Fetița la 2 luni si 2 săptămâni creste și scade in greutate.

27-09-2021
Madalinx
Nu este medic/terapeut
Madalinx
Buna seara.
Am o fetița de 2 luni si 2 săptămâni, fără câteva zile, care de vreo 2 saptamâni creste si scade in in greutate.
Când sa născut avea 3000 și 51cm iar când am plecat din spital, 2870.
Acum are 62cm si 5, 3kg, dar creste la 5, 5kg 5, 7kg si apoi iar scade la 5, 3kg.
Primele 2-3 săptămâni, i-am dat LP si sân iar acum e exclusiv doar la sân iar LP îl refuza. L-am schimbat LP o singura data, fără rezultat.
Are tendința sa stea treaza câte 3-4 ore, si fiind prea obosita adoarme la sân si mai țoșcăie încă vreo 45 de minute și o aud ca înghite.
Are program de alăptare la 3h ziua, iar noaptea doarme câte 4-5h si se trezește singura.
Beau ceai pentru stimularea lactației, o pun des la sân si de multe ori nu îmi golește sânii complet, dar ea tot creste si scade in greutate.
In afara de un pic de colici care o mai supăra, rade, gângurește, plânge foarte rar, semne ca ea e bine.
Are 2-3 scaune pe zi, cantitatea variază, și uda 4-5 pempersi.
Va rog ajutați-mă cu un răspuns in legătura cu greutatea.
Mulțumesc!
2 comentarii
1
30-09-2021, ora 16:16
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Fetita Dvs. are greutatea considerata normala ptr. varsta sa, chiar daca este 5 300g, conform curbelor internationale de crestere. Prin urmare nu este cazul sa va impacientati. In cursul evolutiei sale sugarul va avea oscilatii de greutate in functie de vaccinari, colici, etc. Sanatate !
0
30-09-2021, ora 22:17
Madalinx
Nu este medic/terapeut
Madalinx
Multumesc mult pentru informație!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •