Tumoare cerebrala sau nu?

30-09-2010
georgyana_88
Nu este medic/terapeut
georgyana_88
Buna ziua!
De mai multi ani am o diferenta de putere in membrul stang comparativ cu cel drept. Nu credeam ca ar putea fi ceva grav, insa in ultima vreme m-am mai documentat si am inteles ca ar putea fi vorba de o tumoare cerebrala pe partea dreapta. De asemenea, atunci cand ma uit la TV si ma ridic din pat brusc, campul vizual devine verde, nu aud nimic si de vazut nici atat, ma deplasez necontrolat (nu pot merge drept), trebuie sa stau putin sa imi revin. Toate astea imi trec in cateva secunde (10-15). De multe ori mi se intampla sa uit anumite lucruri pe care le-am facut recent, lucruri simple, banale, cum ar fi: daca am incuiat usa, daca am stins lumina, daca mi-am luat portofelul in geanta, etc. Si ca toate sa fie complete...in ultima vreme cand stau la PC am usoare incetosari ale vederii, scurte ca durata. Si ca un ultimp simptom, vara nu pot sta in soare deoarece ochii imi lacrimeaza abundent si ma dor ingrozitor, dupa care urmeaza dureri de cap.
Intrebarea mea este: toate aceste simptome se leaga cu o posibila tumoare? Trebuie sa imi fac RMN, CT? Le-am scris pe toate aici, pentru ca erau mult prea multe sa le scriu la fiecare specializare in parte.
Va rog sa imi raspundeti ceva, orice, pentru ca.sincer.sunt cam speriata.
Va multumesc! O zi buna!
1 comentarii
0
17-05-2012, ora 09:11
send22_ady
Nu este medic/terapeut
send22_ady
aceleasi sintome le am si eu ameteli cand ma ridic brusc din pat, uit lucruri banale daca am incuiat usa, unde imi pun lucrurile etc ; am forta mai mare in mana stanga in plus ma doare partea stanga a capului nu foarte rau dar ma doare continuu iar mana dreapta uneori destul de rar, de foarte mult timp cred ca de la 6 ani nu prea pot sa o coordonez asa cum trebuie mai ales atunci cand fac lucruri de finetze... te rog spune-mi ai fost la doctor? daca da care este rezultatul ce ai aflat?...ceea ce ti-am spus mai sus in ultima perioada s-au agravat, acum 5 ani am facut un RMN totul a iesit ok.Dar atunci aveam doar sensibilitatea la mana dreapta de care iti spuneam.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.