durere in abdomen si ganglioni limfatici mariti pe partea dreapta iliaca

06-01-2012
Ali1990
Nu este medic/terapeut
Ali1990
va rog ajtati-ma cu un sfat, o sugestie, orice, ca simt ca innebunesc. Am ceva de vreo 6 luni si nu stiu ce. la inceput de august am avut o stare generala rea, dureri articulatii, dureri de muschi, palpitatii, tahicardie - la citeva saptamini mi s-a pus diagnosticul de tiroidita. mentionez ca am luat si multe antibiotice pentru ca mi-au gasit klebsiella in git. apoi a trecut o perioada cam de o luna de zile si mi s-a inceput o infectie urinara care s-a deplasat spre ovare si rinichi. iarasi antibiotice, Trikaxon si Leflox. bun am scapat de infectie. am facut o urocultura si mi-au iesit E.coli. desi infectie urinara nu mai am. Problema mea este ca acuz dureri de mai mult de 1 luna in partea dreapta zona iliaca, si la ecografie ieri mi s-au descoperit un sir de ganglioni de marimea pina la 13 mm. asta de la ce o mai fi? si de ce sint asa de durerosi? am consultat si un chirurg sa nu fie apendicita. urologul meu crede ca e apendicita cronica. chirurgul a negat orice legatura cu apendicita. am scaunul modificat de citeva luni deja, sunt constipata tot timpul si mai elimin si un scaun de culoare alba citeodata. am facut o irigoscopie, nimic rau. ginecologul mi-a zis ca poate sa fie de vina toate antibioticele pe care le-am luat. in privinta ganglionilor, se pot mari din cauza administrarii antibioticelor? sau e neaparat sa existe o infectie.
E ajun de Craciun in Moldova si analizele imi vor fi gata de abea luni. pina atunci, durere in abdomen si nopti nedormite. :(
3 comentarii
0
06-01-2012, ora 17:29
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cand ai scaun de culoare alba, problema poate fi de la pancreas, bila sau ficat (hepatita).
Ai cumva si mancarimi de piele?
Antibioticele fac mult rau in organism daca sunt luate timp indelungat, dar spui ca ai avut si acele bacterii. Poate nu a fost tratamentul eficient, nu ai scapat de bacterii si mai ti s-a dereglat si organismul :(((
Nu e bine deloc!
Ai facut analiza de secretie vaginala cu antibiograma? O infectie vaginala poate provoca dureri articulare mari, chiar si o carie dentara. Cauta sa vezi daca ai.
E posibil sa ai mai multe probleme odata. Rezolva-le pe rand.
Poti cumva sa mergi la un medic de medicina naturista? Cauti pe net in zona ta.
Nu manca nimic gras - smantana, unt, branza grasa, varza, fasole, mazare, cartofi.
Mergi la medic sa te consulte in primul rand la pancreas si colecist (fiere). Poti merge in urgenta pentru asta.
0
07-01-2012, ora 18:11
Ali1990
Nu este medic/terapeut
Ali1990
Buna Tema. Am fost la Gastrolog de citeva ori, nu mi se banuieste hepatita, ficatul si pancreasul l-am verificat cu 2 luni in urma, e in regula. am un polip micut pe fiere dar mi s-a spus ca nu ar trebui sa dea probleme.
ramine sa astept analizele luni, parca am dat la toate. sa vedem cine si la ce ma mai banuieste,
multumesc pentru raspuns
0
27-01-2012, ora 10:20
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Imi lasi si mie un id de mess sa vb mai amanuntit?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce se inflamează ganglionii?
  • Durerea de burtă
  • De ce burta femeilor are o formă diferită față de cea a bărbaților?
  • Ganglioni inghinali măriți - infecție, cancer sau altceva?
  • Durere de burtă
  •