fibrom uterin la ecografie pelvina? | Forumul Medical ROmedic

fibrom uterin la ecografie pelvina?

24-02-2009
mihaela007
Nu este medic/terapeut
mihaela007
Poate fi vazut un fibrom uterin intramural anterior cu dimens.9, 9mm/8, 6mm/10, 4mm, la o ecografie pelvina? Va multumesc mult pt raspunsuri.
18 comentarii
0
25-02-2009, ora 12:36
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Desigur. Este mult peste limita de rezolutie, care, in functie de aparat, e in jur de 2 mm.
0
25-02-2009, ora 18:32
mihaela007
Nu este medic/terapeut
mihaela007
Va multumesc mult d-le Doctor pt.raspuns. Am pus intrebarea pt ca, acum 2 saptam.am facut o ecografie pelvina la un dr.gineco si nu mi-a zis nimic de fibrom. Ulterior, la o saptamana, am facut o ecografie intravaginala si mi-a descoperit fibromul. Sa mai fac o ecografie pelvina? Mentionez ca am 40 de ani si de 8 luni doresc sa raman insarcinata.Poate afecta o eventuala sarcina, chiar daca acum are dimensiuni destul de mici ? Va multumesc mult.
0
25-02-2009, ora 21:15
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Chiar daca ipoteza fibromului se confirma, este mult prea mic ca sa jeneze dezvoltarea unei sarcini. Succes !
0
16-09-2009, ora 18:05
catinca ana
Nu este medic/terapeut
catinca ana
Intrebare pentru domnul doctor Dragomir,
La o ecofrafie pelvina inainte de menstruatie am fost diagnosticata cu un fibrom uterin de 4 cm.
Dupa menstruatie am fost din nou la acelasi medic pentru ecografie. Deorece era foarte aglomerat am stat peste o ora cu vezica plina.Din acesta cauza m/am imbalonat foarte tare si simteam puternic nevoia sa merg la baie cu scaun. La ecografie mi/a gasit un fibrom de 2 cm.
Poate influenta faptul ca rectul era mai mult decat plin, rezultatul ecografiei?
0
21-09-2009, ora 17:47
catinca ana
Nu este medic/terapeut
catinca ana
Domnule doctor Dragomir,
Va rog frumos sa imi spuneti ce inseamna nodul fibromatos cu lezereu (leziuni) calcar. Asa scrie in fisa de la ecograf. Va multumesc!
0
21-09-2009, ora 17:48
catinca ana
Nu este medic/terapeut
catinca ana
Va rog mult sa imi raspundeti la intrebari.
1
21-09-2009, ora 18:34
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Sunt posibile variatii ale dimenisunilor fibromului in functie de faza ciclului lunar. Nu are legatura cu rectul.
2. lizereu (nu lezereu) e un frantuzism folosit in ecografie care inseamna margine. Deci, nodul cu margine calcaroasa. Asta arata ca e vechi, probabil sta de ani acolo.
0
22-09-2009, ora 10:19
catinca ana
Nu este medic/terapeut
catinca ana
Asta inseamna ca nu mai creste?
0
23-09-2009, ora 12:25
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Intr-adevar, e de asteptat sa nu mai creasca. Aparitia calcificarii indica stabilizare.
0
23-09-2009, ora 20:33
catinca ana
Nu este medic/terapeut
catinca ana
Va multumesc frumos d-nule doctor, sa dea Dumnezeu sa fie precum spuneti!
0
08-10-2009, ora 14:49
catinca ana
Nu este medic/terapeut
catinca ana
Am un fibrom cu lizereu calcar si ati spus ca in mod normal nu ar trebui sa mai cresca. Dar va scadea, sau o sa ramana la dimensiunea asta?
0
13-10-2009, ora 10:28
catinca ana
Nu este medic/terapeut
catinca ana
Domnule doctor Dragomir, va rog sa imi raspundeti!
0
13-10-2009, ora 21:23
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Facand o ecografie la 6 luni de la precedenta si comparand rezultatele, veti vedea directia in care merg lucrurile.
0
27-12-2009, ora 13:10
cecilica
Nu este medic/terapeut
cecilica
Buna ziua,

Domnule Doctor Dragomir,


Am 31 de ani si imi doresc destul de mult sa am un copil.
In urma unei ecografii endovaginale, am descoperit ca am 2 fibroame- unul intramural cu dimensiunile de 35/30 mm si unul subseros cu dimensiunile de cca 10 mm.
Avand in vedere ca imi doresc un copil, am rugamintea sa imi spuneti in ce masura afecteaza posibilitatea de a ramane insarcinata, precum si evolutia unei viitoare sarcini.

De asemenea, vreau sa aveti amabilitatea sa imi raspundeti in ce masura pot urma un tratament naturist pentru indepartarea acestor fibroame. Personal am auzit lucruri foarte bune despre ceaiul de cretisoara.
Va rog sa imi spuneti daca si cand este contraindicat in momentul in care iti doresti sa ai un copil (este bine sa il administrezi pana ramai insarcinata?)

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Sarbatori fericite!
0
31-01-2010, ora 22:44
gabriela62
Nu este medic/terapeut
gabriela62
Buna seara, domnule doctor

Am 47 de ani si am fost la o clinica din Bucuresti unde in urma unui examen ecografic transvaginal s-au stabilit urmatoarele:
-un nodul fibromatos(la nivelul miometrului posterior) cu dezvoltare intramurala si subseroasa cu dimensiuni de 50/45mm, ecostructura intens neomogena cu arii de necroza, cu vascularizatie prezenta, predominant la periferie si slaba la interior
-un nodul(in regiunea corporeo-istmica) cu dezvoltare intramurala si subseroasa de 33/28mm, cu ecostructura neomogena cu arii de necroza
Endometru= 11mm, concordant cu ultima menstruatie
Uter dimensiuni:-longitudinala=105mm, anteroposterior=50mm, transversal=75mm, pozitie uter in AVF
La control am ajuns pentru alta problema, descoperirea a fost intamplatoare.
Ce ma sfatuiti sa fac ?
Va multumesc si astept un raspuns de la dvs.
0
02-02-2010, ora 16:27
neffy
Nu este medic/terapeut
neffy
Buna ziua domnule doctor,

Am 42 de ani si am fost diagnosticata cu nodul fibromatos subseros anterior 13.5 mm; in rest structura normala; endometru omogen 8 mm; in urma cu 2 luni am avut ciclul la 17 zile; in rest pe la 22, 23, 24 zile;
Nu mi s-a dat nici un tratament;
mentionez ca am si niste 3 noduli la sanul drept pentru care fac control anual; nu iau nici un tratament;

credeti ca trebuie sa-mi fac griji pentru nodulul fibromatos? adica cum se va manifesta pe viitor?
va trebui operat?

multumesc anticipat
1
02-02-2010, ora 16:38
neffy
Nu este medic/terapeut
neffy
vreau sa mai adaug la cele spuse mai sus ca de vreo 2 ani abdomenul e umflat
(nu e grasime) poate acest nodul fibromatos subseros anterior de 13.5 mm sa aiba acest efect
de umflare a abdomenului?

inca odata multumesc si astept un raspuns
0
09-12-2018, ora 19:09
Dori02
Nu este medic/terapeut
Dori02
Buna..stiu ca intrebarea mea vine dupa mult timp de la postarea ta..cum ai rezolvat problema fibromului..cu aceasi problema ma confrunt si eu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicaÈ›ii pe înÈ›elesul tuturor
  • SubstanÈ›e chimice regăsite în produse comune de consum pot creÈ™te riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •