Dureri abdominale mai frecvente in momentele de stress.

09-04-2019
Catalin nastasa gabriel
Nu este medic/terapeut
Catalin nastasa gabriel
Buna ziua, in urma cu aproximativ 3 ani am evectuat mai multe analize printre care cea mai importanta fiind o colonoscopie. In urma colonoscopiei diagnosticul a fost de intestin iritabil fiind descoperite mici papule 2-3 mm in numar de 10, 15 la 10 cm de ilexul terminal. Si hemoroizi interni si externi.am primit. Am primit atunci un tratament cu debridat, spasmomen si peritol ( ca scazusem in greutate). Intre timp dupa terminarea tratamentului care a avut efect ( ma simteam bine, am reluat in greutate, scaunele din proaste au devenit normale ), cam de cateva saptamani am iar dureri amdominale, am fost la doctor aici si i-am zis ca am fost diagnosticat cu IBS cum ii zice aici in irlanda, si mi-a prescris spasmonal care nu este acelasi cu spasmomenul ( substante diferite) durerile abdominale nu sunt peermanente insa sunt sacaitoare, le simt foarte puternic in momente de stress, ducand si pana la diaree. Scaune proaste nu prea am avut insa am mai fost constipat cateodata. Credeti ca ar trebui sa fac iar o colonoscopie sau regim ? Ar trebui sa caut cumva sa reiau tratamentul pe care mi-l daduse gastroenterologul de mi-a facut colonoscopia? Analize de sange am facut si recent si un computer tomograf. Doctorii de au facut tomograful au zis ca nu se vede ca ar fi ceva in zona abdominala.ce imi recomadati. Va rog un raspuns., de mancat incerc sa mananc cat mai corect, am adaugat si fibre in dieta .insa in momentele de anxietate si stress. Am niste dureri aproape insuportabile.va multumesc anticipat
2 comentarii
0
18-04-2019, ora 00:59
Catalin nastasa gabriel
Nu este medic/terapeut
Catalin nastasa gabriel
Nimeni cu nici o sugestie?
0
20-04-2019, ora 06:01
VasileMMM
Nu este medic/terapeut
VasileMMM
Ptru Catalin, sigur stresul, gandurile negative, mai ales starile de nervozitate au mare legatura cu colonul, si vremea(clima) lasa amprenta la colonul iritat, stiu din propria experienta. Sant multe de spus pe acest subiect.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: