Epilepsie de tip absenta sii permisul de conducere

08-04-2014
alexandru.ger
Nu este medic/terapeut
alexandru.ger
Buna, ma numesc Alexandru si am 17 ani. La 9 ani am diagnosticat cu epilepsie de tip absenta, de atunci pana acum nam avut niciun fel de criza si continui tratamentul. Dar acum imi fac griji pentru ca peste cateva luni fac 18 si sunt foarte stresat ca nu voi putea avea permis si nu ma voi putea angaja unde doresc. Vreau sa stiu daca am vreo sansa sa dau de permis cu epilepsia de tip absenta, va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
18-04-2014, ora 19:40
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Epilepsia tip absenta este epilepsia copilului. Nu mai apar crize la adulti. Eu cred ca ai putea chiar sa renunti la tratament, mai ales daca de atatia ani nu ai mai avut nici o criza. Consulta-te cu medicul tau, sa-ti faca o schema de reducere treptata a dozelor, caci tratamentul nu se intrerupe brusc. Si bineinteles un EEG de control. Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 aplicații de smartphone pentru epilepsie
  • Un grup de celule din hipocamp asociate cu comoțiile și pierderile de memorie
  • O nouă terapie pentru managementul crizelor convulsive?
  • Cum afectează Neurontin și Lyrica sinapsele creierului?
  • Opto-vTrap: un nou instrument dezvoltat de cercetători, ce ar putea fi utilizat în viitor pentru tratamentul epilepsiei
  • O peptidă protejează neuronii atât împotriva bolii Alzheimer, cât și a epilepsiei
  •