Edemul cerebral si nu am mai putut sa ma dau jos din pat

18-05-2007
reluu
Nu este medic/terapeut
reluu
In urma unei embolizari facute la cap am facut edem cerebral cam la 2 saptamani, dupa care nu am putut sa ma dau jos din pat timp de 1 saptamina.Dupa acea mi-am revenit complet.Este vreun motiv de ingrijorare pe viitor?Ce este de facut.
40 comentarii 12 Înainte ›
0
13-06-2007, ora 00:00
shupimary
Nu este medic/terapeut
shupimary
Totul este atat de neclar. Cine ti-a spus ca ai facut embolizare. De unde a plecat embolul? ai o afectiune cardiaca sau de vase periferice? De ce nu te-ai dat jos din pat? Ai avut deficit motor? S-a facut tomografie cerebrala? Cred ca poti sa te ingrijorezi pana nu lamuresti lucrurile. Cati ani ai?
0
14-06-2007, ora 00:00
reluu
Nu este medic/terapeut
reluu
Da.Scuze ca na-m explicat eu cum trebuie.Sufar de o malformatie venoasa(fistula arteriovenoasa)si dupa o operatie mi sa facut o embolizare (planificata).Deci dupa ce mi sa facut embolizarea am facut edem cerebral.Am 28 ani
0
14-06-2007, ora 00:00
shupimary
Nu este medic/terapeut
shupimary
Nu m-ai lamurit prea mult. Fistula arterio-venoasa este facuta artificial(cum e in cazul celor cu dializa) sau este vorba despre o malformatie arterio-venoasa? unde e localizata. Cu ce s-a facut embolizarea medicamentos sau invaziv? In plus nu ai raspuns la toate intrebarile anterioare.
0
14-06-2007, ora 00:00
reluu
Nu este medic/terapeut
reluu
In primu rind eu am pus o intrebare si tu mi-ai raspuns prin mai multe intrebari.Este vorba de o malformatie arterio-venoasa din nastere care am descoperito acum 2 ani, este localizata in zona temporooccipitala (la cap).Embolizarea sa facut invaziv cu microparticule.(prin cateterism)., pentru a se inchide anumite vase care alimentau fistula AV.Sper ca acum ai inteles.Daca nu mai intreaba ce nu intelegi.
0
02-08-2007, ora 00:00
fitnesstrainer
Nu este medic/terapeut
fitnesstrainer
Din cauza soarelui fac episoade repetate de greata puternica spasme musculare si satri de febra.Nu transpir decit in zona cap[ului-gitului.Am fost in urgenta de 3 ori si diagnosticul=edem cerebral din cauza caldurii.
Ce pot face evit soarele, ies pina in ora 11 si seara dupa 18, cu sapca pe cap, totusi episoadele se repeta din ce in ce mai des.Am 33 de ani si sunt fost sportiv.Ce sa fac, medicul de la spital a zis ca nu se poate trata.
0
05-08-2007, ora 00:00
reluu
Nu este medic/terapeut
reluu
Incearca si la alti medici.Iti recomand dr. Savu Claudiu de la spitalu bagdasar-arsene din buc.Este un medic exceptional.Tinema si pe mine la curent cu ce ai facut.
0
20-03-2008, ora 00:00
violeta69
Nu este medic/terapeut
violeta69
Draga Relu,
Am o malformatie arterio venoasa si 2 anevrisme. Ma intereseaza unde ai facut embolizarea si cum se numeste medicul. As vrea sa stiu si cum te simti acum. Daca poti sa-mi dai un nr de telefon sau o adresa de messenger sa vorbim mai multe despre aceasta problema.
-
Astept raspunsul tau cat mai repede posibil. Multumesc.
0
11-07-2008, ora 00:00
mihaela-ella
Nu este medic/terapeut
mihaela-ella
Buna Relu,
Si eu am o malformatie arterio venoasa parientala stanga.
Am facut 2 embolizari pana acum la Spitalul Bagdasar.Urmeaza a 3 embolizare in septembrie.Eu am malformatia de 3, 5.
Tu unde ai facut embolizarea, cum te simti ?
Cat are malformatia ta ? Mai tb sa faci embolizari sau faci gama -knife ?!
Eu si acum tin legatura cu cei care au facut embolizarea in perioada cand am fost internata.
Mi-ar face placere sa vb si cu tine.
Daca poti sa-mi dai un nr de telefon sau o adresa de messenger sa vorbim mai multe despre aceasta problema.
-
Astept raspunsul tau ! Numai bn iti doresc!!!!!!!!!
0
18-01-2009, ora 14:27
ady_jean31
Nu este medic/terapeut
ady_jean31
am o malformatie arterio venoasa pe lobul temporar dreapta.am facut doua crize de grand mall, am luat carbamazepina.acum nu mai iau nimic.muncesc, fac sport, incerc sa ignor afectiunea.insa cateodata, de ceva timp din ce in ce mai des, starile de ameteala, durerile de cap si starile de confuzie ma pun pe ganduri.mai e cineva ca mine in lumea asta?daca da contactati-ma mai schimbam o vorba.-
0
06-05-2009, ora 16:45
alina.morosan
Nu este medic/terapeut
alina.morosan
buna ziua

ma numesc morosan alina si am 19 ani...anul trecut am descoperit ca am o malformatie arterio venoasa temporo ociipital stanga.mi s-a spus ca nu pot sa fac embolizare la bagdasar arsenie :( (3, 5 cm are malformatia..sau cel putin atat avea in mai 2008)

ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste date a unor medici din strainatate????

eu am dureri f mari in unele perioade..daca nu ma odihnesc indeajuns...daca ies de la cald la frig sau invers...daca stau in soare...daca ma stresez..daca fac efort... :(
0
07-05-2009, ora 12:20
mihaela-ella
Nu este medic/terapeut
mihaela-ella
Buna Alina,
Eu am o malformatie arterio venoasa parientala stanga de 3, 5 si pana acvum am facut 4 embolizari la
bagdasar arsenie de dr.CHEFNEAUX.
TU AI VB CU EL ? - E foarte de treaba !!!!!!!!!
Mai am prieteni care au facut embolizare in Franta, printre care si violeta 69.
Si eu am dureri de cap in fiecare zi, dar cred ca am inceput sa ma obisnuiesc cu ele, dar cateodata ma sperie.
Apropo, noi nu avem deloc voie sa stam la soare
-
Multa sanatate si noroc !
0
01-08-2011, ora 00:20
Diana Adelina19
Nu este medic/terapeut
Diana Adelina19
Buna. am si eu o problema... am doar 17 ani. si de 8 luni mi-au aparut niste dureri groaznice de cap.. sunt lunare.. chiar si de 2 ori pe luna... si ma tin aproximativ...2-7 zile. ce pot sa fac ?
0
01-08-2011, ora 08:40
reluu
Nu este medic/terapeut
reluu
Buna Diana.In primul rand dute de urgenta la un medic neurolog, sa vezi cauza durerilor de cap.Iti recomand ca medic neurolog Dr.Geana Ileana, la Institutul de boli Cerebro-vasculare, langa spitalul Bagdasar(aceiasi curte, dar intrarea este spre piata Sudului), Durerile de cap le poti avea din multiple cauze.Sau daca ai posibilitatea financiara cel mai bun control este sa faci RMN.(rezonanta magnetica)si vei vedea cauza durerilor. Nu amana, ca nu-i de gluma cu durerile de cap.Asa am facut si eu iar acum este mai nasol.Nu vreau sa te sperii, dar cel mai indicat este sa previi din timp decat sa tratezi.O zi buna
0
22-08-2011, ora 19:08
albu_elena
Nu este medic/terapeut
albu_elena
Buna.Ma numesc Cecilia, am 41 de ani sunt din Iasi si de curand am facut o embolizare de fistula arteriovenoasa retroauriculara dreapta la spitalul de neurochirurgie din Iasi la domnul doctor Chiriac Alexandru. La o saptamana de la aceasta interventie ma simt binisor dar continui la cel mai mic efort sa am dureri dupa ureche. Vreau sa spun ca sunt foarte ingrijorata mai ales pana luna viitoare cand voi merge la control;apropo stie cineva in ce conta controlul sper ca nu din nou la angiograf.Rog pe cei care au suportat o astfel de interventie sa-mi spuna si mie cat vor mai continua durerile, de ce au ajuns sa mai faca o a doua sau chiar a treia embolizare, daca dupa embolizare li s-a prescris medicamente, pentru ca eu nu iau nimic, daca au urmat un regim alimentar. Vad aici date niste adrese pe care voi intra pentru mai multe informatii deoarece simt ca atunci cad discuti cu o persoana care a trecut prin aceiasi stare iti face bine
0
29-08-2011, ora 08:48
alina.morosan
Nu este medic/terapeut
alina.morosan
buna cecilia, eu am avut norocul sa il cunosc pe domnul chiriac, este un medic tanar si bun.
eu am fost plecata in austria si am facut embolizari. dupa aceste embolizari e nevoie sa te odihnesti... si sa nu faci efort prea mare. este normal sa ai cateva dureri suportabile pe care le poti trata cu un paracetamol si mult somn.
nu e nevoie sa tii regim alimentar (ar fi de preferat sa nu consumi in exces cola, ciocolata neagra- concentratie mare de cacao, bauturi alcoolice, cafea.adica produse excitatoare cerebrale).
nu fi ingrijorata, stai linistita...
iti doresc multa sanatate
0
29-08-2011, ora 13:42
mihaela-ella
Nu este medic/terapeut
mihaela-ella
Buna Cecilia!
Alina are mare dreptate cand a spus sa nu consumi sucuri acidulate, cafea, etc.
Eu am facut 4 embolizari + raze gamma la Bagdasar ( perioada 2008- 2009) si inca mai am dureri de cap zilnice.
In primul rand trebuie sa ne ferim toata viata de soare ( obligatoriu sa porti palarie si sa nu stai mult in soare.
Eu am fost anul trecut la mare ( mergeam seara sa fac baie ) si am avut 2 crize.
Multa sanatate iti doresc !!!
0
29-08-2011, ora 13:51
alina.morosan
Nu este medic/terapeut
alina.morosan
sunt si eu f sensibila la soare...si la caldura.. ma deranjeaza de cand am facut embolizarile

eu nu mai merg la mare de cand fac embolizarile. insa m-am simtit f bine dupa primele 2 embolizari...dar de la a 3-a embolizare ma simt cam nasol asa...tot timpu am senzatie de voma... febra uneori... si putine..dar f putine dureri...
multa sanatate tuturor
0
29-08-2011, ora 19:47
albu_elena
Nu este medic/terapeut
albu_elena
Multumesc pentru raspunsuri, si as dori sa stiu de ce ai ajuns la 3 embolizari?Intreb ast
0
29-08-2011, ora 19:50
albu_elena
Nu este medic/terapeut
albu_elena
Intreb asta deoarece la diagnosticul de iesire scrie :Fistule arterio-venoase extracraniene multiple.si ma intreb daca ar trebui sa mai fiu supusa unor noi interventii.Multumesc!
0
29-08-2011, ora 20:53
alina.morosan
Nu este medic/terapeut
alina.morosan
am facut pana acum 3 embolizari pentru ca la inceput in 2008 cand am aflat diagnosticul - asa cum scriam mai sus - aveam o malformatie de 3, 5 cm si spuneau ca voi avea nevoie doar de o embolizare pe care sa o fac la bagdasar..cand am ajuns la bagdasar mi s-a spus ca nu pot sa-mi faca nimic (desi cu 3 luni inainte ma chemase expre pt embolizare) si ca sunt depasita terapeutic...
am stat prin spitale...mi-am continuat scoala... dupa 2 ani jumate de la aflarea diagnosticului am razbatut birocratia din romania si am plecat in viena
am facut acele 3 embolizari pt ca de lamalformatia artero-venoasa 3, 5 cm in zona temporo-occipital stanga...am ajuns sa am o malformatie temporo bazala. adica jumatate de cap plin de malformatie. (am observat dupa a 2 embolizare marimea ei totala pt ca am vazut cat par mi-a cazut dupa embolizare)
acum sunt binisor... ma simt relativ bine (cu mici exceptii cand ma mai doare cateva clipe si apoi ma lasa.asta pt k sunt obosita de cele mai multe ori)
eu cand vorbisem cu cei de la iasi (domnu chiriac si dobrin) venia si un medic francez si se initiau in ale embolizarilor si uite ca acum cred ca fac embolizari si singuri...
sper sa te faci bine... in general medicii decid cate embolizari faci... in functie de marime, de gravitate. eu am cunoscut persoane care au facut si 6 embolizari
ai grija de tine Cecilia...si multa sanatate
0
06-09-2011, ora 10:36
albu_elena
Nu este medic/terapeut
albu_elena
pentru Alina ; as fi vrut sa te intreb cat timp trebuie sa treaca de la embolizare pentru a o face pe urmatoarea? si controlul in ce consta ? intreb asta deoarece pe 25 septembrie voi merge la control si imi este foarte groaza numai la gandul ca iarasi va trebui sa-mi faca zelingher(analiza cu substanta de contrast cu angiograful).O alta intrebare ar fi aceea -ce senzatie ai dupa embolizare?-eu simt efectul unei plombe la o masea cu care nu ma pot obisnui -ai simtit la fel
0
06-09-2011, ora 11:36
alina.morosan
Nu este medic/terapeut
alina.morosan
doctorii spun minim 3 luni.
controlul poate consta si intr-un CT, RMN sau chiar o angigrafie (medicii decid si depinde de afectiunea pe care o ai)
eu nu am fost la control. (am avut doar un control virtual prin intermediul mailului cu medicul din austria si i-am explicat cum ma simt si daca e normal)..eu numai la embolizari si probabil ca atunci cand merg la urmatoare embolizare imi fac tot angiografie cand ma pun pe masa de operatie...
nu e chiar asa rau la aceasta analiza cu substanta de contrast pt ca e cea mai precisa dintre toate...iar recuperarea este rapida (stiu ca doare si nu e confortabil sa stai in pat...am trecut si eu prin acestia, insa ma gandesc ca sunt altii care stau cu anii in pat si nu se pot misca... asa ca o zi..2...3... nu e mare smecherie)
dupa embolizare mi se face CT tot timpul... efectele...hmmm... nu stiu cum sa spun...ma simt ca un bobocel cand ma ridic din pat pt ca sunt ametita si deabea pot sa ma tin pe picioare... insa cu tot curaju ma ridic si fug la baie sa fac un dus... apoi ma schimb in pijamalele mele (deobicei stau in camasele acelea lungi..ca prin filme)...
ma doare un pic capu, asa o durere suportabila, stomacul ma supara un pic dimineata cu ceva stari de voma si ma simt obosita.. astfel eu primesc mancare foarte bine aleasa..ceva medicamente pt durere si starea de voma... apoi dorm daca pot...daca nu stau pe laptop cateva minute si cand vad ca nu mai pot sa ma uit la monitor asez pe pat si dorm
tie cum iti face procedura zelinger? anestezie locala sau totala?
cati ani ai Elena? de unde esti?

ai grija de tine si iti doresc multa sanatate si nu te teme la control...
poti sa-mi scrii si pe mess sau mailul personal
0
06-09-2011, ora 15:02
albu_elena
Nu este medic/terapeut
albu_elena
draga alina ma bucur enorm ca ai fost foarte promta la mesajul meu ;de fapt eu sunt una si aceiasi persoana, ma cheama Elena-Cecilia, am 42 ani din Iasi
zelingerul este analiza cu solutie de contrast, anestezie locala, este adevarat in comparatie cu altii care stau cu anii in pat este floare la ureche, dar totusi dintr-un om sanatos astazi sa faci aceasta analiza plus aceste embolizari nu este deloc placut.Nu am putut intelege mult de ce mi s-a intamplat tocmai mie asa ceva, doctorul a explicat caci poate fi o lovitura veche dar eu nu-mi aduc aminte de asa ceva.ori poate fi din cauza stresului mi-a explicat un alt medic(recent am preluat functia de secretar intr-o comuna din judet si intr-adevar am trecut print-o perioada foarte stresanta).Inca o data spun ca imi face placere sa discut cu tine chiar daca subiectul este total neplacut, sincer inca nu am intalnit pe nimeni (nici chiar in spital) in aceasta situatie.
0
06-09-2011, ora 17:42
alina.morosan
Nu este medic/terapeut
alina.morosan
sunt putini cei care fac aceste emoblizari la noi in romania
da ce e drept e neplacut sa te stii om pe picioare si dintr-o data sa fii nevoit sa stai prin spitale
multi ani inainte si sanatosi!
eu sunt din Suceava
0
08-09-2011, ora 10:36
albu_elena
Nu este medic/terapeut
albu_elena
alina care iti este adresa de mail? voiam sa-ti spun ca acum 2 zile am fost la medicul homeopat la indemnul unei rude ;mi-a dat tratament pentru perioada ce a mai ramas pana la control si mi-a dat speranta ca fistulele care mai sunt in cel mult 7 zile se vor inchide ;sunt foarte fericita, sper sa fie adevarat
0
08-09-2011, ora 10:46
reluu
Nu este medic/terapeut
reluu
Alina imi poti da adresa ta de e-mail sau id mess, te rog, vreau sa te intreb mai multe despre clinica din Viena.Mie mi-au spus de la bagdasar ca nu se mai poate face nimic din punctul lor de vedere.din cauza fistulei arteriovenoase, in urma cu 2 ani am suferit un accident vascular hemoragic, iar fistula se agraveaza, a inceput in urma embolizarii si altor interventii chirurgicale sa isi formeze noi vase de sange din care se alimenteaza.Multumesc.
0
08-09-2011, ora 17:01
alina.morosan
Nu este medic/terapeut
alina.morosan
nu stiu ce sa spun despre medicina homeopata.. insa e bn de incercat
-*
multa sanatate


(*modificat de admin)
0
13-09-2011, ora 18:21
albu_elena
Nu este medic/terapeut
albu_elena
buna ella voiam sa intreb la tine cum a evoluat boala.ce ai facut, cui te-ai adresat, cum te simti dupa embolizari.la mine a debutat boala prin a avea un zgomot in urechea dreapta, dupa embolizare s-a oprit in schimb dupa o luna mi-a apart zgomotul in urechea stanga si ma doare dupa cap
0
14-09-2011, ora 08:03
mihaela-ella
Nu este medic/terapeut
mihaela-ella
buna elena,
dupa embolizari, am facut 1 procedura de raze gama Knife- la Bagdasar - la Dr. Feri Stoica ( e cel mai bun )
dupa a 2-a embolizare am ramas cu dureri de cap zilnice acum ma doare mai mult in ceafa
in fiecare zi iau medicamente pt cap : nurofen, mig -400, tot ce se poate
si toata viata o sa iau carbamazepina ( 1 pastila in fiecare seara)- asa mi-a recomandat dr. ca sa nu fac crize epileptice.
Oricum, dupa ce am descoperi malf ( in 2008) numai sunt aceeasi persoana, obosesc f repede, mi-e rau la caldura..
Eu oricum niciodata nu o sa-mi fac operatie clasica (mi-e foarte frica, si dr. Feri a spus ca daca mi-am facut gama numai este nevoie de operatie clasica ).
Acum astept sa ma duc la control prin noiembrie la Feri.( mai am 3 fistule care nu s-au iinchis)
0
14-09-2011, ora 15:02
mihaela-ella
Nu este medic/terapeut
mihaela-ella
buna
buna ELENA,
am o prietena f. buna din Slobozia, Violeta, care a facut accident vascular datorita peocromocitomului de la glanda suprarenala (i s-a ridicat tensiunea la 24-25 ) ; a fost operata acum 1 an la Elias dar nu i s-a scos malformatie si doar hematomul.
A ramas cu sechele, mai ales mana nu o poate misca nici acum.
ANUL ACESTA A FOST, IN IULIE, IN FRANTA SA SE OPEREZE ( 7 ORE A DURAT OPERATIA) SI A AVUT UN SUCCES NEMAIPOMENIT.
Acum este acasa de 2 luni, este inca obosita, dar asa i-a spus medicul ca o sa fie cateva luni de-acum incolo.
Mai are si un anevrism, dar se duce la anul pt acesta si este posibil sa-i faca embolizare.
A fost in 2009 in Franta si i-a facut 16 embolizari pt. malformatia arterio-venoasa parietala stanga, dar a intervenit
peocromocitomul de la glanda sudoripara si a facut accident vascular.
Ea nu prea poate sa scrie si sa vb. corect.
Ea mi-a dictat mesajul acesta ca sa -ti scriu, dar daca nu ai peocromocitomul s-ar putea sa fie bn.
Iti doreste multa, multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns
40 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Edemele - de ce reținem apă?
  • Umflătură după operație (umflăturile postoperatorii)
  •