Dureri de cap de aproape 7 ani

03-04-2009
NicoletaG
Nu este medic/terapeut
NicoletaG
Buna ziua,
Am 39 de ani si de cca 7 ani am o durere de cap, care mai intai aparea si disparea fara sa o pot lega de un eveniment anume sau fara a avea o periodicitate.De cca un an am constatat ca se repeta lunar, undeva in jurul datei de inceput a ciclului menstrual. Durerea se manifesta mai intai pe o jumatate a capului, apoi se generalizeaza si in cele din urma se restrange pe cealalta jumatate a capului, dupa care, asa cum a aparut, trece. Este foarte intensa si uneori se extinde pe durata a cateva zile, dintre care cel putin o zi ma scoate cu totul din activitatile cotidiene, fiind atat de puternica incat parca nici nu pot sa-mi tin ochii deschisi. Am vizitat pe rand cabinetele de neurologie, oftalmologie, medicina interna, am facut analize de sange, ecografii, radiografii. Concluzia medicilor a fost ca am o migrena si ca aceasta nu poate fi tratata, cel mult ameliorata. As dori sa stiu care este parerea dumneavostra in acest sens si daca imi puteti sugera un remediu.
1 comentarii
0
11-04-2009, ora 20:16
elena popa
Nu este medic/terapeut
elena popa
Am 41 ani si am aceleasi dureri de cap pe care le ai.Mai nou acum nu mai am nici ciclu.Sunt nelinistita.Ce ar putea fi ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •