Durere pelvina puternica, inflamarea vaginului foarte puternica

12-04-2013
Gia123
Nu este medic/terapeut
Gia123
Am fost la un control ginecologic ieri, datorat unor dureri pelvine foarte puternice in timpul actului sexual, dar si al activitatilor mele zilnice. Mii s-a depistat in chis ovaria de aproximativ 5 cm, si o mica infectie in urma careia am primit un tratament cu Polygynax.Mentionez ca pentru chist, mii sa oferit Extract din mladite de zmeur. Sunt putin speriata, deoarece medicul nu mi-a spus ce fel de infectie am sau cat timp trebuie sa fac tratamentul, si nici o informatie care m-ar putea sa determin aparitia chisturilor, deoarece eu am mai avut 2 care s-au rupt.unul mii l-a rupt chiar la un control ginecologic, iar al doilea in timpul unui act sexual. si nu mii sa parut normal ca acelasi doctor sa incerce sa mi-l rupa si a doua oara cand am fost la control, sa se asigure ca acesta a fost spart.Sunt confuza si nustiu daca as putea sa mai am incredere in continuarea tratamentului, daca nu mii sa oferit nici o informatie care m-ar putea ajuta sa inteleg ce mii se intampla.
11 comentarii
0
12-04-2013, ora 15:12
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cum a aflat medicul ca ai acel chist de 5 cm? Ce investigatii ti-a facut?
0
13-04-2013, ora 18:43
Gia123
Nu este medic/terapeut
Gia123
mi-a facut o consultatie si o ecografie.In urma consultatiei mi-a zis si ca uterul lasat in spate, sau ceva de genu, si la ecografie mii l-a vazut. Mentionez ca mi-a dat si ecografia acasa.
0
13-04-2013, ora 22:12
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Pe reteta scrie cate zile se face tratamentul, e in cifre romane langa denumirea ovulelor de care spuneai ca ti le-a prescris. Si pe reteta scrie si de extract de mladite de zmeur?
"Mica infectie" nu se vede numai la control, se face analiza secretiei ca sa se vada ce o determinata. Ti-a facut? E imposibil sa nu-ti fi facut. Ce scrie pe pe ea?
Tratamentul poate fi bun, numai daca analizele sunt complete. Altfel simptomele vor reveni.
Si partenerul tau trebuie sa faca tratament, altfel faci tratament degeaba, te va reinfecta.
0
16-04-2013, ora 22:33
Gia123
Nu este medic/terapeut
Gia123
Da, pe reteta scrie extractul de mladite de zmeur si mia spus sa le iau chiar din acea zii de 2 ori pe zii cate 25 de picaturi si sa numar 10 zile. apoi, din prima zii a urmatorului ciclu menstrual, sa numar 11 zile. si sa repet in ficare luna dar cate 15 zile dupa aceea. Ovule nu mi-a spus cate, mia prescris o cutie, si mia zis sa le iau in fiecare seara.Mia luat o mostra din secretie, dar maine ma voi duce dupa analiza, dar nu mi-a prescris tratament pentru partenerul meu. Si acum sunt si mai speriata ca mia dat tratament fara sa descopere analiza. Nustiu ce ar trebuii sa cred. Dar sunt foarte speriata mai ales in legatura cu faptul ca eu am fost diagnosticata cu ovare polichistice, am pe amandoua ovarele dar cel de pe ovarul drept are 5 cm.Nu vreau sa ajung la operatie ma sperie foarte tare asta..
0
16-04-2013, ora 22:34
Gia123
Nu este medic/terapeut
Gia123
Multumesc mult de tot pentru ajutor!
0
16-04-2013, ora 22:38
Dr. H
Identitate neconfirmată
Dr. H
doamne, doamneeee..schimba medicul ginecolog.asta e primul si cel mai important sfat pe care ti-l pot da?..cum a incercat sa rupa chistul fara operatie?.prin tuseu vaginal?.sper totusi ca nu ai inteles bine, desi daca ti-a prescris mladite de dud, sau whatever...e posibil..ar trebui repetata ecografia de catre un medic mai competent - un radiolog, eventual chiar o tomografie sau RMN, dozare de markeri tumorali din sange (CA 125) sa nu fie vreo tumora de ovar..Mica infectie (care e posibil sa fie doar o secretie vaginala mai abundenta, dar normala, pt ca din ce zici nu ti-a facut culturi de acolo) nu da dureri asa puternice. E posibil sa fie multe lucruri, dar trebuie investigate mai temeinic..
0
16-04-2013, ora 22:53
Gia123
Nu este medic/terapeut
Gia123
nu e acelasi doctor. Cand am descoperit primele chisturi dctr. mii l-a spart pe loc in timpul examinarii, iar ce de-al doilea chist s-a spart in timpul contactului sexual, m-am dus de urgenta la spital unde era aceeasi doctorita care s-a asigurat din nou in timpul examinarii ca este spart.Acum dupa ce o zii intreaga am cautat un medica care sa ma vada, am gasit o doctorita foarte ok care s-a purtat foarte calm si frumos si mi-a prescris acest tratament.din ce am citit extractul de zmeur face minuni in tratarea chisturilor, dar sunt oricum in continuare foarte speriata:(
0
16-04-2013, ora 22:54
Gia123
Nu este medic/terapeut
Gia123
mentionez ca mi-a luat cultura pentru a o duce la analiza- din secretie
0
16-04-2013, ora 22:57
Gia123
Nu este medic/terapeut
Gia123
Si in urma cu doar 2 luni am apelat la un alt medic ginecolog in urma durerilor pelvine, am facut si ecografie si consultatie si ma asigurat foarte insistent ca nu am nici un chist ovarian, ci doar o mica raceala netratata.Nustiu ce sa mai fac, sunt intr-o situatie disperata.Oare e normal sa se dezvolte atat de repede un chist? sa ajunga pana la 5 cm in doar 2 luni? sau doar medicul nu stiue sa citeasca o ecografie?(mentionez ca acesta nu este actualul meu medic.
0
16-04-2013, ora 23:40
Dr. H
Identitate neconfirmată
Dr. H
renunta la tampitul/tampita care a sustinut ca ti-a spart chistul la examenul ginecologic.nu exista asa ceva...e o tampenie sinistra.nu sunt ginecolog, sunt chirurg, dar crede-ma ca am vazut/facut suficiente operatii pt chiste ovariene.si in nici un caz nu e de dorit sa se rupa in abdomen...cum ti s-a intamplat o data spontan (in timpul actului sexual)
0
17-04-2013, ora 14:14
Gia123
Nu este medic/terapeut
Gia123
in timpul actului sexual dintr-o data ma luat o durere foarte puternica si am ametit.mii sa facut rau, nu mai puteam sa ma tin pe picioare si mam dus la urgenta.si am stiut eu ca mii sa spart pt ca am avut aceeasi durere ca aceea cand mi-a spart dctr aceea chistul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce este un tuseu vaginal?
  • Ce este secreția vaginală?
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Secrețiile vaginale
  • Dușurile vaginale – benefice sau nu tocmai?
  • Perspectiva feminină asupra durerii pelvine (sondaj)
  •