Durere masea

31-08-2018
Ionut Octavian
Nu este medic/terapeut
Ionut Octavian
Buna seara!
Am avut programare miercuri la dentist pentru o măsea foarte cariata. Mi-a scos nervul si mi-a umblat cu diverse ace prin canale. După ce am plecat am simtit o durere dar dupa vreo ora m-a lăsat.
Însă durerea a revenit următoarea zi. Simt durere cand mestec sau cand calc pe măsea dar mai am momente cand simt si daca nu o folosesc deloc. Sunt programat pe 12 septembrie sa imi puna plomba. Ar trebui sa ma tem ca am vreo infecție la măsea sau este vreo inflamatie si ar trebui sa iau un tratament pana la data programării?
7 comentarii
0
31-08-2018, ora 08:23
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, maseaua poate fi sensibila dupa tratamentul de canal, sensibilitate care dureaza pana la 2 saptamani. Vi s-a dat radiografie inainte sa se inceapa tratamentul de canal?
0
31-08-2018, ora 08:54
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Faceti o radiografie la dintele respectiv si postati-o aici.
Dupa ce o vedem putem sa va dam mai multe detalii.
0
31-08-2018, ora 10:54
Ionut Octavian
Nu este medic/terapeut
Ionut Octavian
Nu mi s-a facut nici o radiografie la maseaua cu pricina inainte de inceperea tratamentului de canal, ma voi duce si imi voi face o radiografie, dar luni o voi face cel mai probabil pentru ca medicul nu este in weekend-ul acesta la cabinet si poate pana luni se mai ameliorează durerea, sper.
0
31-08-2018, ora 18:39
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Pentru radiografii dentare exista centre speciale, in general nu se fac la cabinetele de medicina dentara.
0
31-08-2018, ora 23:03
Ionut Octavian
Nu este medic/terapeut
Ionut Octavian
An uitat sa precizez ca inainte de scoaterea nervului cu o săptămână mi s-a pus un pansament cu o soluție care să îmi omoare nervul dar nu si-a facut deloc efectul.
0
01-09-2018, ora 08:25
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Dupa obturatia de canal definitiva pot aparea dureri, cam la 24 de ore de la interventie.
Aceste dureri variaza ca intensitate, in primele zile pot fi mai puternice, iar pe masura ce trece timpul diminueaza ca intensitate.
In acest interval de timp se pot administra antiinflamatorii.
0
01-09-2018, ora 09:37
Ionut Octavian
Nu este medic/terapeut
Ionut Octavian
Am observat ca pe zi ce trece disconfortul devine din ce in ce mai mic. Multumesc pentru răspunsuri!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul