Somnul. ma simt vinovata si daca dorm 6 ore

14-10-2018
User13
Nu este medic/terapeut
User13
Am avut si inca am o idee si obsesie fixata in cap. Mama mea a dormit extrem de mult de-a lungul anilor si toata copilaria mea plus adolescența. Intotdeauna o trezeau parintii ei dimineata. Ei veneau chiar si de 4 ori la ea in camera sa ii spuna sa se trezeasca din somn. Ea lua pastile recomsndate de doctor. Eu ma simteam vinovata sa dorm 8 ore pe noapte si luam energizante sa stau treaza. Acum ma simt vinovata si daca dorm 6 ore. Cand ma intreaba cineva " vrei sa dormi s-au iti este somn ma apuca toti dracii tremur de nervi. Parca imi pocneste creierul in cap. Eu am dreptul sa dorm 6 ore? S-au nu este normal sa dorm in fiecare noapte? Efectiv nu mai stiu ce sa fac. Cand eram mica si il vizitam pe taicamiu imi spunea chiar si cand eram in picioare si umblam pe telefon "CE faci dormi? Ma-ta dormea mult. Si restul rudelor eram pe afara in curte si venea sora lu maicamea si eu eram treaza vorbeam la telefon cand inchid alelul aud in curte " Doarme? Ce face?. Daca maicamea a fost intr-un fel asta nu inseamna ca si eu sunt la fel. Eu am stat si 5 zile nedormita si dupa 5 zile am vomitat. Fara energizante si cafea. Mi s-a imprimat in cap ca eu as fii la fel ca maicamea. Acum si un strain/a daca ms intreaba " de ce nu vorbesti iti este somn? Ma apuca dracii am momente in care nu imi vine sa mai vorbesc cu oamenii asta nu inseamna ca dorm plus ca stateam in picioare bkk.j Timp de 24 de ani pe pamantul asta asta am auzit de la rude. Ma mut departe sI observ ca eu car tot bagajul in cap peste tot unde ma duc apar flashbackuri..emotii imagini din trecut. Eu nu iau pastile si nu vreau sa iau. Dar nu inteleg de ce daca maicamea a dormit si nu a fost independenta eu trebuie sa fiu la fel in fata tuturor? Cand incercam sa dau de permis imi spuneau rudele :DA ce ai masina si nu stiam eu? Ce sa faci tu cu permisul? Ma apucau dracii. Nu am apucatt sa termin scoala de soferi din cauza mea ca veneau ganduri de genul " nu poti esti proasta la ce iti trebuie tie etc.
1 comentarii
0
14-10-2018, ora 22:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E normal sa dormiti 7-8 ore pe noapte.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul