Evaluare psihologica pentru operatia bariatrica

24-05-2020
mome18
Nu este medic/terapeut
mome18
Buna ziua. Sunt din Bucuresti iar in data de 15 iunie 2020 urmeaza sa fac operatia de micsorare de stomac la spitalul Sf. Spiridon din Iasi. Domnul chirurg mi.a spus ca trebuie sa ii prezint la internare si evaluarea mea psihologica in vederea acceptului pentru operatia bariatrica. Probleme cu greutatea am avut din-totdeauna, am incercat sa tin diete dar nu prea au functionat. Probleme la glanda tiroida nu am, deci obezitatea este afectata in cea mai mare parte de obiceiurile mele proaste alimentare. Intrebarea mea este, la ce tip de medic trebuie sa ma programez in vederea obtinerii acestui certificat de evaluare psihologica, necesar pentru acceptul pentru operatia bariatrica? Trebuie sa fie psihoterapie individuala sau de tip clinica? Cate sedinte sunt necesare pentru obtinerea acestei evaluari? Caut sa fie un medic din Bucuresti care ar putea sa ma primeasca in timp util, avand in vedere ca au mai ramas mai putin de 3 saptamani pana la internare. Imi puteti recomanda pe cineva? Va rog din suflet. Chiar imi doresc sa fac aceasta operatie cat mai curand si acest pas este ultimul ramas inainte de realizarea acesteia.
6 comentarii
2
24-05-2020, ora 10:25
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Dacă vă trebuie numai evaluare psihologică, e nevoie să vă adresați unui psiholog clinician și rămâne la atitudinea lui dacă are nevoie pentru evaluare de o ședință sau mai multe, în funcție de problemele dvs.
0
24-05-2020, ora 14:29
mome18
Nu este medic/terapeut
mome18
Vă mulțumesc pentru răspuns!
1
24-05-2020, ora 16:48
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Buna ziua,

Trebuie să mergeți la un psiholog clinician pentru a obține fisa de evaluare psihologica, nu la un medic. Psihologul va decide cate sedinte sunt necesare pentru a completa aceasta fisa in functie de problemele cu care va confruntați.
0
24-05-2020, ora 17:05
mome18
Nu este medic/terapeut
mome18
Vă mulțumesc!
2
26-05-2020, ora 17:39
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Evaluare psihologică de la un psiholog clinician
0
26-05-2020, ora 23:07
mome18
Nu este medic/terapeut
mome18
Mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul