Raceala urmata de durere gat, maxilar si infundare ureche.

14-10-2010
marianandrei
Nu este medic/terapeut
marianandrei
Acum 6 zile in timp ce ma indreptam spre scoala ma prins o raceala deoarece mi-a fost frig.
Ajuns acasa am luat un modafen si un nospa si m-am simtit mai bine, iar a 2-a zi a inceput sa ma doara gatul si cand spun gat ma refer langa amigdalite(aceea vena groasa, in spatele urechii) iar dupa inca vreo 2 zile a inceput sa ma doara putin si maxilarul(doar acolo langa ureche, pe unde sunt perciuni si in partea stanga) doar cand deschid gura tare sau mananc ceva mai tare ce necesita mai multa forta in mestecare.Iar de azi dimineata urechea stanga imi este infundata si mi se desfunda din cand in cand pentru cateva minute.
PS 1 : Am o carie la maseaua din partea de sus, stanga dar nu ma doar deloc nici cand beau cald sau rece si nici chiar si cand mananc.
PS 2 : Amigdalitele ma doar foarte putin, iar gatul(in interior) ma doare atunci cand inghit altceva decat lichide.
PS 3 : Daca iau modafen si nospa ma lasa durerile dar, doar pentru vreo 5 ore.
Ce medicament as putea sa merg sa farmacie sa imi procur pentru ca ma enerveaza destul de tare, plus de asta este prima raceala mai puternica din ultimi ani care ma tine mai mult de 5 zile.
Multumesc anticipat.
5 comentarii
0
15-10-2010, ora 09:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. mergi la ORL... cred c aai un dop in ureche.. si nici un medicament nu o sa.l scoata.. numia medicul.
2. mergi la stomatologie.. sa vezi daca radaina acelui dinte nu este afectata
0
24-10-2010, ora 20:39
ramonamita88
Nu este medic/terapeut
ramonamita88
Am si eu o rugaminte am avut o raceala acum vreo luna de zile, mi-a trecut totul raceala, inca imi mai curge putin nasul dar foarte rar poate din cauza sezonului rece, mentionez ca am si deviatie de sept la nas, si au inceput sa imi apara dupa raceala dureri in gat care devin pe zi ce trece din ce in ce mai insuportabile, si cand inghit saliva si cand mananc, daca ma puteti ajuta putin sa imi recomandati un medicament sau ceva, va multumesc
0
24-10-2010, ora 21:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o sa te ajute cu siguranta.. daca o sa faci inhalatii + gargara + spalaturi nazale.. cu ceaiuri de musetel + uleiuri volatile
Voseptol tab de supt
regim alimentar fara acru, rece, acidulate si fructe citrice
consult ORL.. sa vezi daca e nevoie sa operezi septul nazal
0
19-05-2011, ora 22:32
hadaiulia
Nu este medic/terapeut
hadaiulia
de 2 saptamani m-a prins curentul/...de atunci ma doare maxilarul cand casc si cand mananc ceva mai tare iar durerea pare ca merge usor spre ureche...nu am probleme cu maselele.nu imi curge nici un lichid din ureche...ce as putea sa iau sa imi treaca???
0
19-05-2011, ora 22:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o artroza temporomandibulara
ung. Diclofenac.. local pe articulatie.. de 3-4 ori pe zi.
daca nu trece in 4-5 zile.. mergi la Maxilo-Facial
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  • E voie să faci sport dacă te doare în gât?
  •