Durere dupa o extracție de masea

06-02-2017
Ingeras1997
Nu este medic/terapeut
Ingeras1997
Buna seara !! Astazi mi am scos o masea, iar acum ma doare foarte tare locul acela. Cat a mai fost " activa " anestezia, nu m a durut atat de tare, dar acum doare la fel ca atunci cand aveam maseaua. Mentionez ca am luat niste inflamatoare, precum TADOR, dar ma lasa durerea pentru putin timp. Ce as putea sa fac ? Sa iau alte inflamatoare ? O sa dureze mult pana o sa imi treaca? :(
4 comentarii
0
06-02-2017, ora 23:07
Dr. A I
Dr. A I
Buna seara, nu este exclus sa aveti dureri dupa o extractie. Depinde de mai multi factori. Extractia fost laborioasa? A durat mult? Era cumva vorba despre un molar de minte inclus sau semiinclus?

(daca pana maine nu va linistiti macar putin, mergeti la medicul care v-a facut extractia pentru un control post-extractional. De fapt v-as sugera sa mergeti oricum, ca sa fiti sigur ca totul decurge cum trebuie)
0
07-02-2017, ora 09:14
Ingeras1997
Nu este medic/terapeut
Ingeras1997
Nu a durut foarte mult timp, doar ca in timpul extractiei, maseaua se rupea pe bucatele pana sa o extraga pe toata. Nu, nu era vorba despre un molar de minte ci molarul pe care l am scos era langa un molar de minte si acum ma doare daca il ating. O sa mai merg inca o data astazi, cum ati spus dvs. Va multumesc frumos !!
0
09-02-2017, ora 19:07
Dr Prescornitoiu
Identitate neconfirmată
Dr Prescornitoiu
Buna seara,

Dupa orice extractie, este normal ca dupa trecerea anesteziei sa aveti dureri. Daca aceste dureri nu cedeaza, se intensifica si cedeaza partial la medicatia antalgica uzuala, trebuie sa va prezentati la medic pentru a verifica locul extractiei si daca totul este in regula.

O seara buna.
0
09-02-2017, ora 20:03
Ingeras1997
Nu este medic/terapeut
Ingeras1997
Multumesc frumos ! Asa voi face ! O seara buna si dvs !!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  •