e nevoie de psihiatru ??

23-11-2016
Emimaaa
Nu este medic/terapeut
Emimaaa
cum pot sa mi dau seama, cand ar trebui sa mrg la un control psihiatru ??
9 comentarii
0
23-11-2016, ora 17:04
Emimaaa
Nu este medic/terapeut
Emimaaa
control psihiatric*
0
23-11-2016, ora 19:50
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Emimma, controlul psihiatric și medicația sunt indicate în situația în care, din cauza simptomelor acute și cronice de anxietate (fobii specifice, fobie sociala, tulburare de stres posttraumatic, anxietate generalizata, tulburare de panica, nevroza obsesiv compulsiva), depresie, elemente psihotice (halucinații auditive sau/vizuale, delir etc), vă este afectată într-un mod serios funcționalitatea, relațiile cu cei din jur, sănatătea fizică, somnul și capacitatea de concentrare.

Pentru început vă puteți programa la cabinetul unui psiholog. Din prima ședință începe interviul clinic, aplicarea unor teste validate științific, scale pentru evaluarea simptomelor supărătoare. Se discută despre istoricul acestora, frecvența, severitatea și planul de tratament (ședințe de psihoterapie sau/și medicație).
De regulă, atunci cand rezultatul la teste este peste medie, se poate consulta și un medic psihiatru. Musai atunci cand rezultatele sunt de intensitate crescută. Atunci când aveți insomnii, apar probleme de adaptare socială (izolare, absenteism sau din contră conflicte frecvente), stări de plâns dese, lipsa speranței, gânduri de suicid, schimbări bruște în dispoziție, dezechilibru emoțional, apetit alimentar scăzut și pierderea a câteva kg. într-un timp foarte scurt sau invers.
Sper ca aceste informații să vă fie utile.

O seară liniștită!
0
23-11-2016, ora 20:36
Emimaaa
Nu este medic/terapeut
Emimaaa
Va spun cateva simptone, iar dumneavastra spune-ti daca ma insel:
-nu pot dormi seara (iei cv dar se repede de cv timp)
-cand incep sa plang nu ma pot oprii..deci am plans o noapte intreaga fara a ma opri
-ma hotarasc greu asupra unei decizii
-nu am chef de absolut nimic, stau in pat si nu vad ce as putea face
0
23-11-2016, ora 22:33
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Pare ca va incadrati pentru un diagnostic de tulburare afectiva depresiva. Cum spuneam pentru o anamneza serioasa mergeti la un psiholog. Exista mai multe tipuri de tulburare afectiva (tulburare depresiva majora, distimie, tulburare majora datorita unei conditii medicale generale si altele) si este dificil de pus un diagnostic doar dupa cateva descrieri. In anamneza se iau in calcul durata, frecventa, vulnerabilitatea biologica, psihologica, factori interpersonali, comportamentali si cognitivi etc.).
Este important sa aflati diagnosticul, insa, la fel de mai important este sa incepeti sa va tratati aceste simptome de depresie. Aceste simpome netratate se pot acutiza si croniciza, necesitand apoi un tratament de durata mai lunga.
Cu cat aplelati mai repede la psiholog sau la un psihiatru, cu atat scapati de aceasta anxietate (oare ce am? e grav? imi pierd controlul?) si primiti tratamentul adecvat.

Pentru o viata de calitate, sanatatea primeaza!
0
24-11-2016, ora 05:17
Emimaaa
Nu este medic/terapeut
Emimaaa
Doamna nu mai faceti reclama pentru psiholog..
Si pe aici nu este un psihiatru sa-mi confirme, sa fiu sigura??
Eu din cate vad, am nevoie de psihiatru nu de psihologie.. Nu am nevoie sa mi se spuna ce sa fac si sa-mi programeze timpul dupa cum considera..
Tratamentul il consider mult mai important, de aceea vreau sa fiu sigura..
Sa-mi raspuna un psihiatru va rog.
Multumesc!!
1
24-11-2016, ora 08:26
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Emimma, repet, un diagnostic nu se pune in cateva randuri. Pentru a fi sigura de diagnostic, adresati-va unui psihiatru. Nu stiu de ce nu va raspunde si un psihiatru... Oricum, v-ar indruma la consultatie, lucru pe care deja il stiti.
Aici primiti indrumari, recomandari, nu consult, nu reteta, nu tratament.
Cu cat stati mai mult in situatia aceasta, cu atat mai greu o sa va fie. Anxietandu-va nu tratati problema.
Tratamentul dvs. o sa includa ambele variante, psihoterapie + medicatie.
In concluzie, doriti o evaluare ca la carte, doriti sa va fie bine, faceti efortul de a merge la un consult.

Multa sanatate!
0
24-11-2016, ora 11:42
Emimaaa
Nu este medic/terapeut
Emimaaa
Multumesc!! Dar nu asteptam consult, reteta sau tratament, doar un raspuns, o recomandare sigura.
Va doresc o zi minunata!
0
24-11-2016, ora 14:58
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Cu placere!
O zi buna!
1
29-11-2016, ora 13:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Domnisoara/Doamna,

E clar ca e cazul sa va adresati unui psihiatru.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vizita la psihiatru - semne și simptome de alarmă în tulburările psihice
  •