radiografie curata, dureri insuportabile. cauza?

17-01-2011
ancutzzsa
Nu este medic/terapeut
ancutzzsa
Buna ziua. De cateva zile am dureri groaznice de dinti...ma doare o masea care a fost plombata acum vreo 9 luni si cea care este exact deasupra ei. Am fost la stomatolog, am facut o radiografie panoramica din care a reiesit ca nu am carii, iar plombele anterioare sunt in regula, numai maselele de minte vor impinge in ceilalti molari atunci cand vor creste(am abia 18 ani). Cu toate acestea, continui sa am dureri groaznice...ce imi recomandati? astept un raspuns, va rog
10 comentarii
0
17-01-2011, ora 23:41
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Daca doare inseamna ca undeva este o problema. Intii trebuie depistata sursa durerii, si apoi facut tratamentul corespunzator.
Au fost testati dintii la care simtiti durerea?
0
18-01-2011, ora 11:44
ancutzzsa
Nu este medic/terapeut
ancutzzsa
Va multumesc ca ati dat curs intrebarii mele...Acum, ca sa detaliez, da...cred...domnul doctor a lovit putin maseaua care ma durea si m-a intrebat daca ma doare...durerea nu era semnificativa, adica nu se agrava atunci.cand inchid gura insa, maseaua de jos ma doare cand apas mai puternic.
0
18-01-2011, ora 12:31
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Trebuie cautat la toti dintii din zona, teste la percutie, la muscatura, la rece, palparea zonelor, caracterele durerii... toate astea pot ajuta la depistarea dintelui dureros.

"cand inchid gura insa, maseaua de jos ma doare cand apas mai puternic."... poate fi o plomba care nu sta bine pe dinte (nu inchide etans), poate fi o plomba care este inalta, poate fi semn de fisura/fractura a dintelui, poate fi semn de afectare a nervului. toate astea nu prea se vad pe radiografie, dar pot fi cauzatoare de durere.
0
18-01-2011, ora 18:16
ancutzzsa
Nu este medic/terapeut
ancutzzsa
Stomatologul mi a recomandat antiinflamatoare.cam in ce ar consta tratamentul afectiunilor de mai sus? eu stiu care este dintele dureros...
0
08-02-2011, ora 12:55
diancita
Nu este medic/terapeut
diancita
Am si eu o problema cu un molar, la radiografie nu a iesit nimic in neregula.a fost curatata, facuta obturatie de baza, aplicare de liner.aplicat ciment si durerea tot a persistat.Am revenit la cabinet si pana la urma mi-a scos nervul si m-au lasat cateva zile cu cavitate deschisa dar durerea tot persista, la urmatoarea vizita mi s-a injectat un antibiotic in gingie si augmentin 5 zile..durerea a mai scazut in intensitate, dar nu de tot. Astazi mi-au mai gasit ceva nerv pe canal si deci nu am terminat cuea, am ramas cu cavitatea deschisa pana sapt viit. Ce as putea face ca sa termin odata (in afara de extractie) ca am deja o sapt jumate de cand o tratez si acum ca mi trece anestezia incepe sa ma doara. Intrebarea este de ce ma mai doare daca tot i s-a scos nervul??? Multumesc
0
08-02-2011, ora 14:44
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"Ce as putea face ca sa termin odata (in afara de extractie)?"

Sa gasiti un medic pasionat de endodontie care sa lucreze cu diga si sa NU va mai lase dintele deschis.
Durerea pe care o acuzati este cauzata de microbi. Saliva este plina de microbi. Ideea tratamentului endodontic (scosul de nerv) este sa dezinfecteze cit mai bine canalul si nu sa aduca alti microbi din saliva care nu vor face altceva decit sa intretina inflamatia si durerea.

"mi s-a injectat un antibiotic in gingie" ????????? (nu am inteles despre ce e vorba)
0
08-02-2011, ora 16:08
diancita
Nu este medic/terapeut
diancita
Lyncomicina se numeste antibioticul iar pe canal mi-a dat cu tot felul de solutii antiseptice.Multumesc de raspuns
0
01-08-2011, ora 11:25
ciprian_adrian
Nu este medic/terapeut
ciprian_adrian
Am si eu o problema o durere inexplicabila la gingie deasupra la un dinte gingia este usor umflata ca un bob de mazare cu suprafata tare, doare la atingere... acel dinte care se afla dedesuptul partii umflate a gingiei este un dinte din ceramica pe stift. precizez ca dintele nu ma doare deloc la atingere, nici cand mananc sau ma spal pe dinti. dintele a fost pus acum 6 ani si nu am avut probleme cu el. La radiografie nu a iesit nimic si am luat amoxacilina si pe urma augumentin cu mitronidazol la recomandarea unui stomatolog si dupa toate acestea umfatura nu s_a retras si tot ma mai doare la atingere. Va rog foarte mult sa_mi dati un sfat si ce ar trebui sa fac. Va multumesc.
0
01-08-2011, ora 23:11
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
problema mea este ca mi sa unflat gingia deasupra la 2.1, imi sangereaza la periaj, ma doare la tingere dar ma doare si radacina...de la colet la radacina ma doare daca ating dintele. Am facut radiografie nu se vede chiar nimic asa mi-a spus medicul...dar pe mine ma doare si nu stiu de la ce, dintele in sine doare si cand il loveste, si cand il ating, daca inchid "cap la cap" ma doare, nu stiu ce as putea sa fac? am incercat si cu creme ptr gingivita dar nu ma ajuta! multumesc
0
11-03-2012, ora 16:59
Dragosh Alexandru
Nu este medic/terapeut
Dragosh Alexandru
Va salut va rog frumos o sugestie de 3 saptamani am niste dureri in gat simnt ca am un nod in gat care apare si dispare imediat nu sunt fumator de fumat nu fumez am incercat sa ma apuc de fumat dar nu imi sta in fire nu imi place de nici o culoare sa fumez...Dar in schimb stau langa persoane care fumeaza langa persoane care fara sa vreau le inhalez fumul de tigare
Daca cunoaste cineva va rog sa imi spuneti si mie ce trebuie sa fac sa nu mai am aceste...Simptome.

Eu cred ca am fi vorba de o Laringita da totusi daca cunoasteti va rog frumos spuneti-mi si mie.
Simptome:
1.Gatul uscat
2.Simnt ca am un nod in gat care apare si dispare imediat
3.Vocea mi se schimba dar revine la normal dupa cateva minute
4.Durere la cap ameteala
5.Durere la ceafa si gat

Daca cuoasteti va rog sa imi spuneti si mie ce as putea sa fac sa scap de aceste...Simptome.
Eu cred ca e vorba de o Laringita...:). Ce pot sa fac sa cum sa procedez ce medicamente trebuie sa iau pentru a scapae aceste Simptome.Daca se pricepe cineva va rog sa imi ziceti si mie Pls...:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  • Plombele din amalgam/metalice trebuie schimbate?
  •