Evolutie episod psihotic acut/tulburare psihotica acuta ?

10-10-2016
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Buna,

Am deschis acest topic in ideea in care ma gandesc ca ar fi util sa aflam cat mai multe cazuri de episod pishotic acut sau tulburare psihotica acuta, si de cat timp au oprit definitiv medicatia (evident preferabil sa fie persoane care au facut asta la sfatul medicului), si daca au mai avut recaderi(un nou episod psihotic) sau nu.

Am gasit si pe forum cateva persoane care nu au mai avut recaderi dupa scoaterea pastilelor, userii m1234 comentariul din 22-05-2010, ora 17:57, itzi comentariul din 01-06-2010, ora 14:08 si remus_costin comentariul din 14-06-2010, ora 11:04 de la pagina: http://www.romedic.ro/forum/episod-psihotic-acut-rog-sfatul-unui-psihiatru-10839/16.

Sau comentariul userului ladydmx din 12-08-2010, ora 23:38
" si inca ceva atatea pareri contradictorii in legatura cu vindecarea definnitiva DA este posibila, noi avem prieten de familie un medic psihiatru si acesta are o verisoara care a avut un episod psihotic. A urmat un tratament aproape doi ani si au trecut 6 ani de atunci si ghicici ce ? Acum ea este medic si nu mai are nici o problema. Mai cunosc un alt caz a unui baiat de 26 de ani care a avut un episod si nu mai are probleme de trei ani.Oameni buni pt Dumnezeu ganditi pozitiv aveti grija sa aveti o viata sanatoasa care sa ajute medicamentele si care sa va motiveze, bucurativa de placerile vietii. Si cel mai important urmati tratamente cu exactitate fara nici o abatere. Multa sanatate."
http://www.romedic.ro/forum/episod-psihotic-acut-rog-sfatul-unui-psihiatru-10839/17

Mie mi-au dat speranta comentariile lor ca sunt si persoane carora nu le mai revine episodul psihotic, pt ca momentan imi fac mereu griji ca atunci cand va scoate doctorul medicatia o sa am iar probleme.

Multumesc mult.
10 comentarii
0
10-10-2016, ora 21:10
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Eu am facut episod psihotic acut in aprilie 2014 si am fost internata vreo 3 saptamani, apoi tratament acasa cu olanzapina de 10 mg si romparkin si rivotril la nevoie. Apoi mi-a schimbat pt ca ma ingrasasem de la olanzapina( 24 kg in 10 luni!), cu Rispolept 1.5 ml si Abilify 5 mg. Ulterior am mai crescut un pic Rispoleptul la 1.75ml deoarece am avut o suparare si ii fusese frica doctoritei sa nu fac recadere.

Acum sunt pe Rispolept de 1.25 ml si Abilify de 5 mg. Am slabit la loc aproape insa am pb de care am zis in alt topic ( Oboseala la efort fizic alert (gen alergat, sarit etc...) ) si probleme de memorie si concentrare, dar pe care le-am avut din 2009, insa acum sunt mai accentuate- nu-mi dau seama daca de la antipsihotic sau nu.

Si nu am mai avut recadari pe acest tratament, adica n-am mai avut halucinatii sau idei delirante. Dar ma stresez mereu ca... ce se va intampla cand n-o sa mai am plasa de siguranta a medicamentelor !?
1
10-10-2016, ora 21:29
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Am sa postez si comentariile celorlati useri de care am zis in deschiderea topicului pt ca vad ca linkul nu se poate deschide decat cu copy-paste.

Deci comentariul userului m1234 din 22-05-2010, ora 17:57
"Buna ziua,
Cred ca exista sansa ca un om sa se vindece complet dupa un episod psihotic acut. Eu am facut in vara anului 2008 un astfel de episod, am urmat tratamentul un an de zile si acum duc o viata normala fara pastile.
Sper sa transmit optimism celor care trec prin astfel de probleme prima data si ca este posibil sa redevina oameni echlibrati."
http://www.romedic.ro/forum/episod-psihotic-acut-rog-sfatul-unui-psihiatru-10839/16

sau comentariul userului itzi din 01-06-2010, ora 14:08
"Buna ziua, am mai scris pe acest forum acum ceva vreme. Am avut un episod psihotic acut acum un an. Initial episodul nu a fost diagnosticat. Am luat pastile dupa capul meu. Abia recent am aflat ca doza pe care o luam era subterapeutica, solianul e antipsihotic doar de la 400 mg in sus. Eu am luat luni de zile 100 mg, chiar 50. Cand am aflat, m-am dus la un medic psihiatru. Mi-a pus diagnosticul de depresie psihotica si mi-a prescris solian 200 si depakine. Mie insa mi-e tot frica de schizofrenie si de un nou episod. Intrebarea mea este: cat rezista o persoana cu schizofrenie fara tratament. Eu n-am mai luat antipsihotice de 10 luni. N-am avut recaderi... nici macar stari ciudate. Singurul lucru care ma deranjeaza este obsesia mea pentru bolile psihice. Inainte citeam foarte mult. Acum citesc numai articole despre schizofrenie si alte boli. Cum pot fi sigura ca nu am schizofrenie?"
http://www.romedic.ro/forum/episod-psihotic-acut-rog-sfatul-unui-psihiatru-10839/16

sau comentariul userului remus_costin din 10-05-2011, ora 15:03
"Buna ziua!
In speranta ca va voi incuraja cu ceva o sa va spun ca de 7 luni nu mai iau niciun fel de tratament si ma simt foarte bine! Cred ca se poate... cu incredere in noi se poate trece si peste astfel de lucruri. Pentru orice detalii si discutii despre acest subiect va stau la dispozitie -*
Cu un deosebit respect,
Remus-Costin Simion"
http://www.romedic.ro/forum/episod-psihotic-acut-rog-sfatul-unui-psihiatru-10839/20

Deci avem deja 5 cazuri de persoane care cel putin pana la data respectiva nu mai facusera recadere.

Dar am mai citit eu de un caz care a facut recadere dupa 5 ani in timp ce era in munti singur si s-a panicat.
1
11-10-2016, ora 00:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu nu am avut recadere 7 ani. Apoi a fost recadere urata. Dar daca stii simptomele, in special insomnia si te tratezi imediat, nu ai cum sa faci recadere.
Eu am invatat simptomele si de cate ori se declansau vorbeam cu dr si maream un pic dozele. Am evitat vreo 3 recaderi asa. Sunt persoane care nu iau deloc tratament si evita recaderile asa. Mai rare dar sunt.
0
27-12-2016, ora 16:18
Rossita27
Nu este medic/terapeut
Rossita27
Buna clara_p...am o nedumerire..mama in prezent in urma unei recaderi, ia rispolet 4mg seara si depakine chrono 500mg..1pastila dimineata si una seara...a inceput de vreo 10 zile acest tratamet..(inainte lua haloperidol..romparkin ci carbamapezina..dar ia fost schimbat ca facea alergie)...menzionez faptul ca ea cand ramane singura si se simte mai bine nu mai ia tratamentul..iar dupa nici o luna doua e in aceeasi stare..acum e sub observatia mea..cu tratamentul de rispolept si depakine..dar acuza ca o inteapa toate cela..ca are arsuri pe gat..si seara dupa ce ia cele 4 mg de rispolept acuza ca o inteapa muschii..stomacul..acum nu stiu ce sa cred..daca e o farsa sau zice adevarul..medicul zice ca e ok..are insomnii..dar nu vreau sa o invat cu somnifere..ma gandesc sa iau ceva de la Calivita..tu imi poti da o parere?..iti multumesc
0
10-01-2017, ora 17:21
Alina 2
Nu este medic/terapeut
Alina 2
Pentru memorie, depresie si concentrare, recomand laptisorul de matca, pentru persoanele care nu sunt alergice. Pentru mine e o mare descoperire.
0
12-01-2017, ora 20:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Rossita27

Nu cunosc produsele de la Calivita. Incercati Melatonina sau Gemoderivat de muguri de tei argintiu pt insomnie.
0
13-01-2017, ora 11:06
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Va rog, daca se poate sa ramanem pe subiect.. deci cazuri de evolutie buna a episodului psihotic daca stiti sau ati auzit, pt alte intrebari se poate deschide topic separat.
0
17-11-2017, ora 17:26
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
inca doua cazuri de schizofrenie in remisie: http://www.romedic.ro/forum/oare-m-am-vindecat-de-schizofrenie-sau-apare-iarasi-la-inaintare-in-varsta-11419 si http://www.romedic.ro/forum/nu-stiu-care-ar-fi-solutia-am-o-forma-de-schizofrenie-reziduala-sau-partial-recuperata-9543
0
18-11-2017, ora 06:58
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Lena, imi pare bine ca nu mai ai halucinatii si idei delirante de atata vreme, eu cred ca nici n-o sa-ti mai revina. Spune-mi, te rog, daca ideile tale delirante pot trece drept plauzibile unui om obisnuit (adica nu-s gen extraterestri etc.) si cand ai devenit constienta de ele si cine te-a ajutat sa intelegi ca-s idei delirante: doctorii, psihoterapeutii, familia?
0
15-12-2017, ora 15:30
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@CatincaR v-am raspuns pe privat. Aici v-as ruga sa ramanem pe subiect. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tinerii cu psihoză pot fi identificați printr-o nouă modalitate, mult mai eficientă și mai convenabilă
  • Impactul bullyingului la adolescenți și riscul de apariție a simptomelor psihotice
  • Episoadele psihotice ar puta fi anticipate cu ajutorul unui algoritm de învățare automată
  • Singurătatea în copilărie a fost asociată cu probabilitatea crescută de a experimenta un episod psihotic
  •