia raspuns:plang pt ca tu esti mamica mea si de cate ori tu plangi mie mi se stinge lumanarea si nu pot sa ma alatur celorlalti copii, te rog mamica nu mai plange, nu-ti dai seama ca lacrimile tale imi sting lumanarile..?...visul i s-a parut atat de real incat din acea zi femeia nu a mai varsat o lacrima!si mereu ii aparea in vis un copilas care mereu radea si era fericit !"
Mi-a fost foarte greu si mie atunci dar pilda aceasta m-a facut sa vad putin altfel lucrurile. Timpul o sa te ajute sa treci peste asta dar nu doar timpul, ci si o alta sarcina, un alt copilas. Cel putin eu asa m-am vindecat intr-o anumita masura...de tot nu te vindeci niciodata pt ca nu ai cum sa uiti puiul pierdut, orice ar zice oricine care nu a trecut prin asa ceva. Mi s-a spus atunci ca "nimic nu se intampla intamplator", "ca asa a fost scris sa fie", ca " Dumnezeu a avut nevoie de el" lucruri care ma dureau nespus si ma simteam neinteleasa. Dar pana la urma, chiar daca pare crud, poate ca asa e...cine poate sti? Nu ne ramane decat sa ne resemnam si sa luptam mai departe.
Alege-ti un medic bun, un OM care sa te inteleaga si evident, un bun profesionist si ia-o de la capat fara frica si cat de curand. Asta este tratamentul! Fa-ti inainte oricum analize...dar ia-o de la capat.
O fata pe care am cunoscut-o atunci pe un forum de mamici pierduse 3 sarcini dar apoi si-a adunat fortele si a adus pe lume doua fetite, una dupa ce pierduse sarcina, la 2 luni ramasese insarcinata cu ea si a doua a nascut-o acuma in iulie. Deci, se poate!
Capul sus dragele mele!
si eu ma gandesc sa mai am un copilas...poate de data asta iese fetita...Chiar daca in sinea mea imi este frica, nu ma las! Ma bat cu toate valorile de tensiune si cu orice ar incerca sa-mi puna in pericol copilasul!
Capul sus tuturor!
Sa auzim de bine unele de celelalte,
va pup
0
03-05-2014, ora 11:29
Cta
Nu este medic/terapeut
Cta
Este prima data cand accesez un astfel de forum... Din pacate acum 1 luna am pierdut o sarcina de 24 saptamani. In acest moment astept rezultatele bebelusului sa vad care a fost problema. Tot timpul mi s- a spus ca este in regula, iar acum sunt devastata
0
18-12-2018, ora 20:01
G.
Nu este medic/terapeut
G.
Buna ziua.
Parca am povestea trasa la indigo cu a ta, BABY D.Aceeasi tensiune, acelas hematom, la tot atatea saptamani. Cu o mica adaugare in cazul meu:cordon omblical scurt si nod care cred ca i-a fost fatal...
Am nascut prin cezariana, nu am avut curajul sa o fac natural..
S-a intamplat acum 2 luni si jumatate. Intrebarea mea este urmatoarea: oare daca ma apuc de bebe cand fac 6 luni de la operatie, este prea devreme?
Tot citesc pe net articole ca e riscant. cunoasteti cazuri?
0
30-12-2018, ora 14:48
Vasilicavaly
Nu este medic/terapeut
Vasilicavaly
Buna ziua! Preeclampsia se poate datora anumitor mutații din ce M-am documentat eu pe internet. Acum patru luni am pierdut o sarcina la 12 săptămâni, de fapt diagnosticul fiind oprită din evoluție fără nici un simptom...am făcut analizele fătului după chiuretaj și ar fi fost o fetița sănătoasă...recomandarea medicului a fost sa îmi fac analizele pentru trombofilie...mi a ieșit o mutație pe gena PAI-1...am început sa citesc.și văd ca asta ar fi putut fi cauza, la fel cum am cotit ca anumite mutații pot duce la preeclampsie in ultimul trimestru de sarcina sau cheaguri de sânge placentar...in cazul in care nu ați făcut analizele ați putea Vb cu medicul Dvs sa vi le recomande.sanatate multă! Și îmi pare rău Pt pierderile voastre știu exact cum se simte...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul