extractie dentara
buna ziua
in octombrie 2011 am fost operata la paris de sarcom sinovial laterocervical dreapta
am facut radioterapie pana pe 6.01.2012.
a aparut un abces in timpul terapiei la un molar din dreapta jos
cei din paris m-au programat pentru extractie la sfarsitul lunii iulie, daca nu reusesc sa rezolv problema in tara
va rog sa ma ajutati daca stiti vreo clinica la noi in tara care face astfel de extractii ca eu nu am gasit
medicul meu dentist a facut o anestezie si a chiuretat abcesul, dar dupa 10 zile a reaparut...
multumesc
in octombrie 2011 am fost operata la paris de sarcom sinovial laterocervical dreapta
am facut radioterapie pana pe 6.01.2012.
a aparut un abces in timpul terapiei la un molar din dreapta jos
cei din paris m-au programat pentru extractie la sfarsitul lunii iulie, daca nu reusesc sa rezolv problema in tara
va rog sa ma ajutati daca stiti vreo clinica la noi in tara care face astfel de extractii ca eu nu am gasit
medicul meu dentist a facut o anestezie si a chiuretat abcesul, dar dupa 10 zile a reaparut...
multumesc
3 comentarii
faceti o radiografie acolo sa vedeti exact cauza abcesului. poate ca se poate salva printr-o rezectie apicala
Radiografie mi-au facut in Paris si concluzia dumnealor a fost ca trebuie facuta extractie, maseaua are un stift metalic care ajunge in pulpa dentara. (sper ca am retinut corect)
In Piatra Neamt nu am gasit o clinica stomatologica care sa aiba o minima experienta cu pacienti care au facut radioterapie in zona cap-gat. Nu imi inchipui totusi ca sunt singura cu o astfel de problema
Multumesc !
In Piatra Neamt nu am gasit o clinica stomatologica care sa aiba o minima experienta cu pacienti care au facut radioterapie in zona cap-gat. Nu imi inchipui totusi ca sunt singura cu o astfel de problema
Multumesc !
Probabil ca acl stift metalic de care vorbiti depaseste apexul (varful radacinii) si aceasta este cauza abcesului. despre ce molar este vorba? deoarece daca este prea in spate nu se poate face rezectie apicala dar daca este primul molar atunci este accesibil.
Eu vorbesc teoretic aici, daca cei din Paris au spus ca trebuie scos ori au avut un motiv ori nu se complica cu asa ceva. parerea mea este sa mai mergeti cu radiografia la altcineva sa mai cereti pareri sau sa imi trimiteti pe mail radiografia sa vad exact despre ce este vorba. -*
(*modificat de admin)
Eu vorbesc teoretic aici, daca cei din Paris au spus ca trebuie scos ori au avut un motiv ori nu se complica cu asa ceva. parerea mea este sa mai mergeti cu radiografia la altcineva sa mai cereti pareri sau sa imi trimiteti pe mail radiografia sa vad exact despre ce este vorba. -*
(*modificat de admin)
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 5Extractia maselelor
- 8masea minte - operatie
- 8Care este cea mai sigura si simpla metoda de a avea o alta masea?
- 3este normal sa-mi scoata doar 2 radacini dintr-o masea cu 3 radacini?
- 5Tinnitus dupa extractie molari
- 5Radacina ramansa dupa extractie este o problema?
- 1Extractie masea nereusita
- 4durere limba dupa ce am fost la dentist pt o extractie si o plomba
- 2extractie dentara
- 1Extractie masea prin interventie chirurgicala
- 1gingie umflata dupa extractii
- 6Extractie molari de minte
- 2Dupa extractia maselei de minte
- 2Posibile urmări ale unei extracții
- 3întrebarre - cum trebuie sa arate un loc care se vindeca dupa extracție?
- 1Extracție masea pacient diabetic
- 1Extracție măsea de minte
- 3Extractie masea inferioara. Nu se acopera gaura
- 2Extracție dentara
Mai multe informații despre: Extractia dentara
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
