Durere dupa o saptamana de la extractie

22-08-2018
astrid123
Nu este medic/terapeut
astrid123
Buna seara! Acum aproape o saptamana am suferit o interventie chirurgicala laborioasa. Maseaua mea de minte era crescuta in sinus si cumva imi impingea si ceilalti dinti. Operatia a durat in jur de 40 de minute, timp in care chirurgul s-a chinuit sa o scoata de acolo fara sa o impinga in sinus sau alte probleme si ca urmare taietura a fost adanca de vreo 2 cm si lunga deoarece a intervenit si deasupra gingiei celorlalti doi dinti de langa. Mi-a psu un buretel in locul acela si m-a cusut. Operatia a fost una reusita din punctul meu de vedere intrucat am fost foarte bine cusuta si nu am avut probleme de "gust" insuportabil au alte chestii. Acum locul arata foarte bine, nu mai iau nici amtibiotic si nici calmante insa seara ma mai necajeste putin zona respectiva si sinusurile putin. E normal sa mai mai doara? Nu e ceva insuportabil insa ma sperie pe mine putin. Pot sa deschid gura dar ma doare putin cand o deschid complet. Cred ca maseaua a fost rupta cu o butica de carne/ os deoarece era lipita cumva in sinus. Nu stiu exact cum era. E normal sa ma mao doara inca locul respectiv? Si cam in cat timp ar trebui sa scap de durere de tot. Pot manca pe partea respectiva fara probleme insa nu imi place sa fortez
3 comentarii
0
23-08-2018, ora 07:48
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Durerea poate sa persiste 10-14 zile.
Locul respectiv se va vindeca in maxim 8 saptamani.
0
23-08-2018, ora 13:59
astrid123
Nu este medic/terapeut
astrid123
Buna ziua! Va multumesc mult de raspuns! Mai am o mica intrebare, am o sensibilitate la incisivi, canini si unele masele de pe partae superioara(atat partea dreapta cat si partea stanga). Se poate sa aiba legatura cu sinusurile care nu sunt inca vindecate complet?
0
23-08-2018, ora 14:16
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Sensibilitatea ajunge pana la jumatatea fetei, in dreptul incisivului central, pe partea afectata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  •