Episod psihotic acut-Permis Auto

29-03-2020
Cutarescu
Nu este medic/terapeut
Cutarescu
1.Este cineva pe aici care a avut permisul auto retras pe motive medicale?(in cazul meu episod psihotic acut-cu tratament terminat)
2.A solicitat cineva expertiza medico-legala, in vederea redobandirii permisului auto?
9 comentarii
1
29-03-2020, ora 13:01
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Ați discutat cu medicul dv curant despre procedura de redobândire a permisului auto?
1
29-03-2020, ora 13:32
Cutarescu
Nu este medic/terapeut
Cutarescu
Am discutat, dar nu a stiut sa-mi dea detalii, am inteles ca deabea din anul 2019 se pot retrage permisele de catre medicii psihiatrii, iar eu am fost primul caz caruia i-a retras permisul.Ce stiu din discutia cu dvs, este ca tre sa astept 6 luni fara tratament, apoi sa ajung intr-o comisie medico-legala, dar pasii exacti care trebuiesc urmati, de ex cum se ajunge in aceea comisie, ce acte trebuie sa prezint in fata comisiei, etc, treburile astea nu le cunosc, iar aceasta problema am mai intalnit-o si pe alte siteuri, la fel, fara raspuns.
2
15-12-2020, ora 23:32
Bob99
Nu este medic/terapeut
Bob99
Salut, trebuie sa te duci la inml sa platesti o taxa de 120 de lei si dupa aceea o sa ai comisie, se face un dosar se trimite la brigada rutiera si in functie de ce zic ei iti recuperezi permisul, eu am fost acolo in timpu tratamentului si raspunsul lor a fost ca o sa imi recuperezi carnetul cand inceteaza afectiunile adica dupa ce termin tratamentu, daca ai terminat tratamentu da un telefon la secretariat psihiatrie la inml si programeazate
1
23-12-2020, ora 23:06
Popa maria
Nu este medic/terapeut
Popa maria
Sunt in aceeași situație! Cum a fost expertiza de la inml? Ați dus documente de la medicii curanți sau psihiatrie?
Eu astept sa ma programeze, a trimis brigada rutieră o adresa de expertiza! Durează mult pana va programează?
De unde au știut medicii ca luați in continuare tratament?
2
14-06-2021, ora 13:52
Popa maria
Nu este medic/terapeut
Popa maria
Ați reușit sa va recuperați permisul de conducere? Puteți sa îmi dati câteva detalii? Eu nu l-am recuperat încă și nu înțeleg de ce inml m-a chemat la o noua evaluare peste un an, cu condiția unor avize favorabile de la psihiatru!
1
19-07-2021, ora 22:15
Bob99
Nu este medic/terapeut
Bob99
Eu nu mi-am recuperat permisu nici acum. Mai am un an de tratament. voi a-ți reușit?
1
10-10-2022, ora 14:28
ehhehe
Nu este medic/terapeut
ehhehe
Si-a recuperat cineva permisul? Care au fost demersurile? Multumesc!
0
15-12-2022, ora 22:15
anonim186
Nu este medic/terapeut
anonim186
Dar la schizofrenie cronici, unde se da tratament continu, cum e permisul, stie cineva?

Din cate inteleg de aici nu si-l mai capata inapoi, din cauza asta.

Mie mi-a zis medicul doar sa nu ma internez la acuti, ca risca sa mi-l ia, atata. Oare asa e?
0
15-12-2022, ora 22:55
anonim186
Nu este medic/terapeut
anonim186
Cred ca, mai bine nu intrebam asta. Raspunsul e evident ca asa e, acuma imi dau seama.

Si tata avea schizofrenie paranoida si a condus toata viata lui, era pe Olanzapina zilnic plus mai lua Rivotril samd, dar sa aveti mare grija la volan.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Episoadele psihotice ar puta fi anticipate cu ajutorul unui algoritm de învățare automată
  • Singurătatea în copilărie a fost asociată cu probabilitatea crescută de a experimenta un episod psihotic
  •