durere de spate dorsal

22-04-2011
adi11cj
Nu este medic/terapeut
adi11cj
buna ziua,
in urma cu 3, 4 zile m-am "blocat", daca pot sa spun asa, de spate.fiind in parc cu fetita mea o tot ridicam pe tobogan cand la o ridicatura brusca am simtit o durere dupa care am ramas cam limitat in miscari si bineinteles cu durerile de rigoare.zona afectata este cea dorsala.am luat nurofen am masat zona cu fastum gel, simtomele s-au ameliorat dar inca ma doare considerabil plus imobilitatea.
Mentionez ca stiam de o dorsalgie plus scolioza dorsala si ceva discopatie.acuma am zis ca ma duc la doctor dupa ce ma mai lasa durerea.
Sa fie o intindere?ce sa mai fac sa-mi treaca mai repede?
1 comentarii
0
23-04-2011, ora 16:07
cpit
Nu este medic/terapeut
cpit
Ceva similar am patit si eu anul trecut. La mine simptomele au durat cam 2-3 saptamani, timp in care nici nu am mai putut pune piciorul in pamant. In urma analizelor facute se pare ca aveam o discopatie lombara. Incearca sa te protejezi pe cat poti de rece, curent, etc (eu aveam obiceiul sa merg, chiar iarna cat mai sumar imbracat), incearca sa nu ridici greutati prea mari, statul prea mult la birou e iarasi contraindicat. Multa sanatate iti doresc si un Paste Fericit!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •