Un episod psihotic si jumatate si dificultate la coordonare mana dreapta

04-12-2016
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Salutare tuturor,

Am luat tim pde 7 luni de zile 2 litri de ceai facut din 12 plante (cate 2 linguri). In toata perioada asta am dezvoltat insomnie puternica (dormeam maxim 3-4 ore pe noapte si acelea cu treziri din tot la cate 15-30 min).

Eu nu mi-am dat seama ca de la acel ceai aveam probleme si am continuat sa il iau pana cand in aprilie am inceput sa am halucinatii vizuale si idei delirante si de vinovatie puternica si ideea fixa ca urma sa fiu omorata.

Am fost internata 3 saptamani si mi s-a dat tratament in spital cu haloperidol si alte antipsihotice etc. La un moment dat in spital am simtit ca si cand paralizez pe partea dreapta si cel mai puternic am resimtit in mana dreapta la degete.

Dupa o luna mi-am revenit si am continuat cu olanzapina 10 mg si romparkin asta timp de 6 luni.

Apoi mi s-a schimbat tratamentul (pt ca ma ingrasasem 25 kg) cu Rispolept 1.5 ml si abilify 5mg. Si am mers pe doza aceasta pana acum o 2 luni cand m-am cam saturat de tratament si am redus doza de Rispolept de la 1.5 la 1.25. La 3 saptamani dupa ce am redus doza am reinceput sa am idei delirante ca o sa fiu omorata si halucinatii ca ai mei colegi de munca ma testeaza sa vada daca sunt sanatoasa psihic. :(

Asa ca am crescut din nou Rispoleptul la 1.5. Ca prin minune a doua zi cand am mers la servici totul era normal si colegii se comportau frumos cu mine. Deci pt. mine e dovada CLARA ca medicamentele functioneaza in cazul meu,

Insa intrebarea mea este de la ce dificultatea de a scrie cu mana dreapta? Sunt dreptace. Computer Tomograf am facut si a iesit in regula.

Oare sa fie de la antipsihotice dificultatea de coordonare a mainii drepte? (O am incepand de cand am iesit din spital din mai 2014).
5 comentarii
0
05-12-2016, ora 18:43
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Eu cu tot cu tratament si iau de cativa ani medicamente antipsihotice si tot mi-e frica de moarte si mi se pare ca sunt urmarit, dar asta e acuma m-am cam obisnuit :)
2
05-12-2016, ora 21:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ 28-yul

Nu iti este bun tratamentul. Nu ar trebui sa se intample asa ceva.
Roaga dr sa ti-l schimbe.
0
06-12-2016, ora 16:21
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Multumesc Clara ca mi-ai spus, voi vorbi cu dr meu.

Lena8, ai avut cumva fractura la mana dreapta sau ai fost operata in urma vreunei fracturi in trecut?
Intreb pt ca stiu ca atunci cand vremea e rea eu simt un deranj la mana (cateodata) si ma gandeam ca
poate are legatura cu dificultatea la scris.
0
06-12-2016, ora 21:49
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Nu. N-am avut niciodata fracturi de nici un fel, si n-am nici reumatism ca doar am facut analizele.
1
07-12-2016, ora 11:36
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Nu poți scrie cu mâna dreaptă din cauza tratamentului. Și eu iau Rispolept și am avut problema asta dar am luat Amantadina și mi-a trecut. Eu luam Rispolept 3 ml. Însă mana și-a revenit în timp la mine. Am așteptat vreo 3-4 luni...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Episoadele psihotice ar puta fi anticipate cu ajutorul unui algoritm de învățare automată
  • Singurătatea în copilărie a fost asociată cu probabilitatea crescută de a experimenta un episod psihotic
  •