Durere cap, ameteala! iara anxietate ?

13-11-2013
george2525
Nu este medic/terapeut
george2525
Buna ziua, sunt un baiata de 20 de ani.
Totul a inceput acum 2, 3 luni cand intro seara nu mai puteam respira, ma durea in piept, avem un nod in piept, eram foarte speriat, aveam greata. Am facut analizele de sange, scaun si urina si la glanda tiroida si nu m-i sa gasit nimic. Am consultat si un medic psihiatru si mi sa spus sa stau linistit ca am putina anxietate..mi sau dau niste vitamine..un complex de B, si anxiar..(anxiarul mi-a zis sa il iau daca nu imi trece). Intr-un final, mi-a trecut !!
De 2 saptamani ma simt ametit, am dureri de cap.mai mult pe la tampla..si rar, cateodata am greata. Cateodata simt cum mi se zbate capu cand am durerile de cap..psihic, in mare parte sunt bine, zic asta pentru ca, de atunci de la atacul de panica.. parca nu ma mai simt EU ca inainte..imi mai zboara gandul ca sunt bolnav, ca as avea o boala grava..
Am evitat alcolul, ciocolata, cafeaua, dar ciocolata am mai mancat si dupa ce mancam ma durea putin in piept..
Deci intrebare mea este, de ce am aceste dureri de cap ? ameteli ? nu ma pot concentra..oare tot anxietate ar fi? pentru ca acum am doar ametelile acestea si durerile de cap, probleme fizice..nu psihice..psihic doar ingrijorarea mea despre a fi ceva mai rau..In fiecare zi ma doare capu si sunt ametit...si m-am saturat..nu pot face nimic..asa dori niste pareri, Multumesc mult.
12 comentarii
0
14-11-2013, ora 09:51
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Simptomele enumerate de tine fac parte din tabloul tulburarilor de anxietate. In general medicatia (atat timp cat este luata) reduce intensitatea simptomelor dar nu elimina cauza. De cele mai multe ori pe langa medicatie se recomanda si psihoterapie. Impreuna cu terapeutul vei analiza si vei descoperi factorii care provoaca sau intretin anxietatea si vei dobandi capacitatea de a-ti reevalua stilul de viata si interactiunea cu ceilalti.
0
14-11-2013, ora 12:09
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Toti "anxiosii" am trecut sau trecem prin astfel de stari/momente. Lipsa de concentrare poate fi de la faptul ca in mintea ta sunt prea multe ganduri legat de chestiile pe care le-ai putea avea, de cum te simti, de ce te simti. La mine asa a fost, ma consumam non stop cu gandurile si starile, nu reuseam sa fac nimic aproape. Doar la PC reuseam sa mai scap de ganduri, temporar. Incearca sa analizezi problemele pe care le ai in prezent, pentru ca de obicei anxietatea are mai multe cauze: probleme in familie, in dragoste, financiare, amintiri din trecut - probleme din copilarie, etc. Incearca sa iti stabilesti niste obiective pe termen scurt, pe care sa le indeplinesti. Sa faci exercitii, plimbari, asculta muzica, fa ce iti place. Stai cu prietenii, incearca pe cat posibil sa nu te lasi influentat de gnaduri si stari, sa fii tu in continuare. O vizita la un psiholog bun e intotdeauna binevenita. Povesteste-le apropiatilor prin ce treci. Multa sanatate!
0
14-11-2013, ora 17:48
george2525
Nu este medic/terapeut
george2525
Multumesc pentru sfaruri.
Deci din ambele comentarii am inteles ca ar fi tot anxietatea..nu as avea altceva. Pe mine ma bage gandul sa mai
repet analizele.. eu tot nu vreau sa cred ca inca mai am anxietate, mai bine as avea ceva fizic decat psihic.
Ce imi mai recomendati pentru anxietate, zic asta pentru ca, navigand pe net, pe diferite forumuri si pareri de la oameni
care au anxietate, mai mult ma speri pentru ca vad oameni care se lupta cu anxietatea de multi ani..doar gandul ma sperie..
Psihic ma simt bine, daca ar disparea ametela si durerea de cap automat as gandi pozitiv si nu as mai avea probleme..(specific. durerea de cap se afla de la tample pana deasupra ochiilor, si simt asa cum mi se zbate capu, la fel ca bataile
inimii...)
0
14-11-2013, ora 19:02
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Cu somnul cum stai ? Te trezesti odihnit? adormi repede? E bine daca esti ok psihic, e foarte important pe cat posibil sa nu te lasi influentat de starile mai ciudate pe care le resimti.
Eu ca si "medicament" pentru anxietate, fac de aproape un an zilnic exercitiul asta
http://www.youtube.com/watch?v=6W31vHDjyng

Initial nu reuseam sa ma simt confortabil, foarte greu reuseam sa rezist pana la final, nu aveam stare, dar la mine anxietatea era deja la un nivel destul de ridicat. Incearca sa vezi daca iti prinde bine, e un exercitiul de relaxare foarte bun. Atat doar ca e in engleza.

Toti ne doream la un moment dat sa stim ca e ceva fizic, ca iei 3 medicamente si totul revine la normal. Din pacate, de multe ori nu e asa. Nu vreau sa te descurajez, dimpotriva. Dar ca sa fii sigur, poti sa repeti analizele, ca sa stii exact pe ce sa te concentrezi dupa. Apropo, incearca sa mananci cat de cat corect.
0
14-11-2013, ora 21:51
george2525
Nu este medic/terapeut
george2525
Multumesc Andrei.
Cu somnul stau bine, adorm destul de repede. Inainte, la inceput, cand aveam acele stari de anxietate adormeam
foarte greu..acum adorm repede, si ma trezesc greu..dar de cand ma stiu ma trezesc greu dimineata..
Acel video care mi l-ai trimis, e un video de relaxare, nu? trebuie sa il ascult pe tot, sau..nu prea inteleg bine engleza,
si nu as intelege mare lucru..
Nu te supara, dar tu de cand ai anxietate ? Cum se manifesta la tine ? Inca mai ai ? imi face placere, si ma simt bine cand vorbesc cu o persoana care are ceea ce am si eu..
Iar in legatura cu alimente, trebuie de evitat alcolul, cafeaua, ciocolata din cate stiu..
Tu folosesti ceva ceaiuri ? produse naturale ? ceva anume ?

Multumesc mult
0
14-11-2013, ora 23:38
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Da, e in engleza...Daca simti ca totusi ai intelege in mare ce spune tanti aia, atunci e ok. Daca nu, eventual stai cam 10 min zilnic cu ochii inchisi si asculta-ti respiratia, lasand pe cat posibil gnadurile si senzatiile pe care le resimti sa fie acolo si sa le "notezi". Tu incearca doar sa iti asculti respiratia.
Problemele mele au inceput acum 3 ani, cam asa...De un an am inceput tratamentul, momentan nu mai iau medicamente. Initial la mine a fost si o depresie, simteam o stare de aiureala, de plutire, nu ma simteam eu in propriul corp, nu aveam satisfactii, eram cam gol in suflet si fizic. Probleme cu alimentatia, cu somnul, etc. Pe parcurs am inceput sa am atacuri de panica, apoi anxietate, initial doar dupa chefuri cand eram mahmur. Tot asa am inceput sa stau la PC 12-15 ore pe zi, izolat de lume, cu greu reuseam sa ies - ma simtea oribil fizic si adormeam pe la 6-7-8 dimineata, daca reuseam sa adorm, fumam mult, etc... Eram horror de tot, nu ma simteam deloc bine, nu puteam sa ma concentrez la nimic, imi era frica, nu puteam nici sa ma uit la TV fara sa ma gandesc la frica. Orice mic eveniment ce urma il analizam inainte de 100 de ori. PE parcurs am pierdut si o relatie, evident si din cauza problemelor mele. Eram foarte irascibil, aveam ganduri negre, imi era frica sa nu fac rau cuiva, multe prostii. Am avut si perioade mai ok, cand cum..Pana la urma am decis sa incep tratament, iar dupa 3 luni am inceput si psihoterapie, in momentul in care am renuntat la Alprazolam (Xanax) si starile mi se amplificasera iar - poate sevraj. Momentan inca simt ca mai am anxietate, de obicei cand sunt foarte obosit si infometat, cand imi simt ochii grei de la oboseala si parca nu ma pot concentra asa de bine, cateodata ma simt mai iesit din peisaj, dar in ganduri sunt mult mai ok. Nu mai imi e frica de activitati, de facut chestii, am inceput sa conduc, stau mult cu prietenii, cu prietena etc.. Ceaiuri nu beau, dar cand eram anxios beam ceai inainte de a ma pune la somn, sperand ca ma va calma fierbinteala de la ceai si ma va face sa fiu mai somnoros.. Cand am fost la psiholog, mi-a recomandat in loc de cafea sa beau ceai verde. Acum zilnic beau cappucino, nu am treaba cu el, e ok. Din pacate, eu si fumez, dar nu simt ca ma deranjeaza, pana la urma e un viciu si nu doresc neaparat nici sa ma las. In week-end de obicei trag si un chef cu prietenii, dar a doua zi sunt putin mai aiurit si nu tare in forma. In fine, nu recomand consumul de alcool, dar imi prinde bine si sa chefuiesc cu lumea, asa m-am obisnuit. Ciocolata cam consumam in ultima vreme, dar acum incerc sa o mai reduc, nu din cauza anxietatii, ci din cauza ca am cam pus pe mine :)) Stiu cum e sa stai la povesti si sa te simti inteles, dar stiu totodata ca doar cineva care a trecut prin astfel de stari si momente stie exact despre ce vorbim. EU nu as fi inteles inainte daca mi-ar povesti cineva despre anxietate, dar intre timp am invatat mult despre cum functionam.

Multa sanatate!
0
14-11-2013, ora 23:39
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
De-asemenea, ma bucur mult ca dimineata cand ma trezesc nu ma mai gandesc "Cat de rau ma simt?" si ma analizez scurt, ci ma bucur de zi si sunt optimist. E o chestie importanta, care mi-a revenit incet...
0
15-11-2013, ora 16:20
george2525
Nu este medic/terapeut
george2525
Ma bucur pentru tine ca ti-ai mai revenit. O sa tin cont de sfarurile tale, acum vreau sa tin un regim alimentar..fara ciocolata, cofeina, alcool, si sa mananc alimente bogate in vitamine + o gandire pozitiva sper sa imi revin... daca nu o sa vizitez medicul, ,

Mersi inca o data, o sa te mai tin la curent, sper sa fi activ pe forum, O zi buna !
0
15-11-2013, ora 17:18
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Primesc alerta pe mail, deci e ok:) Mult succes, va fi mai bine, stai linistit!
0
15-11-2013, ora 22:19
rbalboa4all
Nu este medic/terapeut
rbalboa4all
Ce spune andrei are dreptate.Si eu am trecut prin asa ceva si inca nu sunt complet vindecat.3 luni de zile am fost ametit continu si am facut si tomograf si nu e nimic la cap, totul e pe psihic eu zic sa stai linistit si sa te concentrezi asupra gandurilor pozitive mai mult. si nu a celor negartive si sa stai cu frica ca iar ti se intampla.Eu iau tratament de 3 4 sapt si ma simpt mai bine dar vreau sa renunt la el zilele astea cu toate ca doctoru mi a zis sa iau 3 luni si din ce am citit despre xanax este foarte aiurea sa iei 3 luni mai bine ma vindec singur cu gandurile mele.Acum ameteli numai am dar noaptea in somn uit sa respir o senzatie destul de nasola dar eu nu ma sperii deloc tresar din somn si ma culc.NU IMI E FRICA CA SE POATE INTAMPLA CEVA.cand aveam ameteli imi era dar cand am auzit ca nu am nimic la cap mi a trecut si frica si tot.STAI LINISTIT SI NUMAI CITI FEL SI FEL DE EXPLICATII PE NET.CA MAI RAU E VEZI DE TREABA TA SI INCEARCA FARA TRATAMENT SA NU TE MAI GANDESTI DORMI MULT.sunt fel si fel de cauze de la care apar aceste simptome la mn au fost din cauza alcoolului si noptilor nedormite :D SA TE FACI BINE
0
16-11-2013, ora 12:30
george2525
Nu este medic/terapeut
george2525
multumesc mult rbalboa4all, asa o sa fac.
0
11-03-2019, ora 23:15
Kittw
Nu este medic/terapeut
Kittw
Rbalboa mai esti???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Psihoterapia experiențială centrată pe emoție în tulburările anxioase
  • Anxietatea
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • O aplicație pe telefon detectează anxietatea și tulburările dispoziționale la adolescenți
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Dependența față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia și anxietatea
  •