Durere de cap când inspir

22-10-2021
Maria2005
Nu este medic/terapeut
Maria2005
Bună ziua. Am răcit de vreo 3 zile și am observat că în momentul în care inspir mă doare capul. Nu mă doare când mă aplec sau fac altceva, ci când inspir și mi se pare că nările sunt uscate. Azi-noapte nu am putut dormi din cauza durerii. Și este și genul de durere de nu trece cu aproape nici o pastilă. Am mai avut dureri de cap, în spate la ceafă pe partea stângă. Am facut CT si am mers la neurolog și s-a dovedit a fi un mușchi încordat de la gât dar durerea asta e diferită. E fix în creștetul capului, și se simte câteodată că ar coborî și mai jos și se simte de parcă m-ar strânge cineva de cap. Dar nu înțeleg ce legătură are nasul. Cum ziceam și mai sus, când inspir mă doare, asta făcând durerea să fie persistentă. Durerile acelea de ceafă mi-au trecut până la urmă cu tratament. De când a început această răceală, pac și durerile noi de cap din creștet. Am luat ibuprofen, nalgesin și quarelin și tot nu vor să mă lase. Ce să fac?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Durerile de cap și de spate ar putea avea un tratament comun
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  •