fractura de maleola tibiala operata

08-02-2012
andrea21andy
Nu este medic/terapeut
andrea21andy
buna ziua, sunt mama unei fete de 27 de ani care in urma cu o luna jumate, mai exacta in 2 ianuarie 2012 a cazut la patinoar, si sia fracturat maleola drapta(fractura de maleola tibiala )sa intervenit chirurgical in data de 10 ianuarie, cu 4 suruburi mici si un surub mare.a stat in atela gipsata 4 saptamani dupa interventia chirurgicala, la control i sa spus sa mai ramana asa inca 2 saptamani, dupa care se va scoate surubul cel lung sa nu afecteze ligamentul.intrebarea mea este, in ce consta interventia chirurgicala si cat va dura pana se va pune pe picioare, care sunt urmatoarele demersuri, va mai sta cu gips si cat timp.va rog sa imi raspundeti sunt o mama disperata va multumesc anticipat.
5 comentarii
0
08-02-2012, ora 16:38
andrea21andy
Nu este medic/terapeut
andrea21andy
revin cu o completare de pe biletul de iesire diagnostic fractura maleola fibulara dr.diastaza tibio-fibulara cod S826.SAa inteleg ca surubul de diastaza tibio-fibulara se va scoate peste 2 saptamani.care sunt urmatoarele demersuri VA MULTUMESC MULT
0
13-02-2012, ora 12:22
miroslava
Nu este medic/terapeut
miroslava
Buna ziua!
Astazi doar am vazut intrebarea dvs., v-as fi raspuns mai din timp. Nu sunt medic dar si eu am suferit o operatie in data de 26.12.2011, fractura bimaleolara si marginala post glezna. Am 7 suruburi si o placuta. Sunt speriata rau de tot din cauza ca ieri am constatat ca imi iasa 2 suruburi din glezna, unul mai putin altul mai mult, probabil ca piciorul s-a mai dezumflat si sunt imediat sub piele. Unul din cele 7 suruburi este surubul de diastazis, acela mai lung si mai subtire pe care il are si fiica dvs. Peste 2 zile sunt programata ca sa mi-l scoata. Mi-a spus ca se face cu anestezie locala si nu trebuie sa stau la spital. Deci surubul se scoate la 7 sapt(cazul meu) si pana acum nu am avut voie sa calc pe el.
Sper ca v-am ajutat macar putin si daca mai vreti sa ma intrebati ceva va stau la dispozitie.
0
13-02-2012, ora 17:45
andrea21andy
Nu este medic/terapeut
andrea21andy
pentru miroslava,
buna ziua, am citit ceea ce ati scris, inteleg ca inyto oarecare masura se aseamana cazul dvs.cu cazul fiicei mele, dansei i sa spus ca va fii nevoie sa ramana cateva zile internata probabil pentru pansat.ce ati observat dvs.in legatura cu suruburile lea observat si ea, i sa parut chiar sinistru, dvs sunteti cu atela gipsata?ca ea de la operatie e tot cu atela gipsata, oare cand o sa reuseasca sa mearga, din ce oras santeti?deci sa inteleg ca pe vineri pe dvs va opereaza, daca vor frumos sa ma tineti si pe mine la curent cu starea dvs.oare cat o sa mai dureze, oare se va pune gips dupa aceea inca cateva saptammani?
va rog mult sa raspundeti daca aveti posibilitate.cu multumiri.
0
24-02-2012, ora 21:24
miroslava
Nu este medic/terapeut
miroslava
Buna seara!
Imi pare rau ca nu am vazut pana acum ca mi-ati scris. In data de 15.02. mi-au scos surubul de diastazis si dl. doctor daca a vazut ca ma deranjeaza surubul care cam iesea afara mi l-a scos si pe acela.
Am avut anestezie locala si in aceiasi zi am plecat acasa. Dupa ce a trecut efectul anesteziei am avut niste dureri cumplite in ziua aceea, la cel de diastazis nimic(acesta era pe partea exterioara piciorului, la placa) dar celalalt care era in partea interioara durere mai mare ca si dupa operatia cand am cazut.
Acum e mai bine, de pansat, m-a pansat fratele meu iar miercurea ce vine voi avea 2 sapt. si-mi va scoate atele.Ghips nu mi s-a pus.
Problema e ca glezna mi-e intepenita, f.greu pot sa misc piciorul, tot citesc pe internet ce exercitii sa fac, daca e bine sa fac ex in apa sau nu; nu prea gasesc si recuperarea asta mi se pare grea.
Probabil ca la fiica dvs. deja s-a facut interventia. Sper ca e bine, scrieti-mi cum merge.
Sa va dea Dumnezeu sanatate la amandoua.
0
27-02-2012, ora 13:46
andrea21andy
Nu este medic/terapeut
andrea21andy
Pentru miroslava
buna, sunt andreea, fiica doamnei, acum am ajuns acasa de la spital mi sa scos surubul de diastazis, e ok sunt cu atela gipsata pana miercurea viitoare cand cred ca o sa mil puna in gips pentru a putea merge, eu pot sa imi misc bine degetele de la picior, va lasat sa calcati pe el ca pe mine nu, cred ca dupa ce mi se va pune gipsul am sa pot sa calc pe el.multa sanatate, despre gimnastica inca nu stiu nimic deocamdata se poate face doar flexia piciorului si izotomia musculaturii sunt in domeni de aceea zic, in rest gimnastica in bazin e discutabila din cauza inciziilor de la picio...multa sanatate sepr sa mai tinem legatura, din ce oras santeti?cu respect
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul